آرشیو
انتخاب نشریه


رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران در گفت‌وگو با رسالت:
کنترلي روي نرخ اجاره بها وجود ندارد

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با بيان اينکه کنترلي روي نرخ اجاره بها وجود ندارد، گفت: ما يک بار ماليات بر خانه هاي خالي را براي کنترل اجاره بها تجربه کرديم ولي نتيجه اي حاصل نشد و باز هم نتيجه بخش نخواهد بود.
مصطفي قلي خسروي در گفت و گو با «رسالت» در خصوص نابساماني اجاره بها با تاکيد بر افزايش قيمت مسکن در ماه هاي اخير گفت: با توجه به اينکه 
قيمت ها در بازار يک مرتبه جهش پيدا کرده و قيمت خريد و فروش مسکن هم بالا رفته است طبيعتا قيمت اجاره بهار هم افزايش مي يابد منتها بايد تمهيداتي براي کنترل اين امر سنجيده شود مثلا مي بايست صنعت اجاره بها راه اندازي و تقويت شود و تسهيلات مالياتي به اجراه بهاي مسکن داده شود تا جلوي اين نابساماني ها گرفته شود.
وي در خصوص عدم رعايت نرخ و فرمول افزايش اجاره بها در کشور عنوان کرد: وقتي در شرع اسلام مالکيت محترم است و عنوان مي شود اگر مالک راضي نباشد و منزل خود را اجاره بدهد نماز و روزه ما درست نيست و اين واقعيت اهميت دارد پس نمي توان با دستورات پادگاني بگوييم 8 يا 10 درصد اجاره بها را اضافه کنيد! 
خسروي با بيان اينکه آزموده را آزمودن خطاس ادامه داد: يک بار اين تجربه را داشته ايم  و در دولت گذشته با همراهي تعزيرات و صدا و سيما به مغازه هاي مشاوران املاک مراجعه و عنوان شده بود بايد اجاره نامه سال گذشته آورده شود و مشاور املاک 7 درصد به اجاره اضافه کند نه بيشتر اما عملا افزايش ها از روش ها و راه هاي ديگر انجام شده بود. 
وي افزود: عملا نمي توان اينچنين روي اجاره بها کنترلي داشت بلکه مي بايست از طريق تقويت صنعت اجاره بها و دادن تسهيلاتي مانند معافيت هاي مالياتي موجران را تشويق کرد تا سرمايه خود را در اين حوزه سرمايه گذاري کنند وصنعت اجاره بها رونق بگيرد خصوصا در اين مقطع و در شرايط کنوني که بايد مردم را به آرامش دعوت کنيم؛ در آن شرايط با افزايش عرضه برابر تقاضا خود به خود مي توان روي نرخ ها کنترل داشت. 
مي بايست از طريق تقويت صنعت اجاره بها و دادن تسهيلاتي مانند 
معافيت هاي مالياتي موجران را تشويق به سرمايه گذاري کرد خصوصا در اين مقطع و در شرايط کنوني که بايد مردم را به آرامش دعوت کنيم؛ در آن شرايط با افزايش عرضه برابر تقاضا خود به خود مي توان روي نرخ ها کنترل داشت.
خسروي با بيان اينکه جايي براي رسيدگي به شکايات مستاجران در رابطه با افزايش نابسامان و بي ضابطه اجاره بها وجود نداردف گفت: ولي مي توان کارهايي انجام داد که البته نياز به تصويب و قانون دارد تا کارشناسان که همين مشاورين املاک باشند در هر منطقه اي با توجه به آناليز محله نرخ ها را تعيين و همه آن را بپذيرند.
وي با تاکيد بر اينکه اکنون روي  اجاره بها کنترلي نمي شود، ادامه داد: البته برخي موجر ها انصاف دارند و بنا به بودجه مستاجر سر قيمت کوتاه مي آيند ولي اين ملاکي نيست نمي توان روي آن کنترلي داشت.
رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران در پاسخ به اين سوال که آيا ماليات بر خانه هاي خالي مي تواند تاثيري بر اجاره بها بگذارد، گفت: ما يک بار ماليات بر خانه هاي خالي را تجربه کرديم ولي نتيجه اي حاصل نشد و باز هم 
نتيجه بخش نخواهد بود چرا که بايد ابتدا روشي براي شناسايي خانه هاي خالي سنجيده شود و کدهايي به آنها داده شود تا طبق جدولي ماليات هايي براي آنها در نظر گرفته شود. 
وي افزود: در حال حاضر سامانه نظام مندي براي شناسايي املاک در رهن و اجاره و املاک خالي وجود ندارد؛ در اين راستا 10 سال پيش کد رهگيري ايجاد و قرار شد ثبت اين کدها را بدهد ولي همکاري نکرد و اکنون از کد پستي استفاده مي شود ولي اين درست نيست و متاسفانه نمي توان اطلاعات جامعي در اختيار داشت لذا با  نبود ابزار مناسب براي شناسايي خانه هاي خالي 
نمي توان وارد مراحل بعدي شد.
خسروي در پاسخ به نحوه کنترل بر کار مشاوران املاک و دخل و تصرفشان بر قيمت ها هم گفت: اتحاديه مشاوران املاک بازرسي و نظام صنفي دارد از طرفي  صنعت و معدنف اماکن، اتاق تهران و اتاق ايران هم بر کار مشاوران املاک نظارت مي کنند آنها امانت فروش مردم هستند و خيلي روي قيمت ها 
دخالتي ندارند حتي در برخي موارد براي رساندن مبلغ اجاره به توان 
مستاجر چانه زني هم مي کنند.
وي تاکيد کرد: تا زماني که بحران به آرامش نرسد نمي توان آينده اي را براي مسکن  ترسيم کرد ما هميشه اميدواريم که مسئولان هوشيار وبيدار هستند و طرح و برنامه هاي صحيحي به نفع مردم مي ريزند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9276/1/31184/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha