آرشیو
انتخاب نشریه


کريم باشيم

مسعود بصيري
روايت زيبايي از امام رضا عليه‌السلام نقل شده است که در آن مي‌فرمايد از لذائذ دنيوي نصيبي براي کاميابي خويش قرار دهيد و خواهش هاي دل را از راه‌هاي مشروع برآوريد، مراقبت کنيد که در اين کار به مردانگي و شرافت شما آسيب نرسد و دچار اسراف و زياده روي نشويد، تفريح و سر‌گرمي‌هاي لذت‌‌بخش، شما را در اداره زندگي ياري مي‌کند و با کمک آن بهتر در امور دنيوي خويش موفق خواهيد شد.
اميرالمؤمنين عليه السلام نيز در روايتي مشهور مي فرمايد: لَا تَرَى الْجَاهِلَ إِلَّا مُفْرِطاً أَوْ مُفَرِّطاً. (جاهل را نمي‌بيني مگر آنکه يا افراط مي کند يا تفريط)
واقعيت اين است که جامعه امروز ما در برخي امور، دچار افراط و تفريط است و همين مسئله، ضربه‌هاي جدي بر پيکره آن وارد کرده است. ما در زمينه فرهنگ مصرف، يکي از نمونه‌هاي بد در دنيا هستيم و در کار کردن، بهره وري و تلاش، متأسفانه در رتبه بالايي قرار نداريم. 
البته در اين زمينه ها مقالات و سخنراني و همايش‌هاي بسياري برگزار شده است اما نتيجه همه آنها چيزي جز شرايط امروز نبوده است. ما يا مقالات غربي را عينا نقل کرده‌ايم يا در آستانه انتخابات با شعار دادن و گفتن حرف‌هاي خوب رأي مردم را به سمت خود کشيده ايم و بعد ايستاده‌ايم تا کسي پيدا شود و به شعارهايي که خودمان داده‌ايم عمل کند.
روشنفکران ما هم جز ايجاد نااميدي در مردم کاري نکرده اند. 
آنها از زمان قاجار که انتلکتوالي مد شد يا در دامان شرق کمونيستي افتاده‌اند و با سيبيل گذاشتن، راه آنها را تقليد کرده‌اند يا بعدها به غرب پناه برده و پيپ و کراوات نماد عقل گرايي در ميانشان شده‌است.
اتفاقاً هميشه هم باعث اکثر بدبختي هاي کشور همين شرق و غرب دوستان بوده‌اند چه آن زمان که قراردادهاي ننگيني چون رويترز را به کشور اجبار کردند و چه بعدها که بحرين را واگذار کرده و بعدتر که فکر کردند مي‌توانند با مذاکره طعمه را از دهان گرگ بيرون بکشند.
واقعيت آن است که مسئله ما در کشور نه شرق است و نه غرب. مسئله شرق و غرب زدگي است. وادادگي است. افراط و تفريط است.
خوشي‌ها و زيبايي هاي دنيا اتفاقاً براي دينداران و مؤمنين است و همين‌ها بوده اند که هروقت پاي ايثار و از خودگذشتگي بوده در برابر دشمن ايستاده‌اند وگرنه چه کسي مي تواند در طول تاريخ اين کشور يک کشته از اين جماعت روشنفکرنما براي وطن پيدا کند.
آنها تا توانسته اند نق زده اند و نااميد کرده اند و غرب و پيشرفت هايش را بر سر اين مردم کوبيده اند. اما هروقت راهکار خواسته‌ايم عاجز بوده اند و اساساً راهي جز آنچه نسخه‌اش در غرب پيچيده شده، نداشته‌اند.
خاصيت آنها همين است که نااميد کنند و وقتي کار به جاي باريک کشيد خودشان را پنهان کنند و خاموش بمانند تا آب ها از آسياب بيفتد. اگر شرايط باب ميل آنها بود، قيافه حق به جانب مي گيرند و سرکوفتش را به همه 
مي زنند که "ماکه گفته بوديم" اگر هم اوضاع به هم خورد فوراً رنگ عوض مي کنند و راه جديد نق زدن بر سر جامعه و همراهي کردن با قدرت جديد را در پيش مي گيرند.
آنها وادادگي و دريوزگي براي زنده بودن را بهترين راهکار مي دانند و در نهايت همين ها هستند که جامعه را ملتهب کرده و شرايط را وخيم تر مي کنند.
علي ايحال قصد اين نوشته، نقد جريان روشنفکرنما نيست بلکه بيشتر موضوع آغاز دهه کرامت باعث شد تا اين چندجمله را بنويسم. ربطش اين است که اين دهه را بهانه کرده و بگويم اسلام دين شادي و عزت است. اسلام دين عدالت است و اعتدال. تشيع با همين روش بود که از لابه لاي کوره راه هاي فشار و ظلم حکومت هاي مختلف خود را بعد از 1400 سال زنده نگه داشته است. شيعه بدون ادعا کار مي کند نه اين که با ادعا نق بزند. شيعه کم مصرف است و پرکار و همان است که علي عليه السلام به صعصعة بن صوحان فرمود که «والله ما کنتَ الا خفيف المؤونة کثير المعونة - به خدا قسم، تو نبودي مگر مردي سبکبار و کم هزينه اما بسيار کمک کار و پر ارزش.
آغاز دهه کرامت، بايد يادآور سنت نبوي و اهل بيت باشد در شيوه زندگي. يادآور کار و تلاش و نق نزدن. يادآور شادي و عزت نه شادي و ذلت. دهه کرامت فرصتي است تا يکبار ديگر ما به خودمان نگاه کنيم و يکبار ديگر سعي کنيم دوباره مسلمان و شيعه شويم.
دهه کرامت به ما يادآوري مي کند که راهي جز کرامت براي ما باقي نمانده. چون کريم وعده‌اي نمي‌دهد که نتواند اجرا کند. کريم وقتي کاري را بلد نيست از آن استعفا ميدهد. کريم، وقتي نوبت کار است در صف اول است و وقتي نوبت خوردن از بيت المال، خود را کنار مي‌کشد. سعي کنيم کريم باشيم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9262/1/27952/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha