آرشیو
انتخاب نشریه


از هشدار ظريف تا ادعاي موگريني

حنيف غفاري
تعلل اتحاديه اروپا خصوصا تروئيکاي اروپايي در ارائه بسته اقتصادي مربوط به توافق هسته اي با ايران همچنان ادامه دارد. اين تعلل عامدانه در حالي صورت مي گيرد که هفته ها از زمان خروج دولت دونالد ترامپ از برجام سپري شده است. در جريان آخرين دور از مذاکرات برجامي ايران و اعضا 5+1 در وين، مقامات فرانسوي رسما اعلام کردند که اروپا تا ماه نوامبر( آبان ماه ) قصد ارائه بسته پيشنهادي خود براي حفظ برجام را ندارد!
نکته ديگر در اين خصوص، به اظهارات اخير وزير امور خارجه کشورمان و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا باز مي گردد. محمد جواد ظريف در گفت و گو با يورو نيوز در خصوص بسته پيشنهادي اروپا و اقدامات تروئيکاي اروپايي در اين خصوص مي گويد : "ما بسته‌اي دريافت کرديم که رضايت بخش نبود. اکنون در حال همکاري با اروپايي‌ها هستيم. در حالي که ما در مشغول صحبت هستيم، همکاري‌ها در جريان است. براي آزمودن امکان [حفظ توافق] به اروپا فرصتي داده‌ايم. از سوي اروپا، شاهد تعهد سياسي بوده‌ايم. ما [همچنين] شاهد اقدامات فني بوده‌ايم که ارائه شده است، اما اينها کافي نيست...."
از سوي ديگر، اخيرا فدريکا موگريني در خصوص تضمين هاي اتحاديه اروپا ( در قبال حفظ برجام) به نکات قابل تاملي اشاره کرده است :
"تصميم هايي که در خصوص ايران در وين مورد بحث و بررسي قرار گرفت، مي تواند ادامه استفاده ايران از توافق هسته اي را تضمين کند. اروپايي‌ها درخواست آمريکا را مبني بر انزواي اقتصادي ايران رد و ابزاري قانوني براي محافظت از شرکت‌هاي اروپايي حاضر در اين کشور در مقابل تحريم‌هاي آمريکا تصويب کردند...."
واقعيت امر اين است که موگريني نيز به مانند ديگر مقامات اروپايي، همچنان سخنان خود را در خصوص برجام در هاله اي از ابهام و دوگانگي بيان مي کند. آنچه مسلم است اينکه تاکتيک "خريد زمان"، به تاکتيک مشترک همه مقامات اروپايي تبديل شده است. 
مقامات اروپايي بارها  اعلام کرده اند که اروپا نمي تواند در خصوص فعالت شرکت هاي 
تجاري در ايران "تضمين" دهد. بارها عنوان شده است که ميان "تعهد" و " تضمين" به لحاظ حقوقي تفاوت وجود دارد. مقامات اروپايي پس از خروج ترامپ از برجام، همچنان از فاز "تعهدپذيري صوري" وارد فاز "تضمين دهي عيني   " در قبال ايران نشده اند. حتي آنها تعهدات خود را نيز به صورتي کاملا مبهم و غير شفاف بيان مي کنند تا در آينده، بتوانند از زير بار مسئوليت خود در اين خصوص شانه خالي کنند. تجربه سال هاي 2015 تا 2018 ميلادي به خوبي نشان داد که مقامات اروپايي در "بي تعهدي نسبت به برجام" دقيقا به مانند ايالات متحده آمريکا عمل مي کنند. همراهي مطلق تروئيکاي اروپايي با دولت هاي اوباما و ترامپ در نقض برجام مويد همين مسئله است.
در هر حال،لازم است اتحاديه اروپا و خصوصا سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه بابت تاخير هدفمندي که بر سر ارائه بسته پيشنهادي به ايران صورت مي دهند، از سوي دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان مورد بازخواست قرار گيرند. حتي در اين خصوص لازم است دستگاه سياست خارجي کشورمان مدت زمان معيني را براي تصميم گيري سران اروپايي در خصوص توافق هسته اي معين کند . 
بديهي است که در چنين فضاي مبهمي، تاکيد مکرر افرادي مانند فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مبني بر ارائه تضمين هاي لازم به ايران در خصوص حفظ برجام، محلي از اعراب نخواهد داشت. نبايد فراموش کرد که اتحاديه اروپا در بين سال هاي 2015 تا 2018 ، يعني از زمان انعقاد برجام تا کنون آزمون بسيار بدي را در اين خصوص پشت سر گذاشته است. 
نه تنها تروئيکاي اروپايي در صيانت از برحام ناموفق بوده اند، بلکه خود نيز در موارد بسياري در خصوص تغيير توافق هسته اي با آمريکا و دولت ترامپ همراه شده اند. 
بديهي است که در اين شرايط، کمترين اعتمادي نسبت به کشورهاي اروپايي و توان آنها در خصوص حفظ توافق هسته اي با ايران وجود ندارد. 
مقام معظم رهبري ديروز در ديدار سفرا و مسئولان وزارت خارجه فرمودند:«مذاكرات با اروپا را قطع نكنيد.اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند.»مفهوم اين سخن آن است كه بالاخره بايد اروپايي ها تكليف خود را با برجام مشخص كنند. و نبايد يقه اروپايي ها
را به اين سادگي رها كرد.آنها بايد مسئوليت برون رفت از برجام و بدعهدي هاي خود را بپذيرند. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9268/1/29403/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha