آرشیو
انتخاب نشریه


تاملي بر ديدار ترامپ و پوتين

حنيف غفاري
سرانجام ديدار روساي جمهور ايالات متحده آمريکا و روسيه در شهر هلسينکي پايتخت فنلاند برگزار شد. در پايان اين ديدار، طرفين بر لزوم تعامل با يکديگر بر سر حل و فصل بحرانهاي بين المللي تاکيد کردند، بحرانهايي که ايالات متحده آمريکا خود در ايجاد و استمرار آنها پررنگ ترين نقش ممکن را ايفا کرده است! از سوي ديگر، ترامپ تاکيد کرد با توجه به در اختيار داشتن 95 درصد سلاح هاي هسته اي ( و ممنوعه) دنيا توسط آمريکا و روسيه، لازم است اين دو کشور در حوزه امنيت بين الملل با يکديگر تعامل و مصالحه بيشتري داشته باشند!در خصوص ديدار اخير پوتين و ترامپ نکاتي وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گيرد:
نخست اينکه در پايان ديدار 2 ساعته روساي جمهور آمريکا و روسيه، عملا نقشه راه معيني براي حل و فصل بحرانهاي جاري در روابط دو کشور ارائه نشد. به عبارت بهتر، پوتين و ترامپ در نهايت صرفا بر "لزوم" اصلاح و ترميم روابط فيمابيني تاکيد کرده و از نگاه خوشبينانه خود براي حل و فصل بحرانهاي موجود سخن به ميان آوردند. نبايد فراموش کرد که در ديدارهاي گذشته پوتين و ترامپ نيز شاهد به کارگيري چنين ادبياتي از سوي سران کاخ سفيد و کاخ کرملين بوديم. با اين حال بسياري از کارشناسان و تحليلگران مسائل بين الملل معتقدند که شدت تقابل مسکو و واشنگتن به اندازه اي است که برگزاري ديدارهايي از اين دست، نمي تواند کمکي به جلوگيري از تشديد بحرانهاي دوجانبه و حتي ممانعت از ورود دوباره آمريکا و روسيه به فضاي جنگ سرد داشته باشد. بي دليل نيست که افرادي مانند ميخاييل گورباچف آخرين رئيس جمهور شوروي سابق در خصوص شکل گيري دوباره جنگ سرد در نظام بين الملل هشدار داده اند. 
نکته ديگر، به رويکرد تهديد محور ايالات متحده آمريکا نسبت به روسيه باز مي گردد. رويکردي که در سياست خارجي واشنگتن نضج يافته و هر دو حزب دموکرات و جمهوري‌خواه نيز نسبت به آن پايبند مي باشند. اخيرا ، پس از ديدار پوتين و ترامپ شاهد شکل گيري هجمه هاي گسترده اي عليه رئيس جمهور آمريکا 
( در فضاي سياسي داخل اين کشور ) هستيم. چاک شومر رهبر دموکراتهاي سنا، نانسي پلوسي رهبر دموکرات‌هاي مجلس نمايندگان و حتي برخي سناتورهاي جمهوري‌خواه مانند لينسي گراهام صراحتا اين ديدار را محکوم کرده و خواستار "مهار ترامپ" در قبال "پروژه نزديکي به روسيه" شده اند. بديهي است که بخش اعظمي از معادلات و مناسبات دوجانبه آمريکا و روسيه ، نه در ديدار ترامپ و پوتين، بلکه در صحنه سياسي و داخلي دو کشور رقم مي خورد. دموکرات‌هاي آمريکا و جمهوري‌خواهان سنتي بارها نشان داده اند که در مقابل هر گونه اصلاح رابطه با روسيه گارد بسته اي دارند. حتي در دوران رياست جمهوري اوباما نيز تهديدات متقابل آمريکا و روسيه عليه يکديگر به نقطه اوج خود رسيد. 
نکته سوم به خطوط قرمز روسيه در نظام بين الملل باز مي گردد. روسها در جهان امروز اهداف و الگوهايي را مدنظر قرار داده اند که تحت هيچ عنواني حاضر به "گذار" يا " عبور" از آنها نيستند. مهم ترين اين اهداف، احياي قطبيت مسکو در نظام بين الملل است. بديهي است که روسها بر همين اساس حاضر به ادغام خود در سياست‌هاي ايالات متحده نبوده و رويکرد محتاطانه خود را در برابر دولت ترامپ حفظ خواهند کرد. در اين ميان، هر گونه معامله اي ميان آمريکا و روس‌ها نيز به سختي صورت خواهد گرفت زيرا طرفين در فضايي "اعتماد آميز" با يکديگر مذاکره و تعامل نمي کنند. فراتر از آن، در اين معادله بايد متغيرهاي ديگري به نام "ناتو" و " اتحاديه اروپا" را نيز در نظر گرفت. از ميان 29 عضو ناتو، 26 عضو آن را کشورهاي اروپايي تشکيل مي دهند. کشورهايي که اساسا سعي دارند "تهديد روسيه" را در پيرامون خود پررنگ جلوه دهند. يکي از 
اصلي ترين دلايل موضع منفي کشورهاي اروپايي در قبال ديدار پوتين و ترامپ نيز همين مسئله است. برخي اعضاي ناتو نيز معتقدند که ترامپ از مراوده با روس‌ها، به عنوان اهرمي جهت اعمال فشار بر اعضاي پيمان آتلانتيک شمالي جهت تن دادن به خواسته هاي کاخ سفيد استفاده مي کند. در هر حال، نمي توان مناسبات آمريکا و روسيه را در فضاي امروز ، بدون در نظر گرفتن نقش ناتو و اروپاي واحد مورد تجزيه و تحليل قرار داد. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9265/1/29100/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha