آرشیو
انتخاب نشریه


مقوله دستپاچگي سياسي

دکتر حامد حاجي‌حيدري
 چرا دولت آقاي روحاني، مواجهه‌اي تا اين اندازه نحيف و ضعيف و ملتهب، و توأم با «دستپاچگي سياسي | Political Panicky»، بر تحولات و رويدادهايي که کاملاً قابل پيش‌بيني بود، داشت؟ در يک کلام اين که، به نظر مي‌رسد، دولت نتوانست کليدنکته‌هاي اصلي را از موضوعات فرعي تشخيص دهد و بر موضوعات اصلي متمرکز شود. وقتي دولت نتواند آرامش و اعتماد به نفس خود را حفظ کند، امواج التهاب در سطح مردم مي‌تواند تا سطوح تقريباً نامحدودي بسط يابد. مي‌گويم «تقريباً نامحدود»، چرا که اغلب، فرهنگ به فرياد مي‌رسد و با تعجب مي‌بينيم که مردم عامي ضمن ارائه تحليلي هوشيارانه از آن چه روي داده است، با تعجب مي‌پرسند که چرا دولت تا اين اندازه ملتهب است، و گاه بدبينانه سؤال مي‌کنند که آيا از ملتهب نشان دادن خود نفعي مي‌برند؟ و مي‌خواهند بازار را شلوغ کنند؟ آيا ربطي بين اين التهاب‌ها و تأمين هزينه دو انتخابات پيش رو توسط جناح حاکم هست؟ و خيلي فرض‌هاي بدبينانه ديگر که قدر مشترک آن‌ها اين است که دولت نبايد تا اين اندازه در قبال موضوعي که کاملاً قابل پيش‌بيني و تدارک بود، دستپاچه و بي‌تدبير نشان دهد، و اين سطح از «دستپاچگي سياسي»، طبيعي به نظر نمي‌رسد. خلاصه، مردم فکر مي‌کنند و در تأمل هستند؛ ولي ما کوشش مي‌کنيم که اين فرض‌هاي منفي را بر راه‌يابي‌هاي خود مسلط نکنيم، و در اين زمينه توصيه‌هايي به سياستمداران ارشد دولت داريم:
نخست آن که براي پرهيز از «دستپاچگي سياسي»، بر اصول، ثابت قدم باشيد؛ يک فايده اصو‌گرا بودن و اصلاح‌طلب و پراگماتيست نبودن در همين گير و دار موقعيت‌هاي حساس معلوم مي‌شود. از امپراطوري روم و مارکوس اورليوس که نه، حتي پيش از آن در يونان باستان، و البته مقدم بر همه آن‌ها، در ميراث اديان سترگ ابراهيمي، يک فضيلت سياسي فراگير و مشترک و مورد توافق همين است؛ اين که اصول را درک کنيد و بر آن‌ها پايبند بمانيد، و ايمان داشته باشيد که چون معماري پايه‌هاي هستي بر اين اصول است، التزام شما به اصول، نهايتاً فريادرس شما خواهد بود، و جايي براي دلهره نيست. محکم بر اصول بايستيد و بدانيد که جهان و عالم همراه شماست.
نکته دوم اين است که خوب دقت کنيد و ابعاد موضوع را جستجو نماييد. پيش از ارائه هر گونه اقدام سرنوشت‌سازي مانند تصميمي که در مورد ارز گرفته شد، خوب صبر کرده و به نظرات تمام فعالان حيطه سياست و اقتصاد، به خوبي گوش دهيد. 
اگر به سرعت يک تصميم ناسنجيده 4200 توماني بگيريد، ديگر ارزيابي‌هاي عاقلانه و با طمأنينه که قبلاً به اسم «دلواپسي» سرکوب شده بودند، و في‌الحال، عمق نافذ بودن ديدگاه آن‌ها معلوم شده است، مجالي براي طرح نمي‌يابند.
نکته سوم اين که جزئيات را به خوبي از هم متمايز کنيد. روي رخداد پيش آمده و افراد درگير تمرکز کنيد. تنها از حقايق براي فهم و تحليل پديده استفاده کنيد. موقعيت را شرح داده و تأثير آن روي کار خود و پيامدهاي بعدي‌اش را به روشني بيان کنيد. از حدس زدن در مورد ديگران و انگيزه و دليل رفتار آن‌ها نيز خودداري بورزيد.
نکته چهارم اين است که در دسترس و با مردم باشيد. همواره مطمئن شويد که مردم شما را از خودشان مي‌دانند، و با شما همراهي خواهند کرد؛ در اين صورت، مطلقاً از هيچ چيز نهراسيد. دولتي که با مردمش همراه باشد، از هيچ ابرقدرتي نبايد بترسد، خصوصاً که آن مردم، ملت ايران باشند. آن زمان گذشت که ابرقدرتي عليه يک ملت، براي رسيدن به مقاصد حقيرش، اعلام جنگ کند. تازه آن موقع هم، اگر مغولان با ملت يکپارچه ايران روياروي بودند، محال بود که بر مرزهاي ايران وارد شوند؛ چه رسد به امروز که مغولان زمان نيز به حفظ ظاهر منوط‌اند.
نکته پنجم اين است که قولي ندهيد که نتوانيد به دليل حفظ اصول يا مصالح کشور اجرا کنيد؛ از خودتان مايه بگذاريد، ولي از اصول و ملت، نه. و مردم هم قول نمي‌خواهند، عمل مي‌خواهند؛ پس مطلقاً بيهوده قول ندهيد؛ و اگر لازم شد قولي بدهيد، قولي بدهيد که بتوانيد به آن عمل کنيد، و در اين قول از خودتان و توش و توان واقعي‌تان مايه بگذاريد؛ بگوييد که در ميان مردم حاضر خواهيد شد و با آن‌ها سياست خواهيد ورزيد؛ و اگر دردي هست، با آن‌ها درد خواهيد کشيد. فرهنگ ملي مبتني بر همدلي را تقويت کنيد. واقعاً بايد از طعنه به دلواپس‌ها عذرخواهي بفرماييد. آن‌ها با ديد نافذي دلواپس ملت و وطن بودند و امروز همه ملت ديده‌اند که بصيرت‌هاي آن‌ها درست بود. بايد پرخاش‌هاي بي‌رحمانه سال‌هاي قبل خاتمه يابد، و همدلي آغاز شود. تنها در اين صورت است که سايريني که دغدغه ميهن دارند، درس و پند تقدير دلواپسان JCPOA را کنار خواهند گذاشت، و به شما نزديک مي‌شوند و براي کمک به شما همت مي‌گمارند. بايد به همه نيروها اطمينان داده شود که با آنان به عدالت رفتار خواهد شد، و در اين مسير چه نيک است دلجويي و توبه از کژرفتاري فاحش با دلواپسان. اين دلجويي، معناي تاريخي خوبي هم خواهد داشت، چرا که اصلاح مسيرها همواره مکرم خواهد بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9275/1/31080/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha