آرشیو
انتخاب نشریه


اعتماد مردم را صيانت كنيم

مصطفي حسيني
«تحريم هاي جديد عليه ايران اعمال مي شود.» اين جمله شايد يکي از پر کاربردترين جملات خبري در طول 40 سال عمر انقلاب اسلامي است که رسانه هاي گوناگون جهان آن را گزارش داده اند، جمله اي تکراري که حالا جزئي از زندگي مردم ايران شده و تحريم هاي آمريکا و همدستانش موضوعي جديد براي ايرانيان نيست.
سياست هاي ايالات متحده عليه کشورمان در دوران پس از انقلاب اسلامي ضربه زدن تا جايي که ممکن است بوده و هر دولتي که کليد کاخ سفيد را در دست گرفته، همان راه و روش قبلي را در مقابل ما به کار بسته است.
اما نکته مهم در برخورد با تحريم هاي آمريکايي هاست که توسط طيف هاي گوناگون سياسي در ايران روش هاي مختلفي به کار گرفته و نتايج گوناگوني رقم خورده است.
جناح ليبرال اصلاح طلب در تمام اين ساليان اعتقاد داشته بايد با غربي ها به ويژه آمريکا مذاکره و تعامل داشت تا مشکلات ميان دو کشور حل شود و در مقابل جناح انقلابي و پايبند به اصول انقلاب اسلامي معتقد بوده تنها راه مقابله با آمريکا ايستادگي و تکيه بر ظرفيت داخلي است زيرا هر گاه ايران ذره اي از مواضع خود کوتاه آمده، آمريکايي ها چند قدم جلو آمده اند و به فشارها افزوده اند.
اگر چه نتايج خوشبيني به مذاکره با آمريکايي ها در عهدنامه برجام کاملا مشهود است و حتي جهان به خوبي اين پيام را دريافت کرد که آمريکايي ها زير قول و قرار خود زده و به تعهدات خود پايبند نيستند اما همچنان عده اي در داخل کشوربا وجود دستاورد « تقريباً هيچ» هنوز طرفدار مذاکره هستند.
سياست آمريکا عليه ايران اگر چه تغييري نکرده اما اسلوب و روش آنها در برنامه ريزي 
و اجراي نقشه هاي مختلف همواره تغيير كرده است، روزگاري با لبخند جان کري و اوباما و روزي ديگر با تهديد هاي توخالي ترامپ ايران را تهديد مي کنند.
يکي از سياست هاي شيطان بزرگ ايجاد فاصله ميان مردم و مسئولان و از بين بردن حس اعتماد مردم به آنان است. چند نكته زير قابل تامل است:
1- اعتماد و اعتقاد مردم و نظام به مسئولان، بزرگ‌ترين سرمايه کشور است که بايد به بهترين شکل حفظ شود، دولتمردان با عملکرد خود نگذارند اين اعتماد ضعيف شود و با اصلاح امور و تکيه بر اصول و آرمان‌هاي انقلاب اين مهم را حفظ کنند.
2- مهم‌ترين مشکل امروز مردم وضعيت معيشتي آنهاست، دولت بايد به شکل جهادي و با غيرت مشکلات معيشتي مردم را رفع کند، دولت بايد با مردم صادق باشد و اقدامات مثبتي که انجام داده را تشريح کند تا باور پذيري مردم براي حل مشکلات بيشتر از گذشته شود.
3- مردم انتظار برخورد قاطع با مفسدان در همه سطوح مسئولان را دارند، اينکه آقازاده اي زندگي لاکچري خود را در شبکه هاي اجتماعي به نمايش مي گذارد يا ديگري از حقوق نجومي پدرش به عنوان سهمش از سفره انقلاب مي گويد اصلا قابل پذيرش و درک نيست، افكار عمومي اين مباحث را هضم نمي كند.
4- دولت بايد سريعا آشفته بازار ارز و سکه را کنترل کند، چگونه امکان پذير است که هر ساعت و ثانيه قيمت دلار و سکه افزايش پيدا مي کند، دولت بايد با عوامل اختلال اين بازار به جديت و قاطعانه برخورد کند .
5- قوه قضائيه بايد با اقتدار به برخورد با مفسدان همان‌گونه که در پرونده هاي مختلف ورود کرده، اين راه را ادامه دهد و مردم را از نتايج اقدامات خود آگاه سازد و بدون مماشات با هر مسئولي که به سوء مديريت به منابع و منافع کشور آسيب وارد کرده قاطعانه برخورد کند.
6- انتظار مردم تغيير مديران ناکارآمد، خسته و بي انگيزه دولتي است. شخص رئيس جمهور بايد با تغييرات در کابينه و ترميم تيم اقتصادي اين انتظار بحق مردم را برآورده سازد.
نکته آخر اينکه رهبري معظم انقلاب اسلامي با رهنمود هاي خود همواره بر اقتصاد مقاومتي تاکيد کرده اند، دولت بايد با درس گرفتن از مذاکرات برجام که سودي را عايد کشور نکرد، هرچه سريعتر سياست اصلي و مهم اقتصاد مقاومتي در حل مشکلات اقتصادي را عملياتي و اجرايي کند ، در روزهاي آينده كه با تحريم هاي شديد تري از سوي دشمنان قسم خورده کشور مواجه خواهيم شد، تنها راه حل تکيه بر ظرفيت داخلي است تا بتوانيم در مقابل آمريکا بايستيم.بايد مراقب صيانت اعتماد مردم به نظام و کشور و مسئولان باشيم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9276/1/31180/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha