آرشیو
انتخاب نشریه


معجزه مکتوم انقلاب

مهدي عامري
اگر قرار باشد در يک زمان محدود، عصاره انديشه‌هاي سياسي امام راحل و آرمان‌هاي بلند انقلاب اسلامي مردم ايران به شخص يا گروهي تفيهم شده و توضيح داده شود، به نظر نگارنده پيام پذيرش قطعنامه که توسط حضرت امام خميني(ره) نگاشته شده است تفهيم از هر نظر بهترين متن است.
اين پيام به بهانه دو مناسبت صادر شده است، ابتدا سالگرد کشتار خونين زائران ايراني در مکه به دست آل‌سعود، که در مراسم برائت از مشرکين شرکت کرده بودند و مناسبت ديگر قبول قطعنامه 598 توسط ايران و پايان جنگ تحميلي است. 
در اين سند مهم نکات در خور توجهي در مورد سياست خارجي ايران انقلابي، تبيين شده است که حضرت امام به صراحت آنها بيان داشته است به طوري که مجراي هرگونه تاويل و تفسير را مي‌بندد. 
در اين نوشتار بنا نيست به حواشي صدور قطعنامه پرداخته شود بلکه اساس مطلب، محتواي بلند پيام حضرت امام خميني(رض) است که امام خامنه‌اي، در همان ايام از آن به عنوان يک معجزه ياد کردند. ايشان در 31 تير ماه در خطبه‌هاي نماز جمعه نکات دقيقي در مورد اين پيام فرمودند: 
«حقيقتا اين پيام يکي از  آيات و معجزات  بزرگ اين انقلاب است، همان طور که همه احساس کرديد آن چنان نغمه دلپذير و موثري است که تا اعماق جان ملت انقلاب ما نفوذ کرد.»
به نظر مي‌رسد در آن زمان پيام امام جنب و جوش عجيبي در بين مردم ايجاد کرده که امام جمعه تهران اين گونه از آن ياد مي‌‌کند. 
بهانه صدور اين پيام سبب شده است تا اين مرقومه به عنوان يک سند راهبردي و مهم در تاريخ انقلاب اسلامي بدل شود و البته اين بدان معناست که اين پيام فقط منحصر در ظرف زمان خود نيست و اتفاقا ادبيات امام در جاي‌جاي اين پيام ناظر به آينده و افق پيشروي انقلاب و انقلابي‌هاست. 
به همين دليل امام خامنه‌اي در همان خطبه بيان مي دارد: «اين تازه آغاز کاراست. اين پيام لوح
 زرين پاک نشدني است که بر سر در اين انقلاب و بر پيشاني و کتيبه اين نظام عظيم اسلامي تا ابد خواهد ماند. کلمه کلمه و جمله جمله اين پيام قطره باران رحمتي است که کام مشتاقان و جان عاشقان راسيراب خواهد کرد. حقيقتا نشان هايي است از اينکه امام ما اين فرزند راستين ولي خدا و پيامبر خدا ملهم به الهامات الهي است.» 
نگاه اينچنيني به اين پيام، معتقدان به امام و انقلاب را وا مي‌دارد که با دقت و حميت پيرامون اين پيام کاوش کرده و در فهم و تبيين آن بکوشند به گونه‌اي که تک‌تک گزاره‌هاي آن که نشاني از آرمان‌هاي والاي انقلاب ديني مردم ايران دارد، در سرتاسر جامعه و به خصوص نيروهاي انقلاب رسوخ کند. به تعبير امام خامنه‌اي: «در ستايش اين پيام ساعت‌ها بايد سخن گفت و در تفسير آن عمري را بايد صرف کرد. 
برادران ما در مجلس شوراي اسلامي و بيرون آن مجلس، گفتند که اين پيام بايد قانون شود درست است اما بالاتر از آن، اين پيام بايد فرهنگ جامعه ما شود. اي بسا قانوني که در دل و عمق جان مردم نيست اين پيام بايد آن قدر تکرار بشود و سر منابر و تريبون‌ها گفته بشود و شرح و توضيح داده شود. آن قدر بايد جزوه و کتابي که حاوي اين پيام خواهد شد؛ در خانه‌ها بوسيله پدران و ماردان  توسط براي ديگران خوانده شود آنقدر در بايد اين پيام در زبان‌ها در دل‌ها و دهن‌ها بگردد تا رنگ ثابت ملت ما و فرهنگ ناستردني انقلاب بشود.» 
نکته مبهم تاريخي اينجاست که چه شده در پيچ و خم ايام، اين پيام سترگ و ژرف آنگونه که در خور شأن و اندازه آن بوده است مورد عنايت توجه قرار نگرفته است و احيانا چه کساني در صدد کتمان آن برآمده‌اند؟
آيا مجلس به آن وعده خود تحقق عمل پوشانيده است و اين پيام به صورت قانون در آمده است؟ آيا امروز کسي مي تواند به روشني بيان دارد کدامين قوانين منبعث از اين پيام در مجلس تصويب شده است؟ 
جداي از اقدامات مسئولان دولتي در بخش‌هاي مختلف سياست خارجي و فرهنگي، مع الاسف در ميان نخبگان و فرهيختگان نيز اين پيام آن گونه که مد نظر مقام رهبري بوده است جا باز نکرده است. در هدف‌گذاري ايشان، پيام امام مي‌بايست حتي تا خانه‌هاي مردم رفته و نقل محافل و سکه رايج دورهمي‌هاي خانوادگي مي‌شده است! 
اما با گذشت 30 سال از آن پيام بايد تاسف خورد که در سال‌هاي سپري شده، اين سند مهم و نقشه راه انقلاب، کمتر ديده شده است و تا زماني که به فرهنگ عمومي بدل شود فرسنگ‌ها فاصله دارد! 
امروز در طرح صالحين بسيج، حلقه‌هاي معرفت و بصيرت، در سخنراني هاي سياسي در مجالس مختلف، در حوزه و دانشگاه و ... متن پيام مي‌تواند پايه توليد محتواي بسياري از مقالات و سخنراني‌ها و کتب و جزوات تبييني و حتي آموزشي شود. نخبگان حوزه و دانشگاه ابعاد و اعماق آن را تبيين و تفسير کنند و بر مبناي اين سند از مسئولين مطالبات درست و انقلابي داشته باشند. 
اين پيام هم يک دوره کامل دشمن شناسي است و هم يک مرور مناسب انقلاب شناسي! 
بحمدالله دو سه سالي است جمعي از جوانان دانشجو و طلبه به خود آتش به اختيار و خودجوش در مساجد و هيئت‌ها و مدارس علميه و دانشگاه‌ها به بازخواني اين پيام مي‌پردازند و معيار انقلابي بودن خود را با آن تراز مي‌کنند. طبق برآوردها امسال در ده‌ها مسجد و مکان ديگر اين پيام بازخواني و به مردم بازشناخت مي‌شود. 
اميد آن است به زودي اين پيام همانگونه که امام خامنه‌اي بيان داشته بودند، به فرهنگ عمومي مردم و به خصوص مسئولان تبديل شود و چارچوب ذهني و عملي نسل جديد انقلابي‌ها را رقم بزند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9267/1/29337/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha