آرشیو
انتخاب نشریه


سياست ترامپ در قبال اروپا
تفرقه بينداز و حکومت کن!

استيون ارلانگر
مترجم: شادي حسيني فرد 
 اشاره: طي روزهاي اخير بسياري از تحليلگران مسائل بين الملل، تمرکز ويژه اي روي مناسبات آمريکا و اتحاديه اروپا نموده اند. برخي از کارشناسان، معتقدند که روابط واشنگتن و بروکسل در آينده اي نزديک وارد فاز بحراني خواهد شد.با اين حال به نظر مي‌رسد همچنان بسياري از سياستمداران اروپايي سياست‌هاي ترامپ را در قبال اروپاي واحد جدي نگرفته و با وي مصالحه با اين موضوع برخورد مي‌کنند. نمونه اين مواضع را مي توان در سخنان اخير ترزا مي نخست‌وزير انگليس مشاهده کرد. جايي که وي خواستار عدم تقابل اتحاديه اروپا با ايالات متحده آمريکا بر سر اعمال تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم وارداتي اروپا شده است.  در هر حال، امروز مناسبات آمريکا و اروپا بيش از هر زمان ديگري زير ذره بين تحليلگران حوزه روابط 
بين الملل قرار گرفته است. روزنامه نيويورک تايمز نيز در تحليلي به قلم استيون ارلانگر، به بررسي مناسبات آمريکا و اتحاديه اروپا و سياست‌هاي خاص دولت ترامپ در قبال اروپاي واحد پرداخته است .
شرکاي اروپايي ايالات متحده در نشست اخيرشان در بروکسل، انتظار کارهاي غير منتظره زيادي را از ترامپ داشتند ، به خصوص پس از رفتار دونالد ترامپ در جريان نشست گروه جي 7 درکانادا، آنان به خوبي نسبت به اين نکته آگاه بودند. 
با اين وجود سفر ترامپ به اروپا همچنان براي عده‌اي چالش برانگيز بود، يعني افرادي که با وجود رصد سياست‌هاي بحث برانگيز وي، تا کنون به صورت مستقيم با آن مواجه نشده بودند.
بسياري از کارشناسان و شهروندان اروپايي اکنون بر اين باورند که پشت خودشيفتگي ترامپ و طعنه هي وي، يک استراتژي به خصوص وجود دارد: هدف ترامپ از بين بردن همبستگي ميان اعضاي ناتو و اتحاديه اروپا مي باشد تا بدين شکل بتواند به صورت جداگانه با هر يک از اين کشورها وارد روابط تجاري و نظامي شود. 
ترامپ با خوشحالي زياد پروتکل ناتو و انگليس را نقض کرد، قرار ملاقات با ديگر رهبران را لغو نمود، برنامه ها را به هم ريخت، رهبران ديگر را سرکوب کرد، دستور ترتيب دادن يک کنفرانس خبري را براي پخش در در برنامه هاي تلويزيوني صبح آمريکا داد، ادعاهاي بي اساسي درباره توافقات انجام شده ابراز کرد، و با انجام مصاحبه اي که در نشريه انگليسي "سان" منتشر شد، ميزبان خود "ترزا مي" نخست وزير انگليس را خجالت زده کرد.  
فرانسيس هاس بورور، تحليلگر سياسي فرانسه در خصوص رفتار ترامپ، عنوان مي کند که اکنون اروپايي‌ها متقاعد شده اند که ترامپ برنامه ها و مقاصد خاص خود را دنبال مي کند. "اروپايي ها دريافته اند که رفتارها و رويکردهاي او ناشي از نپختگي وي نيست، بلکه او قصد دارد تا نظم چندجانبه اي را که 70 سال قدمت دارد از بين ببرد، چرا که معتقد است قدرت آمريکا را محدود مي کند."
تامپسون والاسک يکي از محققان سياست خارجي اروپايي، عنوان مي کند که مقامات  اروپايي ديگر به ترامپ به عنوان يک خرابکار مي نگرند. آقاي ولاسک گفت: "اينطور نيست که ما در مورد رفتار او گنگ و حيران باشيم، اما ما هرگز قبلا با اين گونه حيوانات سياسي برخورد نداشته ايم." "اين يک بازي جديد است و ما ياد مي گيريم که چگونه بازي کنيم. "
مقامات مختلف استراتژي هاي گوناگوني را در خصوص ترامپ آزموده اند. آقاي والاسک گفت: "اما ما متوجه شديم که هيچ کدام از اين ها مهم نيست. او با ديگران مانند يک رقيب برخورد مي کند. او مي خواهد کشورها را در مقابل يکديگر قرار دهد و از قدرت و ثروت ايالات متحده در مقابل ديگران به نفع خود استفاده کند. "
در حال حاضر نارضايتي زيادي ميان مقامات اروپايي نسبت به رئيس جمهور ايالات متحده وجود دارد که به اشکال گوناگون خود را نمايان ساخته است. اين نارضايتي ها گاهي در کلام و سخن و کاملا مستقيم  ابراز مي شود و گاهي نيز به صورت بي توجهي نسبت به شخص ترامپ خود را نشان مي دهد.
آقاي والاسک مي گويد: "ترامپ در اروپاي غربي به لحاظ سياسي به موجودي سمي و زهرآگين تبديل شده است. بعد از ارسال پيام‌هايش در توييتر، کسي مايل نيست به او لبخند بزند. فراتر از اين، اهانت‌هاي ترامپ و عدم محبوبيت وي ميان راي دهندگان اروپايي باعث مي شود که کار براي مقامات قاره سبز سخت تر شود و آنها نتوانند کارهايي را که ترامپ از آنان 
مي خواهد،مانند افزايش هزينه هاي نظامي، انجام دهند." واليسک ادامه مي دهد: " پس از اينکه ترامپ با اروپايي‌ها در مورد مسائلي همچون قرارداد تغييرات آب و هوايي پاريس و قرارداد هسته اي ايران مخالفت کرد، مقامات اروپايي ديگر مايل نيستند به هر نحو با خواسته هاي وي ارتباط پيدا کنند. اين بوسه مرگ است. "
آنها همچنين از حمايت از خروج انگليس از اتحاديه اروپا (برگزيت)، و گرايش او به مخالفان سياسي اتحاديه اروپا، که در رويکرد ناسيوناليستي و مهاجر ستيز خود با وي اشتراک دارند، نگرانند. 
با اين حال، همانطور که "زيگمار گبريل" وزير خارجه سابق آلمان، در مصاحبه اي با اشپيگل عنوان نمود، اروپا در خصوص ترامپ با معضلي جدي مواجه است. گابريل گفت: "حقيقت اين است که ما نمي‌توانيم خود را با ترامپهماهنگ کنيم و از طرفي، بدون ايالات متحده هم نمي‌توانيم ادامه دهيم. بنابراين ما به يک استراتژي دوگانه نياز داريم: يک استراتژي واضح، سخت و فراتر از آن، يک استراتژي که پاسخ  مشترک اروپا به ترامپ باشد. هر گونه تلاش براي همکاري با او، هر گونه تعريف و تمجيدي از سياست‌هايش تنها باعث مي شود او به مرحله بالاتر رود. اين بايد متوقف شود. از تجارت گرفته تا ناتو. ما نمي توانيم بيش از اين خود را فريب دهيم. دونالد ترامپ تنها قدرت را مي شناسد، پس ما بايد به او نشان دهيم که قدرتمند هستيم. "
با اين حال، اين که چگونه بايد اين کار را انجام داد، چندان مشخص نيست. زيرا وابستگي امنيتي اروپا به ايالات متحده کاملا واضح و آشکار است و به زودي، تغييري نخواهد کرد.
جان سي کورن بلوم، سفير سابق آمريکا در آلمان که هنوز هم در آنجا زندگي مي کند، عنوان داشت: "مشکل واقعي اين است که به نظر مي رسد اروپا پس از جنگ جهاني دوم هنوز هدف و جهت گيري مشخص ندارد."
آقاي کورنبلوم ادامه داد: "اين رويکرد نمي تواند به اهداف قابل دستيابي منتج شود، و بدتر از آن، به نظر نمي رسد که بيشتر از اين بتواند  در برابر جنايتکاران جهان ايستادگي کند ."
آقاي کورنبلوم همچنين گفت: دستاوردهاي بزرگ کشورهاي اروپايي مانند صلح  و رفاه اجتماعي - موجب شده است که آنها به خود مغرور شوند، اما در واقع برداشتن اين گام ها به جلو تنها با کمک ايالات متحده  امکان پذير بوده است. و اکنون ترامپ آنها را از چنين فضايي بيرون رانده و آنچه را که نبايد گفته شود، گفته است. اين براي اروپايي ها ناخوشايند و ناراحت کننده است."
گذشته از تمامي اين ها، مسئله اي که ذهن بسياري از کارشناسان اروپايي را به خود مشغول داشته اين‌است که بواقع ترامپ قصد دارد تا چه حد در راهي که پيش گرفته به جلو برود. پاسخ اين سوال نگران کننده است: رويکرد خاص اتخاذ شده توسط رئيس جمهور ايالات متحده و سياست‌هاي وي مشخصا مخالف با بقاي اتحاديه اروپا مي باشد، وچنين به نظر مي رسد که وي تا زمان از بين بردن ناتو و اتحاديه اروپا، از پاي نخواهد نشست. و اين همان چيزي که مقامات اروپايي را به شدت نگران ساخته است.
منبع: نيويورک تايمز

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9266/1/29215/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha