آرشیو
انتخاب نشریه


محمد حسيني، سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت‌وگو با رسالت:
ديپلماسي ايدئولوژيك، همان ديپلماسي انقلابي است

وزير و مسئولان وزارت امور خارجه و سفرا و رؤساي نمايندگي‌هاي ايران در خارج از کشور، صبح شنبه گذشته با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند. کليدواژه «ديپلماسي ايدئولوژيک» که از سوي مقام معظم رهبري در اين ديدار مطرح شد بسيار مهم و حائز اهميت بود که کليد راه دستگاه ديپلماسي 
به شمار مي‌رود. سيدمحمدعلي حسيني سخنگوي اسبق وزارت امور خارجه و سفير سابق ايران در ايتاليا گفت‌وگويي با خبرنگار سياست خارجي «رسالت» داشته است که مي‌خوانيد:
تحليل شما از ديدار سفرا و مقامات وزارت امورخارجه با مقام معظم رهبري چيست و اينکه  رهبري از مسئولين وزارت امور چه انتظاراتي را مطرح کردند؟
تاکيد رهبر معظم انقلاب در قضيه مذاکرات ايران و اروپا ،پيرامون حقوق و منافع برجامي ايران، بر دو محور اساسي بود: يکم، عدم توقف مذاکرات جاري و دوم، انجام کارهاي ضروري فراوان در داخل و معطل نماندن امور کشور به بسته پيشنهادي اروپا بدين معنا که مذاکره با اروپا در اين خصوص مشروط بر اينکه اروپائيان بتوانند راهکارهاي اجرايي تضمين شده براي تامين منافع و مطالبات مشروع جمهوري اسلامي بيابند، مفيد خواهد بود و اين امر تا حد زيادي به آمادگي و عزم جدي اروپا بستگي دارد.
«ديپلماسي ايدئولوژيک» که رهبر معظم انقلاب در ديدار با سفرا و مسئولين وزارت امورخارجه مطرح کردند به چه معناست و وزارت امورخارجه بايد به چه صورت به آن عمل کند؟
"ديپلماسي ايدئولوژيک" ، شايد تعبير جديدي در فرمايشات ايشان باشد اما ويژگي هايي که در اين خصوص فرمودند روشن مي کند که ديپلماسي ايدئولوژيک همان ديپلماسي انقلابي است. يعني ديپلماسي اي  برگرفته و منطبق با اصول سياست خارجي در قانون اساسي و مبتني بر سه اصل اساسي عزت ،حکمت و مصلحت . 
ديپلماسي ايدئولوژيک جامع بين آرمان گرايي و واقع نگري است . 
مباني ايدئولوژيک و اعتقادي ما که منطبق بر عقلانيت، حکمت،  هوشمندي و باورهاي غني و ارزشي ديني است هم به عنوان زيربنا و هم به عنوان سرمايه و پشتوانه بي‌نظير براي امر ديپلماسي به کار مي آيد. علاوه بر اين زماني که شما وارد عرصه مهم و حياتي ديپلماسي عمومي اعم از فرهنگي ، رسانه اي و دانشگاهي و ارتباط با نخبگان و انديشمندان و همچنين سازمان هاي مردم نهاد و مشابه آن مي شويد.
رهبري در اين ديدار تاکيد کردند که مذاکرات با اروپايي‌ها قطع نشود اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند بلکه بايد کارهاي فراوان و لازم در داخل کشور را دنبال کرد، شما به عنوان يک ديپلمات در وزارت امورخارجه چه تحليلي نسبت به اين فرمايش رهبر انقلاب داريد؟
روند جاري مذاکرات و رايزني با طرف‌هاي اروپايي که البته فرصت چنداني از آن باقي نمانده، تا دستيابي به يک جمع‌بندي منطقي بايد ادامه يابد. يعني در نهايت اين روند مذاکراتي بايد براي ارکان نظام و اقشار مختلف مردم،تاکيد مي کنم اقشار مختلف مردم و افکار عمومي، مشخص شود که آيا اروپا توانايي ارائه راهکارهاي اعتماد ساز اجرايي و تضميني را براي برخورداري ايران از منافع برجامي خود دارد يا خير. جمهوري اسلامي در اين نقطه مي تواند تصميم مناسب و مقتضي را اتخاذ نمايد.  هم زمان با اين کار که برعهده دستگاه ديپلماسي کشوراست ساير نهادهاي مسئول داخلي با توجه به اهميت مضاعف «زمان» در شرايط کنوني،بدون آن که خود را معطل نتيجه اين روند بنمايند، ساير امور را به پيش خواهند برد . اين روند اگر به نتيجه مطلوب رسيد، فرصت و امکاني است در کنار ساير فرصت‌هاي موجود و اگر به فرجام مناسب نرسيد،فرصت و زمان را از دست نداده ايم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9271/1/30674/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha