آرشیو
انتخاب نشریه


آيا در اين اوضاع، رهبري اقدام نمي‌کنند؟

مهدي فضائلي
چرا در اين اوضاع رهبري اقدام نمي کنند؟ پرسشي است که اين روزها پرتکرار شده است.
علت اصلي تکرار اين پرسش هم روشن است؛ نابساماني و مشکلات حوزه اقتصاد کشور، برخي فساد هاي اقتصادي و احساس کم تحرکي و عدم اقدام جدي از سوي دولت.
اين يادداشت فهم نويسنده است از پاسخ اين پرسش.
نخست اينکه بايد به تفکيک مقوله رهبري از مديريت توجه داشته باشيم و بدانيم شان و جايگاه رهبري و مسئوليت اصلي ايشان، امور اجرايي کشور اعم از دولت و قوه قضائيه و مجلس شوراي اسلامي نيست بلکه راهبري انقلاب در مسير اهداف و آرمان ها و صيانت از انقلاب در برابر انحرافات بزرگ، اصلي ترين وظيفه رهبر انقلاب است.
دومين نکته به شيوه رهبري حضرت آيت الله خامنه اي بر مي گردد.
به نظر مي رسد ايشان تاکيد و اصرار زيادي بر عدم ورود به حيطه اجرايي قواي مختلف دارند و تلاش مي کنند امور از مسير و روال قانوني طي شود.شيوه اي که در سبک کلي رهبري امام راحل(ره) نيز مشاهده مي شد؛ هرچند هم امام و هم رهبري، در مواردي خاص و بنابرضرورت و البته محدود و متناسب با شرايط و اقتضائات،ورود هاي خارج از روال داشته اند.
در عين حال رهبري نسبت به رفتار قوا و دستگاه هاي مختلف نه تنها بي تفاوت نيستند بلکه حساسيت بالايي دارند و مستمرا" انجام وظايف و بخصوص وظايف معطل مانده را از آنها مطالبه مي کنند؛ گاهي آشکارا و در معرض افکار عمومي و بيشتر از آن و گاهي با عتاب و خطاب و همراه با بازخواست، در جلسات خصوصي!
سومين نکته موثر در طرح پرسش مذکور،به تحليل و ارزيابي شرايط کشور بر مي گردد.
غير از آناني که با دامن زدن به پرسش چرا رهبري اقدامي نمي کنند؟در صدد القاي اغراض خاص هستند، اکثر پرسش کنندگان شرايط کشور را بحراني و ويژه تلقي مي کنند و بر همين مبنا خواستار اقدامات ويژه و ورود متفاوت رهبري به امور اجرايي هستند در حالي که رهبر معظم انقلاب اسلامي شرايط کشور را در عين خطير دانستن و قائل به وجود مشکلات در زمينه هاي مختلف بويژه شرايط اقتصادي،به هيچ وجه بحراني نمي بينند.
رهبر حکيم انقلاب اسلامي، مبتني بر ايمان به وعده ها و نصرت الهي، تجربيات چهار دهه گذشته، اشراف به ظرفيت ها و امکانات کشور و نظر کارشناسان و همچنين ارزيابي و شناخت دقيق از توانايي دشمن، همه مشکلات کشور را قابل حل دانسته و هيچ بن بستي را به رسميت نمي شناسند؛البته مشروط به تلاش انقلابي مديران اجرايي در بخش هاي مختلف و حرکت در مسير ياري رساندن به دين خدا!
چهارمين و آخرين نکته هم اينکه رهبري در عين حال با علم به خطير بودن شرايط کشور و به منظور پيگيري جدي تر مسائل و تسريع در حل مشکلات اقتصادي، علاوه بر اقدامات سال هاي گذشته و هشدار هاي لازم براي پيشگيري از چنين شرايطي(که متأسفانه چندان مورد توجه قرار نگرفت)، طي سال جاري نيز، اقدامات مهمي را انجام داده اند.
تعيين سياست ها و جهت گيري براي حمايت از کالاي ايراني با هدف رونق بخشيدن به توليد و کاهش مشکل بيکاري،تشکيل شوراي عالي هماهنگي اقتصادي(داراي اختيارات خاص)با محوريت دولت و تاکيد بر همکاري قواي ديگر، دستور به دولت براي تهيه گزارش از اوضاع ارز و طلا براي ايشان، واکنش نسبت به تسامح و تساهل در برخورد با مفسدين اقتصادي و تشکيل جلسه فوق العاده با دولت با موضوع حل مشکلات اقتصادي را مي توان از اهم اقدامات چهار ماه اخير دانست.اقداماتي که ضمن احترام به استقلال و مسئوليت دولت، نقش بسزايي در ايجاد تحرک و قدرت تصميم گيري مسئولان دارد.
مردم و نظام اسلامي مادامي که در مسير اهداف و آرمان هاي انقلاب ثابت قدم بمانند و هدايت هاي رهبر فرزانه انقلاب را به کار ببندند، بايد مطمئن باشند که 
مي توانند بر مشکلات فائق شوند و کمر موانع و توطئه ها را خم کنند؛ کافي است به فراز و فرود هاي چهار دهه گذشته و مشکلات و مراحلي که پشت سر گذاشته ايم 
نگاهي بيندازيم؛ مراحلي بعضا" دشوارتر و در شرايطي که امکانات ما به مراتب کمتر و محدوديت ها بيشتر بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9268/1/29402/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha