آرشیو
انتخاب نشریه


نقض حقوق عامه چرا و چگونه؟

غلامرضا انبارلويي
حقوق عامه چيست؟ و متولي و مسئول حفظ آن كيست؟ مفاد اصل 165 قانون اساسي به اين پرسش پاسخ مي‌دهد . يك كلام پاسخ اين است؛ وظيفه حفظ حقوق عامه بر عهده قوه قضائيه به ماهو مسئولين قضائي از بازپرس و قاضي و داديار و دادستان گرفته تا مستشاران ديوان عالي كشور. سخن اين است آيا به اين وظيفه عمل مي‌شود؟ پاسخ به اين پرسش با حرف و حديث و سخنراني و همايش داده نمي‌شود بلكه بايد عملا با اجراي مرّ قانون داده شود. يكي از پرسش‌هاي مردم كه اينك به مطالبه عمومي مردم عدالتخواه منجر شده و اعتراضات متعددي را از طريق اجتماع و اعتراض مردم به صور مختلف موجب گرديده اعتراض مردم به انفعال دستگاه‌هاي نظارتي در برخورد با مجرمين و مفسدين اقتصادي و مالي است. اين انفعال از دستگاه‌هاي نظارتي از سطح ذيحساب و حسابرس مستقل و بازرسان قانوني به محاكم و مراجع قضائي اينك تسري يافته به طوري كه مفسدين مالي و اقتصادي از چنان مصونيت و امنيتي برخوردار شده‌اند كه به مناصب و مصادر امور رسيده و حتي مسئولين اداري و اقتصادي كشور را به طور مستقيم و غيرمستقيم عزل و نصب مي‌كنند.
چرا به اين نقطه رسيده‌ايم؟ چرا بايد در آستانه 40 سالگي نظام جمهوري اسلامي يك عده قليل، حقوق عامه 80 ميليون نفر را نقض كنند و مصونيت اجتماعي داشته باشند؟ چگونه با مقوله اقتصاد و امور مالي كشور دچار تساهل و تسامح شديم كه سلاطين سكه و دلار براي دولت و ملت اكنون به نسخه‌پيچي مشغول هستند؟ چرا كاري را كه از عهده يك حسابرس مستقل و بازرس قانوني باشرف و يك قاضي شجاع و بي‌مسئله برمي‌آيد به چنان گره كوري در‌آورده‌ايم كه با سرانگشت شست سران سه قوه هم باز نمي‌شود؟ پاسخ روشن است؛ عدم اجراي قانون و سكوت مسئول در بالاترين سطوح . كدام قانون؟ قانون مجازات‌هاي اسلامي. مصوب كدام سال؟ مصوب سال 92. كدام ماده و تبصره آن؟ 
تبصره ذيل ماده 36. اين تبصره كليد بازكردن قفل مفاسد زنجيره‌اي، اختلاس‌ها و رانت‌خواري‌ها و باطل السحر مفسدين يقه سفيد و خردكننده گردن كلفت دانه درشت‌هاي رخنه كرده در هزار توي اداري، مالي ، اقتصادي و اجتماعي كشور است. توجه و تدقيق در مراتب ذيل مويد اين پرسش است كه آيا حقوق عامه نقض مي‌شود يا اداء ؟
1- موضوع اين تبصره احكام قطعي مجرمين و حكم آن لزوم آگاهي مردم از طريق رسانه ملي يا يكي از جرايد كثيرالانتشار است.
2- آگاهي و اطلاع مردم از كدام مجرمين و كدام جرائم ؟ متن تبصره مذكور چنين پاسخ مي‌دهد . مجرميني كه بيش از يك ميليارد ريال در جرائم ريز محكوميت قطعي يافته‌اند.
الف- رشاء و ارتشاء
ب- اختلاس
ج - اخلال در نظام اقتصادي كشور
د- قاچاق كالا و ارز
هـ- تصرف غيرقانوني در اموال عمومي يا دولتي
و- تباني در معاملات دولتي
ز-تعديات ماموران دولتي نسبت به دولت
ح- جرائم گمركي و جرائم مالياتي
ط - اخذ پورسانت
ي- مداخله وزراء و نمايندگان مجلس و كارمندان دولت در معاملات دولتي
3- بدين ترتيب مقنن در تبصره ذيل ماده 36 قانون مجازات‌هاي اسلامي مصوب سال 92- با الزام دستگاه قضا به انتشار حكم قطعي (نه اعلام گزارش‌گونه از اينكه آقاي ف يا خانم ق به حبس يا جريمه محكوم شد) حق عامه مردم را در اطلاع و آگاهي از مجازات و محكوميت مجرمين بالاي يك ميليارد ريال به عنوان حقوق عامه مردم به رسميت شناخته اما آيا فلان قاضي يا بهمان مسئول قضائي هم، چنين حقي را به رسميت مي‌شناسد؟
4- تا آنجايي‌ كه نگارنده مطلع است فقط در مورد پرونده معاون اجرايي و سرپرست نهاد رياست جمهوري دولت دهم حكم اين تبصره توسط قاضي پرونده اجرا شده است آن هم در سايت قوه قضائيه اما در مورد ديگر پرونده‌ها نشده است چرا؟
5- چه فرقي بين مجرم محكوميت يافته قطعي در پرونده كرسنت يا پرونده مهدي هاشمي با ديگران است؟
6- ختم كلام . عمل به مرّ قانون بدون توجه به مقام و موقعيت اجتماعي محكوم و رعايت تبصره ذيل ماده 36 قانون مجازات‌هاي اسلامي احترام به حقوق عامه است . حقي كه موضوع آن آگاهي و اطلاع مردم از نتيجه مصرف اعتبار و عملكرد 
بيش از 5500 ميليارد توماني بودجه دستگاه قضاست والا اگر مردم ندانند كه چرا برادر فلان صاحب‌منصب مملكت بازداشت شد و چرا با 35 ميليارد تومان وثيقه آزاد شد و اگر محاكمه نشد چرا و اگر شد حكم قطعي آن چه بود؟ سخن گفتن از اجرا يا عدم اجراي قانون اساسي (بند 3 اصل 156) يا قانون عادي (تبصره ماده 36 قانون مجازات‌هاي اسلامي) قصه پرغصه‌اي است كه امروز از باب عدالت 
نصفه نيمه با آن روبه‌رو هستيم.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9276/1/31181/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha