آرشیو
انتخاب نشریه


فريب ژست برجامي دموکرات‌ها را نخوريم!

حنيف غفاري
طي روزهاي اخير، برخي سناتورهاي حزب دموکرات و خصوصا مقامات دولت سابق آمريکا ( دولت اوباما )
به دفاع از توافق هسته اي با ايران پرداخته و خود را حامي اين توافق معرفي مي کنند. اين در حالي‌است که اوباما و همراهانش اصلي ترين نقش را در بر هم خوردن برجام داشته و خود نيز در دوراني که در راس معادلات سياسي و اجرايي ايالات متحده آمريکا قرار داشته اند، از هيچ گونه اقدامي در راستاي تضعيف برجام فروگذار نکرده اند. 
 دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در جريان برگزاري رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ميلادي ، 
تهديد کرد که در نخستين روز حضورش در کاخ سفيد برجام را پاره خواهد کرد. همچنين بسياري از جمهوري‌خواهان در ماه‌هاي قبل از تصويب توافق هسته اي با ايران تاکيد کرده بودند که رئيس جمهور بعدي آمريکا ( پس از اوباما ) مي تواند با يک «چرخش قلم» توافق هسته اي را از بين ببرد.اگرچه امضاي توافق هسته اي در تيرماه سال 2015 ميلادي و متعاقبا تصويب قطعنامه 2231  شوراي امنيت سازمان ملل متحد ، بنابرادعاي تيم محترم مذاکره کننده هسته اي،  جاي شبهه اي را در خصوص برجام و ضمانت حقوقي آن باقي نگذاشته بود اما در همان زمان، بسياري از منتقدان داخلي برجام نسبت به آثار و تبعات حضور رئيس جمهوري مخالف برجام در آمريکا هشدار مي دادند.  تعبيه «مکانيسم ماشه» در برجام نيز اين دغدغه  را به طور کامل تقويت مي کرد که بر خلاف ادعاهاي صورت گرفته در خصوص «استحکام حقوقي بر جام»، اين توافق تابعي از اخم و لبخند دولت‌هاي عضو دائمي شوراي امنيت سازمان ملل متحد از جمله ايالات متحده آمريکا خواهد بود.
بر همگان مسجل بود ( و هم اکنون بيش از پيش مسجل شده است ) که مکانيسم ماشه صرفا در راستاي تامين منافع ايالات متحده آمريکا در برجام و امکان بازگشت تحريم‌هاي ايران تعبيه شده است. نبايد فراموش کرد که گنجاندن مکانيسم ماشه در برجام، توسط جان کري و باراک اوباما و تيم دموکرات‌هاي آمريکا صورت گرفته است. 
کساني که امروز در تلاش براي جلوگيري از لغو برجام توسط ترامپ هستند! اقداماتي از جمله وضع محدوديت‌هاي صدور ويزا براي کساني که به ايران سفر مي کنند، تمديد قانون آيسا و فراتر از آن، اقدامات وزارت خزاته داري دولت اوباما عليه شرکت‌هايي که قصد داشتند پس از انعقاد برجام همکاري هاي 
خود با ايران را آغاز کنند، جملگي نقض عيني توافق هسته اي از سوي دولت پرادعاي قبلي آمريکا محسوب مي شد. در چنين شرايطي نبايد فريب ژست دموکرات‌ها در حمايت از توافق هسته اي با ايران را خورد! 
نبايد فراموش کرد که امروز نقض برجام و لغو توافق هسته اي از ‌سوي رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا، با پاس گل اوباما و جان کري و دموکرات‌هايي صورت مي گيرد که مدعي پايبندي نسبت به برجام مي باشند. بديهي است که در مقابل چنين نقض عهدي از سوي ايالات متحده آمريکا ، لازم است ما نيز از ظرفيت‌هاي داخلي کشورمان در مجلس شوراي اسلامي ، شوراي عالي امنيت ملي و .... استفاده کنيم. به عبارت بهتر،کاملا جايز است که ما نيز در برهه فعلي، از اهرمي به نام "قوانين داخلي کشور" در راستاي مقابله با خروج ايالات متحده آمريکا از برجام استفاده کنيم. در اين معادله، نمي توان به ظرفيت‌هاي موجود در توافق هسته اي 
و قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد استناد کرد زيرا اکثر بندها و مفاد اين توافقنامه  و قطعنامه ،بر اساس خواسته هاي ايالات متحده آمريکا و متحدانش نگاشته شده است. با اين حال، آنچه قدرت مانور کشورمان را در مقابله با ايالات متحده آمريکا و نقض عهد آن در قبال برجام افزايش مي دهد، استفاده از ظرفيت‌ها و قوانين مصوب داخلي ( در حال و آينده ) خواهد بود. بديهي است که در اين معادله، تفاوتي ميان دولت فعلي و دولت قبلي آمريکا وجود ندارد و هر دوي آنها، بايد به عنوان دولت‌هايي عهد شکن و غير قابل اعتماد مورد شناسايي دستگاه ديپلماسي ما قرار بگيرند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9262/1/27956/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha