آرشیو
انتخاب نشریه


ماه عسل، الگويي براي مقابله با آسيب‌‌هاي اجتماعي است

چندي پيش آيين تجليل از عوامل برنامه «ماه عسل» در فرهنگسراي انديشه برگزار شد. به گزارش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، در اين آيين تجليل، سعيد اوحدي رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، رضا پورحسين قائم ‌مقام سيما، علي فروغي مدير و ناصر کريمان مدير گروه اجتماعي شبکه 3، اصغر جهانگير رئيس سازمان زندان‌هاي کشور، شهربانو اماني عضو شوراي اسلامي شهر تهران و چهره‌ها و مديران فرهنگي حضور داشتند:
* الگويي خوب براي مقابله با آسيب‌ هاي اجتماعي:
سعيد اوحدي رئيس سازمان فرهنگي هنري با خير مقدم به حاضران در اين نشست گفت: امروز بهانه جمع شدن ما آيين تجليل از عوامل برنامه ماه عسل است. اما آيا واقعاً برنامه ماه عسل و احسان عليخاني نيازي به اين تجليل دارند؟ قطعاً پاسخ منفي است، چرا که در نظرسنجي صدا و سيما اين برنامه به عنوان پرمخاطب‌ترين برنامه ماه رمضان انتخاب شده و در واقع مردم اصلي‌ترين تجليل را انجام داده‌اند. 
وي اضافه کرد: امروز مي‌خواهيم از يک برنامه موفق با ضريب نفوذ بسيار بالا در حوزه اجتماعي و فرهنگي تجليل کنيم، برنامه‌اي که پويايي و استمرار ۱۲ ساله آن به الگويي براي ديگر برنامه‌هاي فرهنگي کشور تبديل شده است. ورود به مسائل اجتماعي به قدري حساس است که اگر دقت کافي انجام نشود، استمرار برنامه غير ممکن مي‌شود. بايد ديد راز موفقيت برنامه ماه عسل چيست که ميليون‌ها نفر آن را دنبال مي‌کنند؟
اوحدي با اشاره به تاثيرگذاري ماه عسل در جامعه عنوان کرد: بعد از فاجعه منا مشکلات جدي‌ اي داشتيم و يکي از برنامه‌هايي که به کمکمان آمد تا به خانواده شهداي منا عرض ارادت کنيم، همين برنامه ماه عسل بود و اعتقاد پيدا کرديم که اين برنامه چقدر مي‌تواند تاثيرگذار باشد. ماه عسل الگوي خوبي براي مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي است. وي ادامه داد: هر پديده‌اي داراي يک عمري است و در دنياي صنعت نيز واژه طول عمر وجود دارد. در صنعت به محصول به عنوان يک موجود نگاه مي‌کنند و موجود يک طول عمري دارد. در نشست امروز بايد ببينيم راز ماندگاري ۱۲ ساله محصول فرهنگي ماه عسل در اوج خودش چيست و پس از آن از آقاي عليخاني بخواهيم اين کيفيت را همچنان براي مردم حفظ کند. 
رئيس سازمان فرهنگي هنري تصريح کرد: در بهترين لحظات افطار، ما از اين برنامه درس گرفتيم که چطور بايد با همنوعانمان رفتار کنيم. کدام جريان فرهنگي در کشور سراغ داريد که در عرض يک ماه، ۳۲ ميليارد تومان براي آزادسازي زندانيان جرائم غيرعمد جمع‌آوري کند؟ اين قدرت و نفوذ رسانه است.
وي در پايان سخنانش گفت: امام صادق عليه السلام مي‌ فرمايند: «اگر خداوند به هر وسيله‌اي نعمتي به شما رساند، مبادا آن را با کمي شکر، ترک کنيد و از خودتان برانيد.» اميدوارم هميشه شاهد موفقيت‌هاي پرشمار صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي گوناگون باشيم.
* عليخاني به تنهايي يک رسانه است:
رضا پورحسين قائم ‌مقام معاون سيما يکي ديگر از سخنرانان اين مراسم بود. وي در ابتداي شسخنان خود با اشاره به رسالت رسانه گفت: احسان عليخاني به تنهايي يک رسانه است. وظيفه رسانه انتقال معنا و انتقال پيام درست و سالم به مخاطبان است و عليخاني اين رسالت را به خوبي و در اوج انجام مي‌دهد.
وي در ادامه در باره راز موفقيت عليخاني گفت: ماه عسل بازگشت به فطرت است. آدم‌ها و سرگذشت‌هايي که هر سال در ماه عسل مطرح مي‌شوند کساني هستند که راهي را به اشتباه رفته‌اند و با جرقه‌اي به اصل وجود خويش بازگشته‌اند. مهم‌ترين نکته اين است که خيلي از اين افراد شايد در شرايط عادي هرگز نخواهند سرگذشت خود را نقل کنند، اما در اين برنامه با اصرار مي‌خواهند داستان زندگي خود را بگويند، چرا که به اين بستر اعتماد دارند و مي‌انديشند که مي‌توانند راهگشا باشند.
وي افزود: دليل ديگر موفقيت اين تيم در گروه اجتماعي شبکه ۳، تحقيقي بودن و پژوهشي بودن آنهاست. گروه ماه عسل در طول سال زمينه‌يابي مي‌کند و به اقصي نقاط کشور سفر مي‌کند، مسائل و مشکلات مردم را از نزديک مي‌بيند و مي‌شنود و بعد آنها را گزينش مي‌کند. پژوهش ميداني کار ساده‌اي نيست. اين تيم براي اين برنامه اين مسير را انتخاب مي‌کند. يک سال پژوهش و تفحص مي‌کنند و نتيجه آن را در يک ماه به نمايش مي‌گذارند.
قائم مقام معاون سينما تاکيد کرد: اما اگر هر برنامه‌اي اين انرژي پژوهش را داشته باشد نمي‌توان با تاکيد گفت که آن برنامه موفق خواهد بود. اين پژوهش و انرژي بدون باور قلبي مجري، تهيه‌کننده و توليد کنندگان اين کار کمترين تاثيري بر مردم ندارد. آنچه ماه عسل را موفق مي‌کند اين است که احسان عليخاني به کاري که مي‌کند سخت باور دارد و اين اعمال از شخصيت و ريشه مذهبي‌اش مي آيد. او از جان و احساس، مايه مي‌گذارد و با نيت خالص برنامه‌اش را برگزار مي‌کند و لاجرم بر دل هم مي‌نشيند.
پورحسين در ادامه درباره ديگر دلايل موفقيت اين برنامه گفت: ماه عسل از معدود برنامه‌هايي است که همه مردم در همه اقشار به نوعي خودشان را در اين قاب مي‌بينند. پايتخت زده 
نيست و سعي مي‌شود سوژه‌ها عمدتا از خارج از تهران باشند. که اين موضوع به دليل فعاليت بيش از ۱۵۰ نفر در پشت صحنه اين برنامه است.
وي در پايان سخنان خود گفت: البته در تمام اين سال‌ها اين برنامه با انتقاداتي هم همراه بوده که برخي از آنها درست است و بايد باشد اما اين نقد را که «کام ما را دم افطار تلخ مي ‌کند»
من، نه به عنوان يک مدير رسانه که به عنوان يک شهروند قبول ندارم. ماه عسل براي مخاطب بهجت مي‌آورد و بهجت الزاما شادي آفرين نيست. بهترين و عميق‌ترين نشاطي که ما تجربه مي‌کنيم اشک شوق است و خنده نيست. ماه عسل مايه بهجت دروني است که عين شادي است.
* ماه عسل، برنامه مردم است:
علي فروغي مدير شبکه 3 سيما نيز در اين مراسم به سخنراني پرداخت. او درباره سال‌هاي موفقيت ماه عسل گفت: ماه عسل يک برنامه مردمي است و به همين دليل بعد از ۱۲ سال هنوز تازه است. موضوع، مهمان، انتخاب‌کنندگان و حتي قهرمانان آن مردمند. که قهرمان اول و آخر کشورند. 
وي افزود: دليل ديگر موفقيت ماه عسل تهران گريزي است. ۸۷ درصد از مهمانان اين برنامه غير تهراني بودند و از اين بين ۲۴ درصد براي اولين بار به تهران مي‌آمدند. اين موضوع در بستري قابل اهميت است که عموم برنامه‌هايي که روي آنتن مي‌روند سلبريتي زده 
هستند و کمتر برنامه‌سازي اين ريسک را مي‌کند که محور برنامه را مردم قرار دهد، آن هم مردم عادي و غير معروف.
مدير شبکه 3 سيما در پايان گفت: برنامه امسال ماه عسل در يکي دو مسئله موجب هجمه بسياري قرار گرفت که من از آن بسيار متعجب شدم، چرا که زحمتي را که اين گروه مي‌کشيد از نزديک شاهد بودم که شايد بزرگترين گواه آن همين ۳۲ ميلياردي بود که به همت مردم در اين برنامه جمع شد. توجه ويژه اين برنامه به زندانيان جرائم نقدي و حل شدن درصد قابل توجهي از مشکلات آنها، آن قدر موضوع پررنگي است که همه ما را در کنار اين برنامه قرار مي‌دهد. حل شدن کامل مشکلات زندانيان جرائم نقدي وعده ما در شبکه ۳ است.
* ماه عسل امسال، ماه اثر بود:
اصغر جهانگير رئيس سازمان زندانها، ديگر سخنران اين مراسم بود. وي با تقدير از عوامل برنامه ماه عسل گفت: ماه عسل برنامه خاصي است. برنامه‌اي که تلاش کرد تا مشکلات را با ديد جديدي ببيند و دست نيازمندان را بگيرد. يک آسيب اجتماعي درباره زندانيان ديه و جرائم مالي مطرح شد و يک ميليون نفر لبيک گفتند و کار بزرگي صورت گرفت که در دنيا بي نظير است.
وي اضافه کرد: سازمان زندان‌ها به عنوان سازمان حاکميتي تلاش مي‌کند تا امنيت پايدار را رقم بزند و در کنار آن به عنوان يک سازمان خدماتي و آموزشي، بخشي از کاستي‌ها در حوزه آموزش و بهداشت و خدمات را بر عهده بگيرد. 
رئيس سازمان زندان‌ها اضافه کرد: اين اتفاق فقط بر زندگي زندانيان تاثير نمي‌گذارد بلکه ما با چيزي حدود دو ميليون نفر خانواده اين زندانيان در ارتباطيم، اتفاقي که جرقه اصلي اين حرکت بزرگ را زد.
جهانگير ادامه داد: به نظر من مهم‌ترين دليل موفقيت ماه عسل بعد از ۱۲ سال اين است که ضمن اينکه آلام را نشان مي‌دهد، در کنار آن راه‌هاي درمان را هم نشان مي‌دهد. اگر آسيب و تهديد را نشان مي‌دهد، فرصت‌ها را هم به نمايش مي‌گذارد.
وي در پايان سخنان خود گفت: به کمک اين برنامه و دستان پر سخاوت مردم در ماه مبارک امسال، ۳۲ ميليارد تومان جمع آوري شد و ما نيز به ازاي کمک مردم، مددکارانمان را بسيج کرديم تا شکات هم بخشي از طلبشان را گذشت کنند تا افراد بيشتري آزاد شوند و شکات نيز ۳۰ ميليارد تومان از حق خودشان گذشت کردند تا بتوانيم بالاي دو هزار نفر را به کمک مردم و اين برنامه و گذشت شکات به آغوش خانواده بازگردانيم. اتفاقي که ماه عسل امسال را به «ماه اثر» تبديل کرد.
* مسيرت را ادامه بده:
احسان عليخاني تهيه‌کننده و مجري برنامه ماه عسل نيز در اين مراسم بيان کرد: از همکارانم در برنامه ماه عسل و خانواده‌هايشان تشکر مي‌کنم و مديونشان هستم. اگر چند سال قبل بود، شايد کلي پز مي‌دادم که ما چه کارهايي کرديم. ولي امسال لا به لاي حواشي، يک عزيزي به من زنگ زد که برايم خيلي نازنين است. طبق روال برايش حرف زدم و گفتم که مهمانان ما اينها بودند و اينجا يک گرهي باز شد و... يک جمله‌اي ايشان گفت که برايم تکان‌دهنده بود. گفت پس حقت است که حواشي دامنت را بگيرد. گفتم چرا؟ گفت چون داري اين خيرها را مي‌شماري. اگر براي رضاي خدا و مردم باشد، شمردن ندارد. سرت را بينداز پايين و مسيرت را ادامه بده.  
وي اضافه کرد: اگر کاري کرده‌ايم و خيري رسانده‌ايم، وظيفه‌مان بوده است. اگر نقد و حاشيه‌اي وجود دارد نيز نشان‌دهنده پويايي و جريان‌سازي برنامه است. پس از ۱۷ سال کار در فضاي تلويزيون، معتقدم وقتي از برنامه‌اي حرفي زده نمي‌شود، حتماً در حدي نيست که به خوبي ديده شود. يکي از دلايل استمرار ماه عسل، توجه کردن به جذابيت بصري و ايجاد يک بستر براي انتقال پيام است، اتفاقي که خيلي جاها نمي‌افتد و بدون ايجاد جذابيت، سعي در ارائه پيام به مردم داريم. در نهايت خوشحالم که در جمع شما هستم و از برگزارکنندگان اين آيين تجليل تشکر مي‌کنم. از مهمانان عزيز ماه عسل که برخي از آنها در اينجا هستند نيز کمال تشکر را دارم.
در پايان اين برنامه عوامل برنامه تلويزيوني ماه عسل ۹۷ تجليل شدند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9273/1/30820/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha