آرشیو
انتخاب نشریه


فرشته روح‌افزا، معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در‌گفت‌و‌گو با رسالت:
حقوق شهروندي در فضاي مجازي نقض مي‌شود

فرشته روح افزا در گفت و گو با رسالت گفت: حقوق شهروندي در فضاي مجازي نقض مي شود.
معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان، آسيب هاي فضاي مجازي را بسيار جدي دانست و گفت: ما در بحث شبکه هاي 
مجازي با مشکلات بسيار عمده اي روبه‌رو هستيم، يکي از آن ها اين است که افراد هرچه بخواهند درست يا غلط منتشر مي کنند، اين مطالب در بسياري از موارد به دروغ و غلط منتشر مي شود، در بعضي مواقع اين مطالب موجب فساد مي شود که بسياري از خانواده ها به اين مسائل اعتراض دارند.
وي افزود: در اين فضا گاهي کانال ها و پيج هاي پخش مواد مخدر ديده مي شود، اگر با اين ها برخورد نشود موجب نا امني جامعه خواهد شد.
روح افزا با بيان اين که چنين فضاهايي بايد به درستي کنترل شوند، ادامه داد: اين مسئله مختص کشور ما نيست بسياري از کشورها به اينستاگرام دسترسي دارند اما مسئولين آن ها اين فضا را کنترل مي کنند، نه به اين معني که کاملا فيلتر کنند بلکه هر کس که رفتار ناشايست يا خلاف عرف جامعه بکند پيگيري 
مي شود.وي در ادامه فضاي مجازي را حريم عمومي خواند و تاکيد کرد: مسلما اگر کسي رفتار مخربي در شبکه هاي مجازي انجام دهد بايد پيگيري شود به همين سادگي نيست که کسي به حقوق شهروندي ديگران تجاوز کند و آزاد باشد.
اين عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان خاطر نشان کرد: رفتارهاي غير اخلاقي چه در فضاي مجازي و چه در فضاي واقعي ؛ تجاوز به حقوق ديگران است، ممکن است من به عنوان يک مادر نخواهم فرزندم صحنه هاي مستهجن و غير اخلاقي را ببيند، وقتي شخصي از اين فضاي آزاد مجازي سوء استفاده مي کند و محيط داخل کشور را به سمت فساد مي برد مشکلات بيشتري پيش مي آيد.
فرشته روح افزا مشکلات اقتصادي را يکي از دلايل اعتياد جوانان به فضاي مجازي عنوان کرد و گفت: يکي از دلايلي که جوانان ما به سمت فضاي مجازي کشيده شده اند مشکلات اقتصادي است که وجود دارد به طور مثال جوانان نمي توانند به راحتي ازدواج کنند، مسکن يا شغل داشته باشند.
وي با بيان اين که اشتغال و اقتصاد کشور وضعيت خوبي ندارد، آمارها نشان مي دهد که نزديک به ۲۰ ميليون نفر از ۱۵ تا ۲۹ سال داريم که منتظر ازدواج هستند و اين آمار بسيار بالايي است تا زماني که مشکلات اقتصادي پيش روي جوانان باشد و ازدواج و تشکيل خانواده براي آنان سخت باشد نا خواسته جامعه را به سمت مظاهر جنسيتي سوق مي دهيم.
وي برخورد نادرست با امثال مائده هژبري را راهي براي 
سوء استفاده دشمنان خواند و اذعان داشت: به هر حال بايد کنترل فضاي مجازي از جايي شروع شود، اما اين که چگونه برخورد شود بسيار مهم است و نبايد دست آويزي براي دشمنان و سود جويان باشد. روح افزا در ادامه با اشاره به هشتک هاي برقص تا برقصيم و امثالهم افزود: کمپين هاي 
بچرخ تا بچرخيم و برقص تا برقصيم کار مردم عادي نيست، مسلم است که خارج از کشور کنترل مي شود، البته ممکن است تعدادي از جوانان ما که آگاهي کافي ندارند بين اين افراد باشند اما همه ما مي دانيم اين جريانات توسط سودجويان اداره مي شود. 
وي خاطر نشان کرد: کساني که از اين فضاها سوء استفاده 
مي کنند و مسائل را سياسي جلوه مي‌دهند قصدشان تهاجم فرهنگي و کارشان برنامه ريزي شده است تا ما نتوانيم فرهنگ کشور را کنترل کنيم.
روح افزا فضاي مجازي را حق شهروندي خواند و برخورد با کساني که به اين حق تجاوز مي کنند را لازم دانست و تاکيد کرد: انتشار چنين رفتار هايي در فضاي مجازي قطعا به سلامت خانواده ها 
آسيب خواهد رساند، فضاي مجازي براي عموم است و اين حقوق مردم و شهروندي است که بايد رعايت شود و جايش در 
شبکه هاي عمومي مجازي نيست، ولو اين که ما با تهاجمات فرهنگي مواجه هستيم اما مي توانيم رفتارهاي داخل کشور را کنترل کنيم چرا که برخي از اين رفتار ها و اعمالي که در فضاي مجازي منتشر مي شود بسيار آسيب رسان است.
اين کارشناس اجتماعي ادامه داد: با افرادي که هنجار شکني 
مي کنند بايد حتما برخورد شود، مطالبي که از خارج کشور در اين فضا منتشر مي شوند بايد کنترل شوند تا اين تکنولوژي با فضايي سالم در اختيار جوانان ما قرار گيرد.
وي افزود: اين امري شدني است چرا که همه کشور هاي دنيا به اين مسئله عمل مي کنند. در کشورهاي ديگر اتفاقات ناهنجاري مثل فروختن مواد مخدر و تعرض به حقوق ديگران بسيار کم است، اين طور نيست که هر کس به راحتي به حقوق شهروندي ديگران تجاوز کند.وي خاطر نشان کرد: وظيفه دولت و وزارت ارتباطات است که ترويج فحشا و بي بند و باري، مواد مخدر، جادو و عرفان هاي 
نوظهور برخورد کنند، عده زيادي از مردم خواستار سالم بودن اين فضا و کنترل آن توسط مسئولين هستند.
وي با بيان اينکه ما در شرايط جنگ نرم هستيم و با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري، گفت: ايشان فرمودند: ما در معرض شبيخون فرهنگي دشمن هستيم و هر کس خودش بايد در ساختن فرهنگ آتش به اختيار باشد.
فرشته روح افزا تاکيد کرد: بايد شرايط را براي رفاه جوانان مهيا کنند .قانون ازدواج آسان را نزديک به ۱۴ سال است که نوشته اند اما دريغ از يک قدم که کسي براي اجراي اين قانون طي ساليان برداشته باشد، در اين راستا هيج کاري صورت نگرفته و مسئولين ما اصلا انگار نه انگار که دغده دارند. معاون شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در پايان فقر فرهنگي را ناشي از کم کاري مسئولين فرهنگي دانست و گفت: مسئولين فرهنگي کشور از ابتدا فرهنگ استفاده از وسايل ارتباطي را رشد ندادند؛به مردم و جوانان ياد نداديم چگونه با فضاهاي مجازي که در آن ممکن است عقيده هاي مختلف و مسائل گمراه کننده باشد برخورد کنند ودر حال حاضر با 
آسيب هاي رواني آن به شدت روبه رو هستيم و بسيار براي سلامت روان جامعه نگرانيم، اين آسيب ها به نحوه کارکرد مسئولين فرهنگي ربط دارد که متاسفانه در اين زمينه ها کم مي گذارند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9266/1/29212/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha