آرشیو
انتخاب نشریه


رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با رسالت:
واقعيت منطقه فراتر از بلوف‌هاي سياسي است

رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌وگو با رسالت گفت:واقعيت منطقه فراتر از بلوف‌هاي سياسي است. وي افزود: اوضاع سوريه رو به آرامش و ثبات است و در مقابل اوضاع يمن خارج از کنترل مهاجمان و متجاوزان عربستاني و اماراتي است.حشمت اله 
فلاحت پيشه اظهار کرد: اوضاع سوريه رو به آرامش و ثبات است و در مقابل اوضاع يمن خارج از کنترل مهاجمان و متجاوزان عربستاني و اماراتي است، درست است که در فضاي رسانه اي به نوعي بلوف سياسي از ناحيه عربستاني ها، اماراتي ها و آمريکايي ها را شاهد هستيم، اما در عرصه منطقه اي تحولات در مسير خاص و نيت آنها حرکت نمي کند.وي عنوان کرد: سوريه حاکميت خودش را مستمر ساخت و حتي آن کشورهايي که موضوع کنار رفتن بشار اسد و تغيير رژيم را مطرح مي کردند، امروز عملا اين موضوع را مطرح 
نمي کنند. در يمن هم اوضاع از حالت تهاجم صرف مهاجمان خارج شده و اين يمني ها هستند که مقابل به مثل تهاجمي را صورت مي دهند. رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: بي ترديد يمن راه حل نظامي نداشته و امارات و عربستان و ديگر کشورها بايد اشغال گري و تجاوز به خاک يمن را پايان دهند.
وي با اشاره به سخنان سردار سليماني در پاسخ به تهديدهاي ترامپ اظهار کرد: سردار سليماني واقعيت هاي 
ميداني را به ياد مقامات آمريکايي انداخت زيرا آنچه در عرصه تحولات خاورميانه و غرب آسيا عموما اثرگذار است که براساس واقعيت ميداني آنجا باشد. 
فلاحت پيشه تصريح کرد: از سال 2001 ميلادي آمريکايي ها شايد بالاي 10 تريليون دلار هزينه نظامي معطوف به تحولات غرب آسيا انجام داده اند اما هيچ وقت نتوانسته اند يک بحران را به سرانجام برسانند بلکه همواره براي نجات دادن نيروهاي خودشان، دست‌شان را به سمت ايران هم دراز کرده اند.
وي با تاکيد بر اينکه قاسم سليماني براساس واقعيت ميداني پاسخ ترامپ را داد، افزود: به عبارتي جمهوري اسلامي از اين طريق به ترامپ اعلام کرد که اگر موضع نظامي را در پيش بگيرد، ايراني ها هم مي توانند موضع خودشان را به رخ بکشانند. 
وي تاکيد کرد: به نظر بنده از همان اول هم بايد نظامي هاي ايراني پاسخ ترامپ را مي دادند زيرا او ادعاهاي نظامي و تهديدآميز خودش را به رخ 
مي کشاند و استراتژي اش مبتني بر ثبات نيست. استراتژي عربستان و رژيم صهيونيستي نيز به همين صورت است.وي گفت: رژيم صهيونيستي به دنبال امنيتي سازي تحولات منطقه بوده و عربستان هم به دنبال فرار از دموکراسي است لذا معتقدم پاسخ سردار سليماني نشان داد واقعيت هاي منطقه اي چيزي فراتر از بلوف هاي سياسي است. 
فلاحت پيشه در زمينه بازتاب جهاني اين سخنان عنوان کرد: بعد از بيان اين سخنان، تا حد زيادي نوک پيکان انتقادها به سمت آمريکايي ها نشانه رفت؛ مبني بر اينکه ايراني ها 
در موضوع برجام کاملا با ديپلماسي همراه شدند و اين ترامپ است که ايران را تحريک مي کند تا اين کشور وارد فضاي افراطي گري شود. 
وي يادآور شد: من معتقدم بعد از صحبت هاي سردار سليماني موضع آمريکا در دنيا زيرسوال رفت و موضع ايران نشانگر حقانيت اين کشور بود.  
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به دشمني هاي غرب و بدعهدي هاي آمريكا و گشودن دريچه روابط راهبردي با روسيه و چين اظهار کرد: به نظر من وزارت امور خارجه در زمينه روابط با چين و روسيه کم نگذاشته و سعي کرده تا سرحد روابط راهبردي هم پيش برود.وي افزود: در بسياري از موارد هم روابط  ميان ايران با روسيه و چين چندگانه و جدي است اما به ميزاني که اين طرف ها حاضر به همکاري با ايران باشند که من فکر مي کنم بعد از خروج ترامپ اين همکاري ها ادامه دارد.  


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9277/1/31256/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha