آرشیو
انتخاب نشریه


رهبر معظم انقلاب در ديدار كارگزاران حج:
معامله قرن هرگز تحقق نمي‌يابد

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را مظهر آميختگي «معنويت و سياست» و مهم‌ترين ويژگي آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مکان مشخص دانستند و گفتند: حج واقعي حجي است که از يک طرف همراه با برائت از مشرکين باشد و از طرف ديگر زمينه‌ساز وحدت و همدلي و يک‌صدايي مسلمانان شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي شکل‌گيري نظام جمهوري اسلامي و ارائه‌ توانايي اسلام در ورود به ميدان سياست و زندگي را باطل‌کننده‌ سال‌ها تلاش براي القاي جدايي دين از سياست خواندند و افزودند: اکنون بار ديگر افراد نادان و مغرض، تلاش دارند تا لزوم جدايي دين از سياست و زندگي  و علم را به ذهن نسل جوان القا کنند اما حج بهترين فرصت و يک صحنه‌ عملي براي نشان دادن آميختگي «دين و سياست» است.
رهبر انقلاب اسلامي در نظر گرفته شدن زمان و مکان مشخص براي اجتماع مسلمانان در فريضه‌ حج را نشان‌دهنده‌ اهدافي فراتر از معنويتِ صِرف دانستند و خاطرنشان کردند: يکي از اهداف مهم حج، اجتماع و ارتباط و تفاهم مسلمانان با يکديگر و در واقع همان موضوع شکل‌گيري امت اسلامي است.
ايشان با تأکيد بر اينکه کعبه‌ شريف و مسجدالحرام و مسجدالنبي متعلق به همه‌ مسلمانان است و نه متعلق به کساني که بر آن سرزمين مسلط هستند، افزودند: کسي حق ندارد مانع از تحقق مفاهيم واقعي حج شود و اگر حکومت يا دولتي اين کار را انجام دهد، در واقع «صدّ عن سبيل‌الله» کرده است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شکل‌گيري معناي جديدي از حج به برکت هدايت‌هاي امام بزرگوار، گفتند: حج واقعي بايد همراه با برائت از مشرکان و زمينه‌ساز وحدت و انسجام مسلمانان باشد، نه آنکه برخي دولت‌ها در جهت ايجاد اختلاف و جدايي ميان امت اسلامي تلاش کرده و خود را به استکبار متصل کنند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اشاره به فاجعه‌  مسجدالحرام و فاجعه‌ منا در سال ۱۳۹۴، آن را ظلمي بزرگ خواندند و با تأکيد بر لزوم پيگيري مستمر و جدي براي احقاق حق، افزودند: اين مطالبه به‌هيچ‌وجه نبايد فراموش شود و دستگاه‌هاي مسئول بايد از راه‌هاي مختلف به‌ويژه مجامع بين‌المللي، اين موضوع را پيگيري کنند تا کميته‌ حقيقت‌يابي با حضور جمهوري اسلامي تشکيل و احقاق شود زيرا در اين دو فاجعه، تأمين ايمني و امنيت حجاج که مهم‌ترين وظيفه  حکومت عربستان است، رعايت نشد و ديه مقتولان نيز داده نشد.
ايشان با تأکيد بر اينکه ضروري‌ترين نياز امروز دنياي اسلام، وحدت و يک‌صدايي است، به تمرکز دشمنان براي مقابله با مسلمانان به‌ويژه در موضوع فلسطين و در قضاياي يمن اشاره و خاطرنشان کردند: اکنون آمريکايي‌ها نام سياست شيطاني خود درباره‌ فلسطين را «معامله‌ قرن» گذاشته‌اند اما بدانند که به فضل الهي، اين معامله‌ قرن هرگز محقق نخواهد شد و به کوري چشم دولتمردان آمريکا، قضيه‌ فلسطين از يادها نخواهد رفت و قدس پايتخت فلسطين باقي خواهد ماند.
رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه ملت فلسطين در مقابل اين توطئه خواهد ايستاد و ملت‌هاي مسلمان نيز پشتيبان مردم فلسطين خواهند بود، افزودند: البته برخي دولت‌هاي اسلامي که هيچ اعتقادي هم به اسلام ندارند، به دليل حماقت و جهالت و مطامع دنيوي پيشمرگ آمريکايي‌ها شده‌اند اما به توفيق الهي، امت اسلامي و ملت فلسطين بر دشمنان خود پيروز خواهند شد و خواهند ديد آن روزي را که ريشه رژيم جعلي صهيونيستي از سرزمين فلسطين کَنده شود.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام قاضي‌عسکر (نماينده‌ ولي‌فقيه و سرپرست حجاج ايراني) گفت: شعار حج امسال «حج؛ تحول روحي و اخلاقي، سبک زندگي ديني، عزت و کرامت اسلامي» است.
آقاي قاضي‌عسکر افزود: از حجاج خواسته‌ايم با پرهيز از بازارگردي، سوغات‌هاي خود را از توليدات داخل فراهم کنند تا از ثواب کمک به توليد داخلي و اشتغال براي جوانان نيز بهره‌مند شوند.
همچنين آقاي محمدي (رئيس سازمان حج و زيارت) با بيان گزارشي از اقدامات انجام‌گرفته گفت: فرايند اجرايي حج امسال با تأييد شوراي عالي امنيت ملي آغاز و تلاش شد خواسته‌ها و انتظارات مردم و نظام درخصوص امنيت، عزت و کرامت حجاج تأمين شود.
آقاي محمدي با بيان اينکه فعاليت‌هاي کارگزاران حج بر سه اصل «تلاش و کار بي‌وقفه»، «صرفه‌جويي» و «نوآوري» متمرکز شده است، گفت: در حج سال جاري  حدود ۸۶ هزار زائر در قالب ۵۸۶ کاروان سازماندهي شده‌اند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9264/1/28939/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha