آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر فؤاد ايزدي‌در‌گفت‌وگو با رسالت مطرح كرد؛
لزوم برگزاري رزمايش نظامي در تنگه هرمز

کمتر از يک هفته از ديدار پوتين رئيس جمهور روسيه و ترامپ رئيس جمهور آمريکا مي گذرد و هر چند اين ديدار نتيجه خاصي در پي نداشته و دوستي و توافق خاصي را ميان آنها ايجاد نکرده اما فرصت و پيام مهمي که اين ديدار براي ايران دارد، اين است که ما مي توانيم نگاه غربگرايانه را کنار گذاشته و با روس ها وارد تعاملات جدي تري شويم. اين نکات را فوآد ايزدي کارشناس برجسته مسائل منطقه اي و بين المللي کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار رسالت مطرح کرد. متن اين گفت‌وگو را در ادامه مي خوانيد. 
تحليل شما از ديدار ترامپ و پوتين چيست و آيا توافقي ميان اين دو رئيس جمهور صورت گرفته است؟
قبل از اينکه اين ديدار ميان دو رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا و روسيه انجام شود، برخي اين ترس را در داخل کشور داشتند که مبادا روسيه در مسئله سوريه به نظر آمريکا توجه کند؛ چراکه آمريکايي ها علاقه اي به حضور ايران در سوريه ندارند و برخي تحليل مي دادند که ممکن است روسيه در ازاي گرفتن امتيازي مانند رفع تحريم هاي آمريکا عليه روسيه يا موضوعاتي مانند اين، با آمريکا در بحث سوريه همراه شود و بالاخره اين نظري بود که وجود داشت. از نتيجه اين ديدار که اطلاعات دقيقي در دست نيست اما آنچه مي توان از گفته ها و رفتار دو رئيس جمهور برآورد کرد اين است که توافق خاصي بين روسيه و آمريکا وجود نداشته است. 
-  ديدار ترامپ و پوتين در مسئله برجام تاثير خواهد داشت؟
در اين باره هم به نظر مي رسد توافق خاصي صورت نگرفته است. بدون شک دولت آمريکا خواهان اين مسئله بوده و هست که روسيه را در ماجراي برجام همراه و همپيمان خود کند تا روسيه اولا مانعي براي اجراي 
تحريم هاي آمريکا عليه ايران نباشد و از  سوي ديگر نيز تحريم هاي اعمال شده از سوي آمريکا توسط شرکت هاي روسي انجام شود؛ اما در اين مسئله نيز توافق خاصي صورت نگرفته است. 
-  يعني آمريکا و ترامپ خواهان برقراري رابطه دوستانه با روسيه نيستند؟
 اگر ترامپ هم بخواهد روابط دوستانه و طبيعي با آمريکا داشته باشد، نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي آمريکا نخواهند گذاشت که چنين اتفاقي روي دهد.  
-  ايران در اين زمينه چه اقداماتي مي تواند انجام دهد. آيا اين يک فرصت مناسب براي ايران نيست تا بتواند روابط نزديک تري با روسيه داشته باشد؟
ما نيز مي توانيم در شرايط فعلي با عنايت به اقداماتي که آمريکا عليه ايران داشته، روابط نزديک تري را با روس ها برقرار کنيم. اما مشکلي که در کشور ما وجود دارد اين است که نگاه به غرب بسيار شديد است. به خصوص در دستگاه هاي سياست خارجي و برخي وزارتخانه هاي ديگر اين نگاه وجود دارد و همين مسئله سبب شده تا نتيجه اين شود که ما نتوانيم در سطحي که کشور نياز دارد با روس ها روابط صميمانه اي برقرار کنيم. از طرف ديگر روس ها نيز متوجه اين غربگرايي در داخل کشور شده اند و آنها نيز برخي اوقات با شک و شبهه با موضوعات مربوط به ايران برخورد مي کنند. بنابراين اين مشکلي است که بايد خودمان آن را حل کنيم. 
يکي از موضوعاتي که در حوزه هاي نظامي و امنيتي مي تواند براي ايران و منطقه مهم تلقي شود، بحث "ناتوي آسيايي" است. الان چيني ها روي اين حوزه در حال کار و فعاليت هستند. بدين صورت که ايران و چين و روسيه و ساير کشورهاي آسيايي يک ناتوي آسيايي را ايجاد کرده و از منافع يکديگر در قبال کشورهاي غربي و آمريکا حمايت کنند. اين مسئله اي است که ما بايد به دنبال راه اندازي آن باشيم. زماني مي توانيم چنين راهکارهايي را به اجرا بگذاريم که نگاه غربگراي داخل کشور شکست خود را اعلام کرده و سياست خارجي کشورمان تغييرات ريشه اي در خود ايجاد کند. 
-  به عنوان سوال پاياني بفرماييد که در قبال برجام ما چه اقداماتي بايد انجام دهيم. بيش از دو ماه از مسئله خروج آمريکا از برجام گذشت اما هنوز راهکاري از سوي ايران انجام نشده و دست ما همچنان در اين زمينه بسته است. 
دست ما همچنان خالي خواهد ماند چراکه کشورهاي اروپايي تهديدات آقاي روحاني را چندان جدي نمي گيرند. زماني که آقاي روحاني تهديدي مثلا در زمينه بستن تنگه هرمز مي کند، متاسفانه کسي در اروپا آن را جدي نمي گيرد. اين براي کشور ما خوب نيست که يک مقام ارشد در اروپا حرفي بزند و آن حرف جدي گرفته نشود. راهکار اين است در کنار حرف عمل هم اتفاق بيفتد. يعني وقتي صحبت از بستن تنگه هرمز به ميان مي آيد، يک رزمايشي در خليج فارس و تنگه هرمز انجام شود و اين اتفاق نقض هيچ قانوني نيست و در اين زمينه محدوديتي نيست. اين اقداماتي است که مي توانيم انجام دهيم تا عدم باورپذيري اظهارات مقامات دولتي را در بين غربي ها از بين ببريم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9269/1/30473/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha