آرشیو
انتخاب نشریه


نقشه راه

محمد كاظم انبارلويي
رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس جمهور و اعضاي هيئت دولت بر لزوم تهيه نقشه راه اقتصاد كشور براي برون‌رفت از مشكلات تاكيد كردند. نقشه راه چيست و رهروان و اجراكنندگان اين نقشه كيانند؟
1- نقشه راه اقتصاد كشور اجراي دقيق قوانين و مقررات اقتصادي است. در اين قوانين بهبود فضاي كسب و كار و تسهيل سرمايه‌گذاري مردم در حوزه اقتصادي و لزوم مبارزه پيگير با  مفاسد اقتصادي، حكيمانه پيش‌بيني شده است.
در اين قوانين نحوه حمايت از توليد داخل و جلوگيري از واردات بي‌رويه به ويژه واردات كالاهايي كه امكان توليد آن در داخل مهياست پيش‌بيني شده است. هفته گذشته نوبخت معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان مديريت و برنامه و بودجه 
12 بسته پيشنهادي و اجرايي براي برون‌رفت از چالش‌هاي موجود را ارائه داد. در اين بسته هاي اجرايي آثار سناريوهاي مختلف و تقسيم دستگاه‌هاي اجرايي براي مقابله با اين سناريوها و نيز محاسبه آثار تحريم‌ها روي بودجه عمومي دولت پيش‌بيني شده است.
همچنين در اين بسته ها مهار و مديريت نقدينگي و برنامه تامين انرژي در شرايط تحريم نيز ديده شده است.
واگذاري دارايي‌هاي مازاد دولت به مردم و تسهيل مشاركت عموم براي اجراي طرح‌هاي عمراني، از جمله تدابير اجرايي است. ِ اين بسته ها  شامل قوانين و مقررات موضوعه اي است  كه قبلا به تصويب مجلس رسيده است. سوال اين است دولت معطل چيست؟ چرا آنها را اجرا نمي‌كند؟
حرف اصلي مردم در اين باره اين است؛ «حرف بس است، عمل، عمل، حي علي خيرالعمل».
حرف كليدي مقام معظم رهبري هم همين بود كه؛ «دولت به شرط انجام اقدامات لازم بر مشكلات فائق مي‌آيد.»
2- دولت بايد بيش از پيش ارتباط خود را با مردم برقرار كند. رهبر معظم انقلاب در اين ديدار فرمودند: «مسئولين بايد به ميان مردم بروند و با آنها ارتباط برقرار كنند، نقشه دشمن را براي مردم تبيين كنند.» يكي از موارد نقشه راه همين روشنگري براي مردم است كه مردم بدانند در چه شرايطي هستيم و آيا دولت هم اين شرايط را درك مي‌كند؟ امروز بيش از هر زماني نياز به همصدايي مردم و مسئولين براي حل مشكلات احساس مي شود. متاسفانه سفرهاي استاني رئيس جمهور كه يكي از راه هاي ارتباط دولت با مردم بود، متوقف شده است.
امروز مردم مشكلات مختلفي دارند، بايد قبل از حاد شدن اين مشكلات، مردم، مسئولين دولتي به ويژه رئيس دولت را در وسط معركه حل معضلات و مشكلات، حاضر و ناظر ببينند. تلاشگري و كارآمدي را در حل قضايا شاهد باشند.
3- يكي از مسائل مهمي كه رهبري در اين ديدار مطرح كردند اين بود كه معطل برجام و تصميم‌گيري‌هاي اروپا نمانيد. به نظر مي‌رسد برخي هنوز اميد دارند برجام برخي مشكلات كشور را حل كند. برجام يك سياهچاله‌اي است كه هر چه در آن فرو ‌رويم از درك مسائل و مشكلات كشور چه در حوزه داخلي و چه در حوزه خارجي دور مي‌شويم. ايام، ايام پسابرجام است. برجام مرده به دنيا ‌آمد و با بدعهدي آمريكا و اروپا بايد آن را دفن كرد تا بوي عفونت آن دامن روابط خارجي را متعفن نكند.
نگاه راهبردي به شرق و  نااميد شدن از غرب و اينكه آبي از سوي ‌آنها گرم نمي‌شود، بايد در نقشه اصلي راه دولت در سياست خارجي جايي داشته باشد. وزارت خارجه بايد دندان لق دادن امتياز يك سويه به غرب و وعده نسيه گرفتن را بكند و اجازه ندهد آنها حتي جرأت كنند مطالبات قديم خود را مطرح كنند تا چه رسد به مطالبات جديد كه چيزي جز زياده ‌خواهي نيست. بايد سياست امتياز نقد دادن و وعده نسيه گرفتن را براي هميشه به ديوار كوبيد به گونه‌اي كه غرب در حسرت مذاكره مجدد با ايران بماند.
4- تغيير مديران اقتصادي يكي از ضرورت‌هايي است كه بخشي از پازل نقشه راه دولت را بايد دربرگيرد. امروز تغيير وزرا يك مطالبه عمومي است تأخير در پاسخ به اين مطالبه عمومي خسارت هاي جبران ناپذيري دارد.
مردم بايد با تصميم‌هاي درست دولت در تنظيم بازار و رونق توليد و از همه مهم‌تر برخورد با رانت‌خواران و مفسدان و اخلا‌ل‌گران در نظام اقتصادي، احساس آرامش و ثبات كنند. مردم بايد بدانند اين روزها در بازار ارز، سكه، مسكن و خودرو چه گذشته و چه كساني با رانت اطلاعاتي بردند و خوردند و همچنان در حاشيه امن قرار دارند؟ مردم انتظار دارند به تعبير امام (ره) خط ارتباط زالوصفتان بازار و دولت قطع شود و به توصيه رهبري با متخلفان در هر سطحي برخورد شود. حداقل برخورد قانوني دولت در اين باره آن است كه با بستن ماليات سنگين بر معاملات سوداگرانه حق ماليه عمومي و حق صيانت از بيت‌المال را در اين وادي ادا كند و فشار مالياتي را بر طبقات ضعيف و متوسط جامعه و نيز توليدكنندگان واقعي و كسبه جزء كم كند. دولت بايد توانايي، كارآمدي و تلاشگري خود را در اين معركه نشان دهد.
5- درك درست از مسائل جهاني و تغيير معادلات قدرت به ويژه زلزله‌اي كه در روابط دولت‌هاي بزرگ سرمايه‌داري پديده آمده، مهم است. جنگ تعرفه‌ها بخشي از اندازه درجه ريشتر اين زلزله را نشان مي‌دهد.
ماه عسل روابط تجاري و اقتصادي اروپا با آمريكا، آمريكا با چين و كانادا به پايان رسيده است. زيرساخت‌هاي اقتصادي و رفاهي در آمريكا در حال فروريزي است و 44 ميليون گرسنه روي دست دولت گذاشته است. دولت آمريكا احساس مي‌كند بيش از هر زمان نياز دارد به درون نگاه كند تا جلوي جنبش‌هاي ويرانگر اجتماعي را بگيرد. تئاتر كمدي موزيكالي را كه ترامپ در صحنه داخلي و خارجي كارگرداني مي‌كند و خودش بازيگر نقش اول آن است بايد نشست و درست آن را ديد و پيام‌هاي آن را درك كرد. امروز نه از آن آمريكاي سابق خبري است نه از روسيه تزاري و نه از اتحاد جماهير شوروي خيالي، نه از اروپاي مقتدر . تعامل سازنده با چنين جهاني آشفته و درهم ريخته كه هر لحظه صداي فروپاشي آن به گوش مي‌رسد مستلزم كارشناسي دقيق و درك صحيح و مطابق با  واقع است. چنين دركي بايد بخش مهمي از پازل نقشه راه دولت باشد. روابط با چين به عنوان يك قدرت بزرگ اقتصادي نوظهور نبايد آن قدر شكننده باشد و هر از چندي نياز به يك «چيني‌ بندزن» داشته باشد. دولت بايد يك سفير باهوش و مقتدر با اختيارات كامل به پكن بفرستد تا نفوذي‌ها در ارتباط راهبردي ايران با چين اخلال نكنند. رئيس دولت نبايد از مواضع مقتدرانه در برابر آمريكا و اروپا پرهيز كند. راه مقابله با «تحريم» در ديپلماسي خارجي، «تهديد» غرب است. آنها بايد از حضور ايران در منطقه بترسند و بدانند در صورت ادامه بدمستي‌هاي تحريمي نه تنها تنگه‌هاي باب المندب و هرمز بسته مي شود بلكه ممكن است در صورت شعله‌ور شدن خشم ملت ايران، براي هميشه منابع تامين انرژي جهان از اين منطقه قطع شود.
دشمن بايد بداند اين بخش از نقشه راه، حرف آخر و اول ايران در مناقشات تحريمي است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9264/1/28948/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha