آرشیو
انتخاب نشریه


رفع حصر از شايعه تا واقعيت

پيمان فراهاني
اخيراً خبر تصويب رفع حصر و اجراي آن در 10 روز آينده توسط حسين کروبي، فرزند ارشد مهدي کروبي در مصاحبه با يکي از سايت‌هاي خبري منتشر شد. هنوز اين خبر از هيچ منبع رسمي تأييد نشده و حسين کروبي نيز منبع خود را اعلام نکرده است، پس صحيح‌تر است در حال حاضر آن را «شايعه» به معناي خبري که شيوع پيدا کرده اما از صحت آن هنوز اطلاعاتي در دسترس نيست بدانيم. اما در خصوص اين شايعه چند نکته‌اي قابل توجه است.
- يکي از جدي‌ترين مسائلي که در خصوص رفع حصر مطرح است، حل شدن آن – به طريقي - در فضايي آرام و به دور از حاشيه و جنجال در رسانه‌هاست. در سال‌هاي اخير پس از حصر آقايان کروبي و موسوي، خانواده آن‌ها با نقل اخبار ضد و نقيض، جنجال بسيار کرده‌اند. در اين مدت متن‌هاي منتسب به آن‌ها در رسانه‌ها منتشر مي‌شد در صورتي‌که از فحواي آن چنين برنمي‌آمد؛ که گويي از پيش نوشته شده و توسط اطرافيان به آن‌ها تحميل شده است. چرا که امکان تعليق يا تکذيب آن نيز براي آن‌ها از داخل حصر فراهم نبوده و در حقيقت تصميم‌گيران براي ارائه مواضع رسانه‌اي - که در حقيقت و در عمل به‌خاطر شرايط خاص حصر نبايد صورت بگيرد - افرادي خارج از حصر بودند اما به زبان محصورين سخن مي‌گفتند.
معتقدم اين افراد نه تنها به تسهيل شرايط براي رفع حصر کمکي نکردند بلکه وضعيت را از آنچه هست پيچيده‌تر کردند. امثال حسين کروبي با نقل اخباري که صحت آن تأييد نشده الزاماً به شرايط رفع حصر کمکي نمي‌کنند بلکه با فرض پيشرفت در تصميمي، با رسانه‌اي کردن، آن را در وضعيت تعليق يا باز تصميم‌گيري قرار مي‌دهند.
اين مسئله ظريف اما بسيار جدي که تا کنون موجب نگراني‌هايي بوده است و شرايط را در برهه‌هايي تغيير داده مي‌توان از کساني همچون دوستي و ذوالنور که با محصورين در اين مدت در ارتباط بوده‌اند و آشنا به مسائل سياسي و حاکميتي هستند تأييد گرفت که طرح وضعيت محصورين در رسانه‌ها به هيچ وجه به صلاح و نفع محصورين نيست، اين مسئله چه بسا براي حسين کروبي‌ها روشن است!
- نکته ديگري که بايد در نظر گرفت طرح يک پرسش از حسين کروبي است، زماني که او پيروزمندانه از فراهم شدن شرايط رفع حصر توسط شوراي عالي امنيت ملي به رياست آقاي روحاني سخن مي‌گويد، چه تضميني دارد که جريان مخالف رفع حصر - که بسيار هم هستند - پس از رفع مصوبه حفاظتي شوراي امنيت، خواستار محاکمه آن‌ها نشوند و شرايط را براي محصورين سخت‌تر نکنند خصوصاً آنکه رئيس دستگاه قضا صراحتاً در سال گذشته اعلام کرد «به فرض که شوراي عالي امنيت ملي، مصوبه خود را ملغي کند و رفع حصر اتفاق بيفتد، در اين صورت تازه کار قوه قضائيه براي رسيدگي قضائي به اين موضوع آغاز مي‌شود».
- در خصوص حل مسئله حصر، اين مسئله‌ پيچيده حل نخواهد شد مگر آنکه محصورين از کرده خود پشيمان باشند و ابراز کنند که در صورت بازگشت شرايط به وضعيت سابق، تلاشي براي امتداد اشتباهات گذشته خود نخواهند کرد. اين مسئله احتمالاً حاکميت را مجاب خواهد کرد که از شرايط خاص در نظر گرفته شده براي آن‌ها صرف نظر کند.
با اين مقدمه رأفت و بخشش اسلامي زماني از سوي حاکميت جاري خواهد شد که محصورين اظهار ندامت کنند. خبر رفع حصر در حالي منتشر شده که هيچ «ندامت‌نامه» رسمي از جانب آقايان کروبي و موسوي ارائه نشده و اين چنين مي‌نمايد که خبر مطرح شده تنها گمانه‌اي بيشتر نبوده است.
 بخش اول اين خبر که همان رفع زودهنگام حصر است بسيار مورد توجه قرار گرفت در حالي که به نظر مي‌رسد بخش آخر اين خبر مبني بر لازم‌الاجرا بودن مصوبه ظرف 10 روز در صورت عدم تأييد رهبري، از قسمت اول آن مهم‌تر است. در اين خصوص يکي از نکات اصلي که توسط ضدانقلاب مطرح مي‌شد غيرقانوني بودن تصميم حصر بود که به رهبر انقلاب نسبت داده مي‌شد در حالي‌که بعداً مشخص شد مصوبه از شوراي عالي امنيت ملي بوده و به‌صورت قانوني طرح،‌ رأي‌گيري و منجر به اتخاذ تصميم شده است.
در اين وضعيت که اشکال غيرقانوني بودن مسئله حصر، پيگيري مطالبه رفع حصر را براي ضدانقلاب دشوار کرده، به نظر مي‌رسد انتشار اين خبر يک عمليات رواني طراحي شده به منظور انتقال تصميم قانوني از شوراي عالي امنيت ملي به وضعيت مقابله غيرقانوني رهبري با حل مسئله حصر باشد.
با توجه به آنکه مصوبات شوراي عالي امنيت ملي عمومي نمي‌شود، جريان ضدانقلاب مي‌تواند مبتني بر همين خبر مدعي شود مصوبه رفع حصر تصويب و با ضرب‌الاجلي 10 روزه به رهبري ارسال شده، و ايشان در اقدامي غيرقانوني مانع رفع حصر شده‌اند.
 حل شدن مسئله حصر احتمالاً امروز مطالبه هر دو جناح است، يکي نظر به بي‌گناهي ايشان و ديگري نظر به مجرميت آن‌ها دارند. يکي خواستار آزادي و ديگري خواستار محاکمه است اما نظام با تصميم مصلحت‌انديشانه خود اين مسئله را در وضعيت تعليق نگاه داشته است. طرح يک طرفه آن از طرف آقاي حسين کروبي تنها به تحريک جناح مقابل براي طرح مطالبات خود منجر مي‌شود و در عمل چالش را حل نخواهد کرد، مسير حل اين چالش همراهي محصورين و ميانجي‌گري معتمدان حاکميت است که نمونه آن نيز در ماجراي آقاي منتظري عملي شده است.
 بارها اين پرسش مطرح شده و در برهه کنوني نيز قابل طرح است که حصر يا رفع حصر آقايان کروبي و موسوي براي افراد چه منفعت و مضراتي دارد؟ آن‌طور که بازخورد گرفته شد، اولين مواجهه افکار عمومي در واکنش و پاسخ به خبر رفع حصر، به حاشيه بردن مسئله گراني دلار و نارضايتي‌هاي معيشتي به کمک بازوهاي رسانه‌اي طبقه‌ متوسط بود. مسئله‌اي که تا حد زيادي، توجه افکار عمومي را به حاشيه مي‌راند. اين تفسير از سوي مردم اما، درشان دولت جمهوري اسلامي ايران نيست که طي يک الگويي مشخص، به‌منظور فرار از مطالبات مردم، اين دست مسائل را مطرح کنند اما درست يا غلط اين ماجرا بر اثر سوء مديريت افراد نزديک يا وابسته ايجاد شده و هم‌اکنون نيز قابل تدبير است.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9275/1/31076/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha