آرشیو
انتخاب نشریه


هدايت اعتراضات عراقي ها از خارج
فتنه جديدي ‌در راه است

فاطمه صالحي
  هزاران عراقي در استانهاي بصره، ذي قار، نجف، بابل، کربلا، ميسان و الديوانيه عليه سطح پايين خدمات رساني به مردم تظاهرات برگزار کردند اما به تدريج با حمايت خارجي و حتي اتهام زني به ايران در خصوص عدم صدور برق به عراق اين اعتراضات را وارد فاز جديدي کرده است.جاسم محمد جعفر نماينده سابق پارلمان عراق در سخناني تاکيد کرد که اعتراضات استان‌هاي جنوبي عراق ماحصل تلاش سرويس اطلاعاتي سعودي و رهبران حزب منحله بعث براي سياسي کردن آن است. وي افزود که شهرهاي جنوبي از جمله بصره و پس از آن برخي استان‌ها مثل ذي‌قار، کربلا و نجف شاهد اعتراض هاي اجتماعي مردم بود که با اقدامات تخريبي و آسيب‌زدن به اموال عمومي نيز همراه شد.
جاسم جعفر تصريح کرد که برنامه‌ريزي‌هاي سرويس اطلاعات عربستان با چراغ سبز آمريکايي‌ها صورت گرفته و عملياتي شده است. تظاهرات اجتماعي به صورت خودجوش آغاز شد، اما به‌سرعت سياسي شد و منجر به آتش‌ زدن دفاتر احزاب سياسي و اموال عمومي و تعطيلي روند اقتصادي در استان‌هاي جنوبي شد. تمامي رهبران بعث از طريق شبکه‌هاي اجتماعي اقدامات خشونت‌آميز تظاهرات را جشن گرفتند.«فالح الخزعلي» عضو ارشد ائتلاف «فتح» عراق نيز درباره تحرکات طرف هاي بيگانه در اين کشور در سايه تداوم اعتراضات مردمي هشدار داد. وي افزود: طرف هاي بيگانه از سال ۲۰۰۳ که تغييرات دموکراتيک در کشور ايجاد شد، براي بهره برداري سوء از تجمعات مسالمت آميز جهت ايجاد ناآرامي در عراق هستند. تظاهرات مردم در واقع بيانگر رنج هايي است که با آنها مواجه هستند.
شهرهاي مختلف عراق از چند روز قبل شاهد تظاهرات و اعتراضاتي است که نقطه ثقل آن در مناطق حساس و حياتي در نزديکي چاه نفتي القرنه واقع در شمال بصره نمود پيدا مي کند. سفر اخير حيدر العبادي نخست وزير عراق به بصره باعث آرام شدن اوضاع در اين منطقه نشد و به نظر مي رسد که اين اعتراضات توسط گروه هاي خارجي باهدف وخيم کردن اوضاع در يکي از غني ترين مناطق نفتي عراق هدايت شود.معترضان عراقي اعلام کرده بودند که هدف از اين تظاهرات نشان دادن اعتراض آنها عليه بيکاري و وخيم شدن اوضاع معيشتي به شمار مي آيد اما خيلي زود در جريان اين اعتراضات راه ها به وسيله لاستيک هاي آتش زده شده بسته شد و برخي افراد دست به آتش زدن مقرها و دفاتر سياسي در اين کشور زدند. بررسي مجموع تحولات و اتفاقاتي که در اين مدت در عراق افتاده نشان مي دهد که هدف از اين ناآرامي ها و آشوب‌ها چيزي غير از اهداف اعلام شده است.
 دولت عراق با صدور بيانيه اي اعلام کرد که حق برگزاري تظاهرات از سوي شهروندان را محترم مي شمارد ولي معتقد که عناصر نفوذي در اين اعتراضات حضور داشته و دست به آشوب زده اند. اعتراضات اخير عراق ياد آور تظاهرات امان پايتخت اردن عليه افزايش مالياتها و قيمت ها است 
که در جريان آن نيز به اموال عمومي صدمه وارد و شعارهايي عليه نظام حاکم و لزوم برکناري پادشاه سر داده شد که در نهايت تحليلگران به اين جمع بندي رسيدند که دست 
سعودي ها و صهيونيست‌ها در اين آشوبها کاملا آشکار است.
اينکه هر شهروندي درجهان از جمله عراق بر اساس قانون اساسي حق برگزاري تظاهرات را دارد کاملا مشخص است اما اينکه اين اعتراضات به خشونت و آسيب رساندن به اموال عمومي و مختل کردن اوضاع کشور بينجامد طبعا در چارچوب اين حق نمي گنجد.اعتراضات بصره در ابتدا يک تجمع خود جوش بود که عليه اوضاع معيشتي شکل گرفت اما با گذر زمان سقف درخواست معترضان از آب و برق و بيکاري به ساقط شدن نظام حاکم و درگيري با نيروهاي امنيتي افزايش يافت به طوري‌که اماکن دولتي و سياسي و شرکت هاي خارجي مرتبط با چاه هاي نفتي بصره مورد حمله قرار گرفتند و مرز شلمچه که با ايران مشترک است بسته شد اما گذرگاه سفوان که با کويت مشترک است هيچ آسيبي نديد!
زمان آغاز اين اعتراضات نيز جاي تأمل دارد چرا که اين اعتراضات زماني آغاز شده که تنها چند روز از عمر دولت کنوني عراق باقي نمانده و عملا نمي توان انتظار اقدام جدي براي حل مشکلات معيشتي را داشت.آشوب به وجود آمده در عراق باعث شده تا يک بحران به ديگر بحران هايي که بغداد با آن دست و پنجه نرم مي کند اضافه شود. عراق به تازگي از يک جنگ همه جانبه و سخت با گروه تروريستي داعش و حاميان بين المللي آن خارج شده و تجربه برگزاري انتخابات پارلماني را از سر گذرانده به طوريکه هنوز نتايج اين انتخابات به صورت کامل بعد از بازشماري دستي آراء مشخص نشده است.
ائتلافهاي صورت گرفته بعد از انتخابات عراق و ائتلاف جريان سائرون با الفتح که وابسته به حشد الشعبي است خشم عربستان را برانگيخته است. چرا که اين نتايج را يک پيروزي براي ايران مي داند به ويژه آنکه اين انتخابات بعد از انتخابات پارلماني لبنان برگزار شد که نتايج آن از پيروزي حزب الله و مقاومت در اين کشور حکايت داشت.مسئله قابل توجه در اين اعتراضات اين است که شبکه ها و سايتهاي وابسته به عربستان و هم چنين سايت بي بي سي عربي با تمرکز بر اقدام آشوب گران در حمله به دفاتر احزابي که گفته مي شود وابسته به ايران است با ذوق زدگي سعي در جهت دهي به اعتراضات داشته و از ضرورت براندازي نظام حاکم در اين کشور سخن مي گويند.
شرايط آشوب زده عراق باعث شده تا کساني که چشم طمع به وخيم شدن اوضاع امنيتي اين کشور دوخته اند بار ديگر براي ماهي گرفتن از آب گل آلود دست بجنبند. عناصر 
باقي مانده و پنهان گروه تروريستي داعش در مناطق مختلف عراق مترصد فرصت براي بيرون آمدن و از سر گرفتن اقدامات جنايتکارانه خود هستند تا بلکه بتوانند خون تازه اي را در جسد اين گروه تروريستي تزريق کنند.عناصر وابسته به حزب بعث نيز از هر واقعه و شرايط بدي در عراق براي بهره برداري هاي سياسي خود و بازگشت به عرصه سياسي در پوشش انتقاد از اوضاع کنوني کشور و دلسوزي براي مردم سوء استفاده مي کنند. سياستمداراني که دوره هاي 
قبل در عراق هر کدام بر سر پست و منصبي بودند نيز با تحريک کردن معترضان براي شعله ور کردن تظاهرات و خارج کردن آن از مسير اصلي اش مي کوشند تا اهداف شخصي و حزبي خود را محقق کنند.تحولات عراق باعث شده تا نگراني هاي کويت که در همسايگي اين کشور قرار دارد نسبت به اوضاع امنيتي مرزهاي شمالي به اوج خود برسد به طوري‌که کويت از آماده باش نظاميان خود براي رويارويي با هر اقدامي خبر داده است. کويت نگران است که دامنه اين اعتراضات به استانهاي ديگر عراق کشيده شده و دولت مرکزي نتواند کنترل اوضاع را به دست بگيرد و مرزهاي شمالي اين کشور در معرض خطر امنيتي قرار بگيرد.به نظر مي رسد که آغاز اين اعتراضات و ادامه يافتن آن و هم چنين به خشونت کشيده شدن تظاهرات مردمي در عراق بيانگر به وجود آمدن يک فتنه ديگر در اين کشور باشد که مقابله با آن و کنار زدن اداره کنندگان خارجي اين فتنه نيازمند هوشياري و توجه مردم عراق نسبت به شرايط حساس کشورشان در دوره کنوني است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9267/1/29331/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha