آرشیو
انتخاب نشریه


تصويري مقتدر از دولت

محمود فرشيدي 
ملت ايران طي چهل سال گذشته ، 
با واژه "شرايط حساس كنوني" 
خو گرفته و آموخته است كه چگونه در توفان حوادث ، آرامش خود را حفظ و توطئه‌ها را مديريت كند. در اين چهار دهه، تهاجم و تهديدهاي نظامي ،  تهديدهاي امنيت و ثبات سياسي ، تحريم‌ها و فشارهاي اقتصادي و تحريك به آشوب‌هاي خياباني ، تمامي اين فشارهاي دشمن به منظور شكستن روحيه مقاومت مردم ايران اعمال شده است و در مقابل مردم ايران با استقامت تحسين‌برانگيز خود، دشمن را ناكام گذاشته‌اند تا آنجا كه ريچارد نفيو، مسئول تيم طراحي تحريم‌ها عليه ايران اعتراف مي‌ كند كه اين فشارها موجب شده است كه : (1)
1-حس حمايت مردمي و دولتي از برنامه‌هاي هسته‌اي  افزايش يابد
2- اقتصاد مقاومتي در ايران شكل بگيرد
3-بخش‌هاي غيرنفتي از جمله توليد سيمان ، توسعه پيدا كند
4-ايران توانسته است حمايت بيش از يك‌صد كشور را در ارتباط با حق هسته‌اي خود جلب كند
5- ايران با توسعه مستمر برنامه هسته‌اي خود، از موضع قدرت در مذاكرات حضور يافته و نهايتا در سال 2008 به حق هسته‌اي خود مشروعيت بخشيده است.
6- جايگاه سپاه پاسداران در اثر تحريم‌هاي آمريكا در ميان مردم ايران تقويت و سپاه تبديل به قهرمان ملي شده است.
7- با آنكه  خرد جمعي در واشنگتن در سال‌هاي 2009 و 2010 به اين باور رسيده بود كه دولت ايران در برابر تحريم بنزين از پاي درخواهد آمد اما ايران با تدابير گوناگون توانست از توفان تحريم‌ها بگذرد.
در حقيقت سرمايه استقامت ملت ايران در برابر فشارهاي دشمن  غرور ، عزت و هويت ملي‌اش بود و دولتمردان نيز به پشتيباني مردم ، موفق به عبور از آن لحظات بحراني شدند.
اينك بار ديگر سردمداران جنايتكار آمريكا با عبرت نياموخته از تجربيات شكست خورده پيشين، هجومي ديگر را عليه ملت ايران آغاز كرده‌اند بدان تصور كه با اعمال "فشار اقتصادي" ، "فشار عملي" يعني "تحريكات اغتشاش‌آفرين" و نيز تشديد "فشارهاي رواني" خواهند توانست اين بار ملت ايران را در برابر شيطان بزرگ به زانو درآورند. روشن است كه در چنين شرايطي ، دولتمردان كشور در برابر چه آزمايش و مسئوليت سرنوشت سازي قرار گرفته‌اند و بخصوص شايعاتي كه در زمينه بي‌انگيزگي برخي وزيران شنيده مي شود چه آثار مخربي بر جامعه خواهد گذاشت.
بر همين اساس در شرايط كنوني ، رهبر نستوه و انقلابي ايران، حضرت آيت ا... خامنه‌ اي ، با دعوت از رئيس جمهور و دولتمردان به آنان تاكيد فرمودند كه "شرط اصلي موفقيت در همه عرصه‌ها،برخورداري از روحيه قوي، انگيزه ، شجاعت و عزم راسخ است."
معظم له همچنين به ضرورت ارسال "تصويري مقتدر از دولت" اشاره و يادآوري فرمودند كه "تصوير دولت در چشم مردم تصويري توانا ، كارآمد و تلاشگر باشد."
البته در كارزار هماوردي فشارهاي دشمن و استقامت ملت ايران، به اعتراف سياستمداران ايالات متحده ، ظرفيت آمريكا در اعمال فشارها نامحدود نيست بويژه كه برخلاف برخي دوره‌هاي گذشته، اين بار در اجماع نسبي عليه ايران هم ، شكاف‌هايي پديد آمده است. لذا دشمن تلاش مي‌كند به شيوه‌هاي مختلف، پيامدهاي اعمال فشارهاي خود را مورد ارزيابي قرار دهد و به خيال خود آستانه فروپاشي استقامت ملت ايران را شناسايي كند و اگر در تحليل‌ها و ارزيابي‌هايش به اين نتيجه برسد كه اعمال فشارها حتي موجب تقويت استقامت ملت ايران خواهد شد طبعا عقب‌نشيني خواهد كرد به همين دليل بايد بررسي كرد كه شاخص‌ها و شيوه‌هاي دشمن در ارزيابي پيامد فشارهايش چيست؟
نويسنده كتاب "هنر تحريم‌ها" (2) در اين زمينه به 6 شاخص اشاره مي‌كند كه به جز سه مورد آن يعني شاخص‌هاي اقتصادي، تحولات سياسي كشور و افكارسنجي ميزان حمايت مردم از دولت، سه مورد بقيه مربوط به رفتار دولت است يعني از اظهارنظرهاي عمومي مقامات دولتي، مي توان به سطح استقامت يا تسليم آنان پي برد.
همچنين گرايش‌هاي تبليغاتي‌اي كه دولت بر آنها تمركز دارد و نيز شاخص ديگري در اين زمينه است اشاره مي‌كند كه تمركز دولت ايران بر پيشرفت كلي و دست برداشتن از فناوري هسته‌اي در سال 2016 نشان دهنده نوعي عقب‌نشيني بود.
شاخص سوم ، موضع‌گيري‌هاي دولت در عرصه بين‌المللي است كه اگر از موضع اقتدار صورت پذيرد موجب يأس دشمن خواهد شد و به همين دليل مقام معظم رهبري در ديدار اخير از موضع‌گيري قاطع رئيس جمهور در اروپا تجليل فرمودند.
در پايان يادآوري دو نكته مهم ضروري به نظر مي‌رسد : نكته اول آنكه  در ايران، پرچمدار استقامت در برابر دشمن، رهبر معظم انقلاب هستند و ملت و دولت تحت فرماندهي ايشان، مقاومت و ايستادگي خواهند كرد. نكته دوم ضرورت تقويت جايگاه و اقتدار دولت در شرايطي است كه دشمن، سياست شكستن روحيه دولتمردان را در پيش گرفته است و البته از دولتمردان نيز انتظار مي‌رود كه قدردان سياست‌هاي حمايت‌گرانه معظم له باشند و تدابير حكيمانه ايشان را براي عبور از اين گذرگاه حساس، دقيقا و قاطعانه به اجرا درآورند.
پي نوشت‌ها:
2و1 - كتاب هنر تحريم‌ها ، نوشته ريچارد نفيو، ترجمه مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9265/1/29098/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha