آرشیو
انتخاب نشریه


تفکيک جنسيتي شايسته سالاري!

مهدي عامري
سيده فاطمه حسيني دختر صفدر حسيني، نماينده اصلاح طلب مجلس است. او روز شنبه در گفتگو با ايرنا از طرحي سخن گفته است که براساس آن، «در حوزه هاي انتخابيه با 2 تا 5 نماينده، بايد حداقل يک نماينده زن و در حوزه‌هاي انتخابيه بيش از 5 نماينده هم دو نماينده زن به مجلس شوراي اسلامي راه يابد. براساس جزئيات اين طرح در حوزه انتخابيه تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر بايد حداقل 10 نماينده زن از 30 نماينده به مجلس راه يابد». آنچه در ابتداي يادداشت در مورد خانم حسيني ذکر شد به اين سبب بود که روشن شود که منشا ارائه اين گونه طرحها کدام ذهنها و تفکرات جامعه است! 
بر مبناي اين طرح که البته جزئيات آن معلوم نيست، در هر حوزه انتخابي بايستي راي دهندگان  حداقل به تعداد مشخصي خانم راي دهند! اين گونه سهميه‌بندي يقينا آفت‌هاي بسياري خواهد داشت که مهمترين آن نفي شايسته‌سالاري است و به تبع آن با نبود شايسته‌سالاري کار به رانت و لابي و فساد خواهد کشيد.
تفکيک جنسيتي شايسته‌سالاري بزرگترين ضربه را به خود زنان وارد خواهد کرد چنانچه در همين دوره مجلس شاهد هستيم وقتي قرار باشد ليستي با سهميه‌بندي و رانت بسته شود، ورودي نمايندگان به مجلس چگونه خواهد شد و کساني و يا زناني به مجلس راه پبدا مي‌کنند که نه تنها نماينده زنان نيستند بلکه عنصر سياسي گروهها و جناح‌هاي سياسي مي باشند که مطالبات آنها را پيگيري مي‌کنند! 
واقعا اگر در يک حوزه انتخابي زني شايسته حضور در مجلس نيست و مردم اين مطلب را تشخيص دادند چرا بايد حتما به يک خانم راي دهند؟ اگر قرار است اين خانم نمايندگي زنان در مجلس را داشته باشد به اين معناست که فقط زنان يک حوزه بايد به او راي دهند؟ اگر هم قرار است مردان و زنان به او راي دهند ممکن است به دلايلي راي مردان در موردي به فردي از راي زنان بالاتر باشد در اين صورت چطور اين خانم که زنان حوزه انتخابي او را قبول ندارد مي‌تواند نماينده زنان کل کشور در مجلس شود؟
چرا بايد با تفکرات فمينيستي دوگانه بي‌جهت مرد و زن در جامعه راه بيفتد و مطالبات نادرست و در ادامه آن حواشي بي مورد به کشور و مجلس تحميل گردد؟
اگر بنا بر شايسته‌سالاري و اعتماد به فهم و راي مردم باشد زنان هم مانند مردان مي‌توانند در انتخابات مجلس نامزد شوند و خود را در معرض راي مردم بگذارند و شايستگي‌هاي خود را بيان نمايند در اين صورت ممکن است مثلا در تهران زماني حتي 30 نماينده زن هم در مجلس راي بياورند و يا از آن سو زماني فرض شود که تعداد کمي از زنان به مجلس راه يابند. 
کساني که اين گونه سخن مي‌گويند در واقع به توانمندي‌هاي زنان کشور اعتقاد ندارند، در حالي‌که امروزه نبايد از شايستگي‌هاي زنان هراسي داشت و اين گونه طرح‌هاي ناقص و با ريشه‌هاي ناسالم را ترويج کرد. در دوراني که بانوان در دانشگاه‌ها در بسياري از رشته‌ها از مردان پيشي گرفته‌اند و توان خود را در عرصه‌هاي مختلف به منصه ظهور رسانده‌اند؛ به جاي آنکه مبناي راي‌گيري را مبناي بي‌دليل و خلاف عقل جنسيت قرار دهيم، مي‌توان شايسته‌سالاري را مبناي انتخاب قرار داد و مطمئن بود هم زنان در اين عرصه موفق هستند و هم مردم در تشخيص مي‌توانند خوب عمل کنند!
راه ورود بيشتر زنان به مجلس اين گونه طرحها نيست بلکه اگر مردم ببينند زنان در مجلس به‌دنبال مطالبات واقعي زنان و مردم هستند، خود به خود به راي دادن به آنها گرايش پيدا مي‌کنند اما اگر مشاهده کنند برخي از بانوان مجلس به‌دنبال سهم خود از سفره انقلاب باشند و تنها رزومه‌شان براي ورود به مجلس، دختر فلان وزير بودن است، يقينا از راي خود احساس ندامت و پشيماني خواهند کرد! 
امروز زنان در انتخابات مجبور به راي دادن به مردها نيستند و اگر حضور زنان در مجلس کم است يک دليل مهمش فارغ از عدم اقبال زنان به بانوان، نوع عملکرد احزاب و نمايندگان و به خصوص نمايندگان زن مجلس است. هنگامي که گروه‌هاي سياسي براي بستن ليست خود بدون توجه به شايستگي ها به هميه بندي جنسيتي مي پردازند خروجي آن مجلس اين چنيني است. 
ايراد مهم ديگر اين طرح اين است اگر قرار است براي زنان حداقلي در نظر گرفت چرا از آن مردان نبايد حد و حدود داشته باشند؟ اگر حداقلي براي زنان تعيين کنيم و در پاره اي از موارد راي‌ها تا حداکثر هم برسد آنگاه ماجرا بر عکس شده و تعداد مردان در مجلس کم مي‌شود! پس طبق اين منطق بايد براي مردان نيز حداقلي در نظر گرفت تا حقوق مردان نيز خدشه‌دار نشود!  
چنانچه مشاهده مي شود اين طرح اگر چه ادعاي حمايت از حقوق زنان را دارد اما در باطن زن را موجودي درجه دو مي داند که بايد با رانت و سهميه به مجلس ورود پيدا کند!
ضمن آنکه تاثير گذاري در قوانين و مجلس به نمايندگي منحصر نمي شود و نمايندگان 
مي توانند براي بسياري از امور از نظرات فرهيختگان و صاحب نظران استفاده کنند که در اين مورد محدوديتي هم وجود ندارد. خوب است کساني که اين طرح را آماده مي‌کنند توضيح دهند تا به حال چه مقدار توان انديشه اي انديشمندان حوزه زنان را براي بهره گيري در قانون و پيگيري مطالبات به کار گرفته‌اند؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9264/1/28944/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha