آرشیو
انتخاب نشریه


تاملي بر آخرين نظرسنجي ها در آمريکا
هشدارهاي سخت براي ترامپ

 سعيد سبحاني
مخالفتهاي سراسري در ايالات متحده آمريکا در قبال  سياستهاي دونالد ترامپ رئيس جمهور جنجالي اين کشور همچنان در حال افزايش است. 
نظرسنجي‌هاي صورت گرفته در ايالات متحده نشان  مي دهد بسياري از افرادي که در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 آراي خود را به سود رئيس جمهور فعلي آمريکا به گردش در آورده بودند، نسبت به انتخاب خود پشيمان هستند. مروري بر نتايج چند نظرسنجي، به خوبي بيانگر همين مسئله است. نتايج نظرسنجي اخير «واشنگتن پست-اسکار اسکول» نشان داد که بيشتر زنان آمريکايي از عملکرد دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا راضي نيستند.
بر اساس اين نظرسنجي، 65 درصد زنان اعلام کردند که از عملکرد دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريکا رضايت ندارند و 32 درصد هم اعلام کردند که از عملکرد او راضي هستند.اين نظرسنجي همچنين نشان داد که رئيس جمهور آمريکا در ميان مردان در مقايسه با زنان محبوبيت بيشتري دارد به گونه‌اي که 54 درصد مردان اعلام کرده‌اند از عملکرد ترامپ راضي هستند و 45 درصد گفته‌اند عملکرد او 
رضايت بخش نبوده است.
اين نظرسنجي اندکي پس از آن انجام شد که دونالد ترامپ، «بيل شاين» رئيس سابق شبکه خبري فاکس نيوز را که به آزار جنسي هم متهم شده بود، به عنوان مشاور رئيس کارکنان کاخ سفيد انتخاب کرد. از آنجايي که فاکس نيوز شبکه خبري مورد علاقه ترامپ است، خبر استخدام رئيس سابق آن دور از انتظار نبود. بيل شاين در مي سال 2017 به دليل رسوايي اخلاقي از مديريت شبکه فاکس نيوز برکنار شد.
موضوع ديگري که لازم است در معادلات سياسي  و اجتماعي  ايالات متحده آمريکا مورد توجه قرار گيرد، نژادپرست بودن رئيس جمهور اين کشور است. نتايج يک نظرسنجي از جانب دانشگاه کوئينيپياک در آمريکا نشان مي‌دهد 49 درصد شهروندان آمريکايي معتقدند دونالد ترامپ، رئيس جمهور اين کشور، نژادپرست است. در مقابل، اين نظرسنجي نشان مي‌دهد 47 درصد مردم آمريکا چنين نظري را درباره وي ندارند.اين نکته که نيمي از مردم آمريکا رئيس جمهور منتخب کشورشان را نژادپرست مي‌دانند، بسيار قابل تامل است.اما چه مسئله‌اي موجب شده است نيمي از جمعيت آمريکا رئيس جمهور خود را نژادپرست بدانند؟
سي ان ان نوشت دو موضوع مي‌تواند در نتايج اين نظرسنجي موثر بوده باشد. مسئله نخست اين‌که مانند هر پرسش‌نامه ديگري که به ترامپ مربوط است، نتايج آن به سطح علاقه شرکت‌کنندگان در نظرسنجي به رئيس جمهور آمريکا بستگي خواهد داشت. به اين ترتيب، 86 درصد از جمهوري‌خواهان گفته اند باور ندارند ترامپ نژادپرست باشد و در عين حال، 86 درصد دموکرات‌ها او را نژادپرست دانسته اند. در ميان شرکت‌کنندگان مستقل که در کل اغلب درباره ترامپ نظر منفي دارند، 50 درصد او را نژادپرست خوانده اند و 44 درصد اعلام کرده اند او نژادپرست نيست.
با وجود اين، آمار نظر مردم آمريکا درباره نژادپرست بودن ترامپ، نمي‌تواند به طور مستقيم سطح محبوبيت وي در ميان شهروندان اين کشور را نشان دهد؛ زيرا 55 درصد مردم آمريکا از عملکرد رئيس جمهور خود ناراضي اند و در مقابل، 49 درصد او را نژادپرست مي‌دانند. اما به هر ترتيب، اين دو رقم به يکديگر نزديک هستند.
موضوع دوم اين است که ترامپ بارها از ادبيات نژادپرستانه و بيگانه‌هراسانه استفاده کرده است. وي پيش از اين مکزيک را به ارسال افراد متجاوز و تبهکار به آمريکا متهم کرده است و حتي در جريان حادثه در تجمع برترپنداران نژاد سفيد در شارلوتسويل آمريکا، معترضان به نژادپرستي را نيز مقصر اعلام کرد. ترامپ همچنين مکسين واترز، نماينده سياه‌پوست کنگره آمريکا، را «فردي با ضريب هوشي بسيار اندک» خوانده است.
سياستهاي ضد مهاجرتي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا نيز مورد انتقاد شديد شهروندان اين کشور قرار گرفته است. نتايج نظرسنجي اخير دانشگاه «کوئينيپياک» که  منتشر شد، نشان داد  بيشتر آمريکايي‌ها با سياست‌هاي مهاجرتي دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا مخالفند.نتايج اين نظرسنجي نشان داد 58 درصد شرکت کنندگان اعلام کردند که با سياست‌هاي مهاجرتي دونالد ترامپ مخالفند و فقط 39 درصد اعلام کردند که از اين سياست ها استقبال مي کنند.
نتايج اين نظرسنجي همچنين نشان داد که بيشتر آمريکايي ها (83 درصد) معتقدند که دولت ترامپ مسئوليت دارد کودکاني را که از خانواده‌هايشان جدا کرده است، به آغوش خانواده‌هايشان بازگرداند. 70 درصد جمهوري خواهان و 98 درصد دموکرات‌ها اعلام کردند که دولت آمريکا بايد خانواده ها و کودکان را نزد يکديگر بازگرداند.بر اساس اين نظرسنجي، 60 درصد شرکت کنندگان اعلام کردند که جدا کردن کودکان از خانواده هايشان در مرزها نقض حقوق‌بشر است.نظرسنجي دانشگاه کوئينيپياک از 27 ژوئن تا 1 ژوئيه روي 1020 شرکت کننده انجام شد.
اين نظرسنجي در واکنش به سياست هاي مهاجرتي دونالد ترامپ که در چند هفته اخير کودکان مهاجر زيادي را نزديک مرز آمريکا با مکزيک از خانواده هايشان جدا کرده است، منتشر شد. دونالد ترامپ با استفاده از سياست مهاجرتي خود موسوم به «تحمل صفر» تاکنون هزاران کودک را از خانواده هايشان جدا کرده است.
يکي از اصلي ترين نگراني هاي ترامپ و اطرافيان وي، مربوط به انتخابات مياندوره اي کنگره امسال است. نظرسنجي هاي صورت گرفته در ايالات متحده نشان مي دهد که دموکراتها کار سختي را براي پيروزي در اين انتخابات و تصاحب اکثريت کرسي هاي مجلس نمايندگان و سنا را نخواهند داشت. در اين صورت، شکاف ميان جمهوري‌خواهان سنتي و ترامپ نيز بيش از پيش تشديد خواهد شد و بسياري از جمهوري‌خواهان ترجيح مي دهند جهت تضمين پيروزي هاي انتخاباتي خود در سال 2020 و پس از آن، در مقابل رئيس جمهور ايالات متحده صف آرايي کنند. ماحصل اين روند، 
مي تواند "استيضاح ترامپ" در کنگره بعدي آمريکا باشد. اخيرا رئيس جمهور آمريکا نسبت به استيضاح خود در صورت پيروزي دموکراتها در کنگره هشدار داده است. با اين حال سياستهاي جنجالي ترامپ و اقداماتي از قبيل خروج وي از توافق هسته اي با ايران  و انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس، هزينه هاي سختي را بر حوزه سياست داخلي و خارجي آمريکا تحميل کرده است. همين مسئله، خشم و نارضايتي بيشتري را در آمريکا نسبت به سياستهاي ترامپ ايجاد کرده است. بديهي است که در چنين شرايطي ترامپ نمي تواند به لشكر "9 درصدي" خود که از سياستهاي افراط گرايانه وي در قبال ايران حمايت مي کنند دل ببندد!
نبايد فراموش کرد که در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ميلادي نيز ترامپ در مجموع آراي عمومي،نتوانست هيلاري کلينتون رقيب دموکرات خود را شکست دهد و 3 ميليون راي کمتر نسبت به رقيب خود کسب کرد. با اين حال، ترامپ با برتري در کسب آراي الکترال( که نمونه اي از نقض عيني دموکراسي در آمريکا محسوب مي شود )، به کاخ سفيد راه يافت. هم اکنون ترامپ اخباري را در خصوص کاهش محبوبيت خود در ايالات مهم و تعيين کننده دريافت کرده است. در چنين شرايطي اکثر تحليلگران آمريکايي ، آينده سياسي خوب و با ثباتي را براي رئيس جمهور جنجالي خود پيش بيني نمي کنند!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9270/1/30581/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha