آرشیو
انتخاب نشریه


جمشيد پژويان در گفت‌وگو با رسالت:
سياست‌هاي اقتصادي را با مشورت‌هاي فاميلي نبايد تنظيم كرد

جمشيد پژويان، اقتصاد دان و عضو هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اين که تمام تيم هاي اقتصادي که تاکنون سرکار آمدند 
سياست گذاري درستي نداشته اند،گفت: با وجود اين که اقتصاد کشور از منابع کافي برخوردار است و امکانات و ثروت انساني بالايي دارد ، تمام تيم هاي اقتصادي دولت ها سياست هايشان غلط بوده به طور کامل نتوانستند مجموعه سياست گذاري يا نقشه راهي را براي اقتصاد ايران طراحي کنند. 
وي در ادامه با اشاره به اين که منابع کافي براي يک اقتصاد پويا کاملا در اختيار است، خاطر نشان کرد: نشانه اش اين همه جوانان 
تحصيلکرده ماست نه فقط آنهايي که در خارج از کشور در بالاترين مقامات علمي قرار دارند بلکه در داخل کشور هم هنوز ما جدا از فرار مغزها، يک ثروت انساني کافي داريم.
وي در ادامه تاکيد کرد: يک مثال ملموس و مشهود آن نيروي کار و سرمايه دار ما در خارج از کشور ايران است که بازدهي فوق العاده بالايي دارند، اما همين نيرو در داخل کشور نمي تواند از پس شرايط سخت اقتصادي بربيايد و بازدهي بسيار ضعيفي دارد و به اين دليل است که کساني با نداشتن علم مديريت شرايط اقتصادي را سخت کرده اند.
اين اقتصاد دان دليل ضعف اقتصاد کشور را اين گونه برشمرد: چنين شرايطي قطعا مربوط به مديريت اقتصادي و سياست هاي غلط مالياتي، مشکلات نظام بانکداري، بازارهاي تخريب شده و تسلط گروه هايي مثل گروه هايي غير بخش خصوصي به تمام بازارهاست، همه اين ها باعث شده که ما يک اقتصاد نا کارآمد و ضعيف داشته باشيم.
پژويان تاکيد کرد: براي اين وضعيت نمي شود راهکاري زود بازده ارائه داد و مسلما هيچ کاري در کوتاه مدت از دست تيم هاي اقتصادي بر نخواهد آمد.
جمشيد پژويان با بيان اين که متاسفانه در کشور ما مسئولين گوش شنوا ندارند، گفت:  بنده طي چهل سال گذشته بارها و بارها برنامه هاي 
اقتصادي را از طرق مختلف مثل رسانه ها، تلويزيون و سخنراني مطرح و گوشزد کردم ولي ما در کشور گوش شنوا نداريم، براي اين که آقايان تصميمات را در سطح بالاي خودشان و با مشورت کساني که مي نشينند عصرها با هم چاي مي خورند يا نسبت هاي فاميلي  يا  دوستي قديمي دارند مي گيرند، تصميماتي مي گيرند که بسياري از اين سياست ها برعکس به جاي اين که ساختار اقتصاد را استحکام بدهد باعث تضعيف آن مي شود. 
وي اقتصاد کشور را دروضعيت تشديد تحريم ها آسيب پذير دانست و تاکيد کرد: بايد فرجه هايي را براي کشور ايجاد کنيم تا به يک راه حل متوسط مدت اقتصادي برسيم.
وي خاطر نشان کرد: اگر اقتصاد را از داخل قوي کنيم ديگر به اين شدت نگران تحريم ها نخواهيم بود، اگر ما به جاي نفت و پتروشيمي ابعاد ديگر و توليدات داخلي خود را مستحکم مي کرديم ديگر آمريکا قادر به تحريم هاي اينچنيني نبود. 
جمشيد پژويان در پايان با تاکيد بر اقتصاد مقاومتي ابراز کرد: اگر ما به جاي نفت، کالاي صنعتي به بخش خصوصي دنيا صادر مي کرديم آمريکايي ها نمي توانستند به اين راحتي ما را تحريم کنند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9267/1/29330/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha