آرشیو
انتخاب نشریه


ابهامات تعريف رجل سياسي - مذهبي

احمد رضا هدايتي
باتوجه به اين‌که اخيراً تعاريف واژه‌هاي رجُل سياسي و مذهبي و نيز مدير و مدبر بودن نامزدهاي رياست جمهوري توسط شوراي محترم نگهبان تدوين وجهت سير مراحل تصويب، در اختيار مجلس شوراي اسلامي قرار گرفته است،به‌نظر مي‌رسد چند سوال و ابهام مهم در اين رابطه قابل ذکر است که بايد هنگام بررسي نمايندگان محترم با دقت بيشتري به آنها پرداخته شود.
سوالات و ابهامات موردنظر عبارتند از:
1- در تعاريف مورد اشاره، تکليف افراد نخبه و داراي صلاحيت که به دلايل مختلف در گمنامي به سر مي‌برند و از لياقت و شايستگي‌هاي لازم برخوردارند، چه مي‌شود؟
2- منظور از «مردم» در ماده يک چه سطحي (چه ميزان) از مردم است؟ شايسته است براي هر سطح (رياست جمهوري، نمايندگي مجلس و شوراها) سطح‌بندي متناسب با موضوع انجام شود و حداقلي از مردم (محل‌کار، محله، شهر، استان، کشور يا حتي خارج از کشور) مشخص شود.
3- با توجه به تفاوت و گاهي تضاد عميق نظر جناح‌هاي سياسي در مورد افراد و عملکرد آنها، مشخص نيست که بند دوم براي هر موضوع (رياست جمهوري، نمايندگي مجلس و شوراها) با چه معيارهايي و توسط کدام مرجع يا مراجعي مشخص مي‌شود؟ (در اين رابطه نيز به نظر مي‌رسد، با توجه به تجارب قبلي، در اين رابطه احزاب به هيچ وجه نبايد و نمي توانند مرجع باشند.)
4- در بند 3 آياويژگي‌هاي اکتسابي و ذاتي بودن مديريت، لزوماً بايد توأم با يکديگر باشد يا در موارد خاص، فقط توانايي ذاتي هم مي‌تواند مبنا باشد؟ همچنين در اين بند نيز، موضوع نخبگان گمنام، مورد غفلت قرار گرفته و منظور از ويژگي‌هاي مورد اشاره از جمله؛ صحنه‌هاي مديريتي کلان و معيارها و مرجع تشخيص آن مشخص نشده است. (يادمان باشد که رؤساي جمهور و حتي وزراي اول انقلاب، هيچ کدام سابقه مسئوليت کلان نداشتند.)
5- در بند 4 نيز، منظور از ويژگي‌هاي مورد اشاره از جمله؛ «توانايي پيش‌بيني» و «عاقبت‌انديشي» يا «قدرت حل مشکل» و معيارها و مرجع تشخيص آن مشخص نشده است.
6- منظور از «سوابق کافي» در بند 1 و2 و «صلاحيت علمي» در بند 5 و «سابقه کيفري مؤثر» در بند 8 ماده يک چيست و معيار و مراجع تشخيص آنها چه کساني هستند؟
7- شايسته است، در بند 2 ماده 11 «حد وابستگي و تأثيرگذاري» مشخص شود، آيا لزوماً هر مثلاً کارمندي يا هر نوع رابطه و نسبت فاميلي با سردمداران رژيم طاغوت در هر سطحي که بوده باشند، وابستگي به آن رژيم محسوب مي‌شود؟
8- موضوع ديگري که نبايد مورد غفلت واقع شود، تعيين کارآمدي کانديداها بر اساس توان علمي و تخصص و قدرت اداره مسائل در حوزه مسئوليت محوله است و لذا بايد در مورد ميزان آشنايي و اِشرافيت فرد بر اسناد بالادستي و نيز داشتن برنامه و در مورد رئيس جمهور، معرفي چند برابري همکاران (وزراي) آتي تأکيد ويژه شود.
در پايان پيشنهاد مي شود، با همکاري دولت و مجلس، اين تعاريف در مورد نمايندگان مجلس و حتي شوراهاي اسلامي شهر و روستا نيز مشابه‌سازي و رابطه آنها (تعاريف) با کانديداها اين دو موضوع نيز مشخص شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9270/1/30583/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha