آرشیو
انتخاب نشریه


رويکرد ضد اروپايي کاخ سفيد ادامه دارد
هدف‌گيري اروپاي واحد از سوي ترامپ

سعيد سبحاني 
 بسياري از تحليلگران مسائل بين الملل، تمرکز ويژه اي بر روي روابط ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا، خصوصا طي روزهاي اخير کرده اند! برخي سيگنالها و سخناني که از سوي رئيس جمهور آمريکا و خطاب به سران اروپايي مخابره مي شود، حکايت از تقابل تمام عيار کاخ سفيد با اتحاديه اروپاست. طي روزهاي اخير، اخباري در خصوص نوع مراودات خاص ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با اعضاي اتحاديه اروپا به گوش مي رسد. ترامپ از امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه خواسته است تا اتحاديه اروپا را ترک کند و روابط دوجانبه گسترده تري را با ايالات متحده برقرار کند! از سوي ديگر، ترامپ از ترزا مي نخست وزير انگليس رسما خواسته است تا در خصوص موضوع برگزيت، به جاي تعامل با اروپا از اتحاديه اروپا شکايت کند! اينها مواردي است که نشان دهنده تقابل دامنه دار رئيس جمهور آمريکا با اروپاي واحد است. اين تقابل مي تواند در آينده به منازعه اي تمام عيار تبديل شود. اگرچه اتحاديه اروپا هنوز واکنش قاطعانه اي در مقابل ايالات متحده اتخاذ نکرده و سياست "تعامل با ترامپ" را در پيش گرفته است، اما اين روند نمي تواند چندان طولاني باشد! در اين مسير، ميان برخي مقامات اروپايي نيز اختلافاتي به وجود آمده است. در حالي که مقامات کشور انگليس خواستار مصالحه با ايالات متحده آمريکا هستند، مقامات برخي کشورهاي ديگر اروپايي خواستار اتخاذ واکنش‌هاي متقابل و صريح در برابر کاخ سفيد مي باشند. اختلاف نظري که طي هفته هاي آتي علني تر خواهد شد. 
در اين خصوص نکاتي وجود دارد که نمي توان به سادگي از کنار آنها گذشت. نخستين و مهم ترين نکته اينکه سران اروپايي هنوز دشمني ترامپ با موجوديت اروپاي واحد را درک نکرده اند! جنگ اقتصادي ترامپ و اتحاديه اروپا از ابتداي سال 2018 ميلادي وارد فاز تازه اي شده است. برخي تحليلگران اقتصادي در آمريکا معتقدند که در آينده، دولت ترامپ تعرفه هاي گمرکي جديدتر و گسترده تري را در راستاي اعمال سياست هاي حمايت گرايانه اقتصادي خود عليه اتحاديه اروپا، چين، کانادا و مکزيک وضع خواهد کرد. مقامات اروپايي هم  اکنون با رئيس جمهوري در آمريکا مواجه هستند که "حمايت گرايي اقتصادي" را سياست کلان خود در حوزه تجارت مي داند و در آينده نيز در راستاي پياده سازي اين سياست تلاش خواهد کرد. بدون شک، در اين مسير شاهد تقابل اقتصادي بيشتر ميان آمريکا و اروپا و به عبارت بهتر، جنگ اقتصادي ميان اين دو خواهيم بود، ضمن آن که کشورهايي مانند چين و کانادا نيز وارد اين تقابل با آمريکا خواهند شد. مقامات اروپايي در تازه ترين نشست خود، حق واکنش در برابر اقدامات ترامپ را براي خود محفوظ دانسته‌اند.
با اين حال برخي سران اروپايي از جمله ترزا مي نخست‌وزير انگليس معتقدند که بايد در قالب مذاکره و گفت و گو با ترامپ، اختلافات موجود ميان بروکسل و واشنگتن را حل و فصل کرد. بديهي است که ارائه چنين تزي از سوي نخست وزير 
انگليس نمي تواند مورد استناد ساير بازيگران اروپايي قرار گيرد زيرا هم اکنون انگليس در آستانه خروج از اتحاديه اروپاست و خود به نماد وحدت شکني در اين مجموعه تبديل شده است.  نکته  بعدي که بايد در اين خصوص مورد توجه قرار گيرد، به شعارهاي انتخاباتي ترامپ و رويکرد مبنايي وي در قبال اتحاديه اروپا باز مي گردد. ترامپ در جريان رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ايالات متحده آمريكا، مخالفت خود را با «موجوديت اروپاي واحد» بيان كرده بود. حمايت خاص ترامپ از پديده هايي مانند برگزيت و فراتر از آن، حمايت وي از گروه‌هاي ملي گرا و راست افراطي در كشورهاي اروپايي ، بيانگر تقابل تمام عيار رئيس جمهور آمريكا با اتحاديه اروپا و منطقه يورو بود.شواهد و مستندات موجود نشان مي دهد كه روابط ترامپ و گروه‌هاي ملي گرا و مخالفان موجوديت اروپاي واحد همچنان به قوت خود باقي است. بنابراين، منازعه و تقابل كاخ سفيد با اروپاي واحد، نوعي تقابل ماهوي و زيربنايي است. تقابلي كه تا زمان فروپاشي اروپاي واحد يا خروج كامل ترامپ از كاخ سفيد ادامه خواهد داشت.ترامپ خواستار اضمحلال اروپاي واحد مي باشد و ابايي از ابراز اين موضع ندارد. وي از يک سو قصد دارد با حمايت از  گروه‌هاي ملي گرا و ضد اتحاديه اروپا ،زمينه تضعيف اقتصادي اروپا را فراهم آورد و از سوي ديگر، به لحاظ امنيتي نيز هزينه هاي اروپا را در ذيل پيمان ناتو افزايش دهد. ميان سياست‌هاي اقتصادي و امنيتي ايالات متحده آمريکا در اين خصوص پيوستگي کاملي وجود دارد. 
نکته  ديگري که بايد در اين خصوص مدنظر قرار گيرد، نوع رفتار فعلي سران اروپايي در قبال دولت ايالات متحده آمريکا و شخص رئيس جمهور اين کشور است. مصالحه  سران اروپايي با دونالد ترامپ و سياست هاي ايالات متحده آمريكا، نه تنها تاثيري در كليت تقابل رئيس جمهور آمريكا با موجوديت اروپاي واحد نداشته است، بلكه ترامپ را در اين خصوص وقيح تر ساخته است. پيشنهاد اخير رئيس جمهور آمريكا به امانوئل ماكرون در همين راستا قابل تجزيه و تحليل است. اروپا تحت تاثير رويكرد مصالحه گرايانه سياستمداراني مانند ترزامي، نخست وزير انگليس و امانوئل ماكرون رئيس جمهور فرانسه و حتي آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان، هنوز از ظرفيت‌هاي خود براي مقابله با رفتارها و اقدامات دولت ترامپ استفاده نكرده است. كار به جايي رسيده است كه نخست وزير انگليس از ديگر كشورهاي اروپايي خواهش كرده است كه در مقابل وضع تعرفه هاي گمركي بر فولاد و آلومينيوم اروپا سكوت كرده و اقدام متقابلي در برابر واشنگتن صورت ندهند!
نکته آخر  اينکه اساسا ترامپ تقابل با اروپاي واحد را  در قالب يک “استراتژي پنهان” پيگيري نمي کند و صراحتا آن را در مقابل رسانه ها و افکار عمومي اعلام مي نمايد. اين موضوع نشان دهنده منازعه  جدي واشنگتن و اتحاديه اروپا در دوران رياست جمهوري دونالد ترامپ است.موضوعي که به نظر مي‌رسد سران اتحاديه اروپا و منطقه يورو آن را درک نکرده اند. بدون شک، اين موضوع مي تواند در آينده ضربات اقتصادي و سياسي و حتي امنيتي سختي به اروپاي واحد وارد کند. از اين رو لازم است اروپا هر چه سريع تر از فاز تعامل با ترامپ خارج شده و وارد فاز تقابل با رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا شود. در صورتي که اتحاديه اروپا در اين خصوص تاخير کرده و يا با عينک خوشبينانه مناسبات آتي خود و واشنگتن را رصد کند، با معضلات امنيتي و اقتصادي پيوسته و همزماني مواجه خواهد شد که مسلما مديريت آنها از عهده سران فعلي اتحاديه اروپا خارج است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9265/1/29094/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha