آرشیو
انتخاب نشریه


تسخير رسانه ملي از لايه دوم

صادق نيکو
همه ما مي‌توانيم چندين و چند ساعت از نواقص، کمبودها و خطاهاي فاحش رسانه ملي قلم‌فرسايي کنيم. اما اين ستون قرار است به يکي از اقدامات مثبت رسانه ملي بپردازد. 4 سال پيش وقتي محمد سرافراز در صداوسيما جايگزين ضرغامي شد؛ مي‌توانستيد نشانه‌هاي اميد از اين جوان‌گرايي را احساس کنيد. فرايند انتخاب روساي صداوسيما از قطب‌زاده و هاشمي تا لاريجاني و ضرغامي و سرافراز همگي نشان‌دهنده نمودار رو به رشد شاخص انقلابي‌گري و جوان‌گرايي در رسانه ملي بود. اما وقتي در کمتر از دو سال سرافراز بار رسانه ملي را روي زمين گذاشت و مديري از نسل مديران دهه شصت جايگزين او شد آب سردي بر سر اهالي ريختند! گويا پروژه جوان‌گرايي بدجور شکست‌خورده و تا سال‌ها ديگر خبري از جوان‌گرايي نخواهد شد. اما چند وقتي هست که مي‌توان اثرات نقشه جايگزين را مشاهده کرد. تجربه معدود مديريت جوانان در رأس برخي شبکه‌هاي تخصصي و درجه 2 با موفقيت روبه رو شد و به پشتوانه همين تجربه‌هاي موفق جوان‌گرايي از لايه دوم آغاز شد.
رهبر انقلاب در حکم جناب علي‌عسكري از تکرار توصيه‌ها خودداري کرده و تأکيد کرده بود آنچه بايد را در حکم رئيس پيشين گفته‌ام. اما بازهم در همان حکم به «تربيت نيروهاي انقلابي و کارآمد» تأکيد مي‌کنند. اين راهبرد امروز در موج جوان‌گرايي در لايه دوم صداوسيما به چشم مي‌آيد. مديريت جوان در شبکه‌هاي صداوسيما از يک تجربه به يک روند تبديل‌شده و حالا اصلي‌ترين شبکه‌هاي رسانه ملي يک‌به‌يک در اختيار جوانان انقلابي قرار مي‌گيرد که نتيجه‌اش هر شب از يک شبکه نمايان است!
تقريباً در همه خبرهاي خوب از رسانه ملي پاي يک مدير جوان در ميان است! نشانه جوان‌گرايي، شهامت و جسارت است. شهامتي که روبه‌جلو باشد و جسارتي که راهگشاست. سازمان صداوسيما سال‌ها دچار مديران پا به سن گذاشته بود که نه جسارت شکستن تابوهاي خودساخته را داشتند و نه حوصله جنجال و حاشيه برايشان مانده بود. مديري که شب و روز آرزو مي‌کند حاشيه و چالش نداشته باشد به‌تدريج هدفش ديده نشدن خواهد بود و واي به حال رسانه‌اي که مديرش نمي‌خواهد آن رسانه ديده شود. صداوسيماي ما هم به همين درد دچار بود و هنوز زهر اين نگاه را مي‌توان در برخي بخش‌هاي رسانه ملي ديد. اما نهراسيدن از چالش و عبور از خط قرمزهاي خودساخته اتفاقي بود که در اين مدت در برخي شبکه‌ها به‌خوبي ديده مي‌شود!
تا پيش‌ازاين راحت‌ترين کار، تهمت زدن به رسانه ملي بود. اگر تهمتي مي‌زديد بدون شک هيچ‌کس حاضر نبود جواب شما را بدهد و اقناع افکار عمومي آخرين اولويت رسانه ملي بود! نهايت ممکن بود مديران رسانه ملي در واکنش به پرسش و ابهامات افکار عمومي يکي از کارمندان يا هنرمندان را ممنوع‌التصوير کنند تا صورت‌مسئله از پيشاني مديران پا به سن گذاشته پاک شود. اما امروز درجايي که سکان در اختيار جوانان است، ابهامات ديگر بي‌جواب نمي‌ماند. مثلاً مدت‌هاست مدير جوان شبکه پويا از کنار هيچ نقدي عبور نمي‌کند و حتي ساده‌ترين ان‌قلت‌هاي والدين را در فضاي مجازي پاسخ مي‌دهد. توليدات اين شبکه هم رنگ و بويي متفاوت گرفته است. کودکاني که اين روزها در هر محفلي پرچم‌دار حمايت از کالاي ايراني شده‌اند؛ نتيجه محصولات ارزشمند شبکه پويا هستند. يا مثلاً در شبکه سوم سيما به جاي آنکه رسانه ملي مقهور فضاي مجازي باشد، به لطف جوان‌ترين مدير رسانه ملي جريان ساز مي‌شود. در دل شايعات مي‌رود و صادقانه روي آنتن پاسخ مي‌دهد. حواشي حضور مهمانان خارجي ويژه‌برنامه جام جهاني و پاسخگويي احسان عليخاني در خصوص شايعات پرونده ثامن‌الحجج از مهم‌ترين اين رويدادهاست. امروز هركسي  مي‌تواند روند رو به رشد اين شبکه را احساس کند و حجم توليدات ارزشي و هدفمند رشد محسوسي داشته است.
در آخرين نمونه از تحولات اميدبخش رسانه ملي بايد از برنامه شوکران يادکرد. بدون تعارف سال‌هاست شبکه 4 به عدم جذابيت و کسل‌کننده‌ بودن شهره است. حتي اين خصلت دستمايه شوخي و طنز هم مي‌شود. پس تحول و ايجاد جذابيت در چارچوب مأموريت‌هاي اين شبکه کار بزرگي محسوب مي‌شود و نبايد آن را ناديده گرفت. در دوره مديريت مدير جوان شبکه 4 چند برنامه خوب و 
جريان ساز کليد خورد. مجله تحليلي «اين جمهوري اسلامي» و برنامه «صفر و يک» در کوران فيلترينگ تلگرام از برنامه‌هايي بود که شبکه 4 را به يک شبکه مؤثر تبديل کرد ولي اوج جوان‌گرايي و عبور کليشه‌ها را مي‌توان در برنامه جديد «شوکران» ديد. برنامه‌اي که در آن متفکران ممنوع‌التصوير در مقابل نقدهاي تند مجري قرارگرفته و از خود دفاع مي‌کنند. در باقي موارد هم در شبکه‌هايي همچون افق، مستند و... مصاديق فراواني از حرکت روبه‌جلو وجود دارد که توان ذکر همه آن‌ها در اين ستون نيست.
شايد آن روزي که صداوسيما خبر رفتن رئيس جوان رسانه ملي را منتشر کرد تصور نمي‌کرديم دوباره جوانان سکان‌دار رسانه ملي شوند ولي گويا برخلاف نقشه اول، اين نقشه جواب داده و به گواه مصاديق متعدد مي‌توان از رويکرد جديد رسانه ملي در جوان‌گرايي دفاع کرد. تا باقي اجزاي صداوسيما و صندلي‌هاي مديريتي به‌تدريج در اختيار نيروهاي جوان و انقلابي قرار بگيرد.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9271/1/30673/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha