آرشیو
انتخاب نشریه


نبرد سهمگين در راه است
ادلب مقصد بعدي ارتش سوريه

فرزاد فرهادي
 در شرايطي که عمليات ارتش سوريه در جنوب سوريه جريان دارد و ضربات مهلکي به گروه‌هاي مسلح و تروريستي وارد شده است نوعي حالت نگراني در ميان گروه‌هاي مسلح و تروريستي در ادلب در شمال سوريه ايجاد شده است.اين گروه‌ها از بيم نبرد آتي ارتش سوريه در وحشت به سر 
مي‌برند به ويژه که اخباري از عمليات قريب الوقوع ارتش سوريه در ادلب پس از آزادسازي جنوب سوريه مخابره شده است. گروه‌هاي مسلح و تروريستي در ادلب خود را مهيا جنگ مي کنند به ويژه که آنها نگران تکرار سناريو غوطه دمشق و درعا هستند.
آنچه بيش از هر موضوع ديگري سخت تروريست‌ها و گروه‌هاي مسلح را به وحشت انداخته است توصيه روس‌ها به گروه‌هاي مسلح در جنوب سوريه در جريان مذاکرات است که راه ادلب را در پيش نگيرند زيرا نبرد در سپتامبر آينده شروع خواهد شد و سرنوشتي مشابه جنوب سوريه پيدا خواهد کرد.استان ادلب از شمال به ترکيه، از شرق به حلب و از جنوب به استان حماه و از غرب به استان لاذقيه محدود مي شود. ادلب هفتمين استان سوري از نظر مساحت است و تعداد ساکنان آن قبل از ۲۰۱۱ حدود يک ميليون و پانصد هزار نفر بود.
مسيحيان در اين استان به ويژه در جسرالشغور حضور داشتند. شهرهاي مهم اين استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اريحا و حارم هستند. اين استان باغات زيتون زيادي دارد و بخش اعظم زيتون سوريه در اين استان است. ادلب از تنوع جغرافيايي برخوردار است کوه‌هاي حارم، الاربعين و الزاويه و نيز دشت هاي حاصل‌خيزي دارد که داراي منابع آب‌هاي زيرزميني است.گروه‌هاي تروريستي مختلفي در ادلب حضور دارند که مهمترين گروه‌ها عبارتند از هيئة تحرير الشام که جبهه النصره ناميده مي شود و نامش را به هيت التحرير الشام تغيير داده است اين گروه به ويژه از جولاي ۲۰۱۷ بيشترين نفوذ را در ادلب به دست آورده است.از ديگر گروه‌ها در ادلب جيش الباديه و الملاحم است که دو گروهي کوچک هستند که در جنوب ادلب مي جنگند. در ۱۱ ژانويه ۲۰۸ جيش الملاحم با صدور بيانيه اي اعلام کرد که در کنار جيش الباديه در جنوب ادلب مي جنگد.
حزب الترکستاني الاسلامي از ديگر گروه‌هاي تروريستي وابسته به القاعده است که شکل گيري آنها در استان شين‌جيانگ در شمال غرب چين است اما در سوريه حضور دارند. اين گروه داراي ابزاري رسانه اي مانند شبکه ويژه تلگرامي هستند که بيانيه ها و فعاليت خود را از اين طريق منتشر مي کنند.همچنين گروه‌هاي ديگري مانند احرار الشام، که هيئت تحرير الشام در جولاي ۲۰۱۷ بر مناطق آنها مسلط شد، جنبش موسوم به نور الدين زنگي، جيش الاحرار، فيلق الشام، جيش‌العزه(بخشي از ارتش آزاد سوريه) و برخي گروه‌هاي کوچکتر در ادلب حضور دارند.
منابع نظامي و دولتي سوريه اخيرا بارها از نيت و قصد خود براي بازپس گيري همه مناطق سوريه از لوث گروه‌هاي مسلح خبر داده و خواستار خروج نيروهاي خارجي که به شکل غيرقانوني و بدون اجازه دمشق در سوريه قرار دارند، شده اند.بشار اسد رئيس جمهور سوريه اخيرا در گفتگويي با اشاره به اوضاع شمال سوريه گفت: «دو راه براي پايان دادن به اشغال شمال سوريه وجود دارد؛ مصالحه و عمليات ضد تروريستها. دمشق مناطق بسياري را در شمال کشور به اوضاع عادي تبديل کرده است و نهادهاي کشور به شکل معمولي از طريق مصالحه عمل مي کنند. اما شيوه دوم حمله به تروريستها اگر تسليم نشوند يا مايل به مصالحه نباشند، است. ما با آنها خواهيم جنگيد و با زور مسلط خواهيم شد. از نظر ما اين بهترين گزينه نيست اما تنها راه براي سيطره بر کشور است».
اوضاع ادلب جدا از عمليات قريب الوقوع ارتش سوريه از اين حيث قابل توجه است که درگيري هاي داخلي ميان گروه‌هاي تروريستي و مسلح يکديگر را مي کشند. داعش به جبهه النصره يورش برده و شماري از اعضاي آن از جمله شماري از ازبکها و چچني را کشته است.اگر بخواهيم سناريوهاي احتمالي ادلب را مورد واکاوي قرار دهيم به ويژه با توجه به وعده هاي روسها مبني بر اينکه نبرد بعدي پس از درعا در ادلب خواهد بود بايد انتظار تابستان داغي را در سوريه داشته باشيم.
البته برخي تحليل‌گران و ناظران امور از تاثير ترکيه و سناريوها در اين زمينه از جمله اينکه در صورتي که در هلسينکي فنلاند توافقي ميان روسها و آمريکايي درباره ادلب رخ ندهد، ترکيه از اين وضعيت به نفع خود بهره ببرد و با عمليات نظامي گسترده در ادلب آن را به منطقه سپر فرات تعميم دهد تا معارضان مورد نظر آنکارا بهره اي ببرند. که اين سناريوي نخست با چالش هاي زيادي از جمله عدم تمايل ترکيه به وارد شدن به جنگ سخت با گروه‌هاي تروريستي است.سناريوي ديگر اينکه ترکيه دست به اقدامات متهورانه بزند و دست به دفاع نظامي از ادلب بزند که اين از نگاه تحليل‌گران با توجه به خطرات آن بعيد است.
اما نکته اي که درباره ادلب وجود دارد تفاوت آن با درعا و غوطه و شرق حلب است زيرا در اين منطقه شمار زيادي تروريست وجود دارند که از مناطق ديگر به موجب توافقات با دمشق به ادلب رفته اند و اين مفهومش آن است که آنها زير بار مصالحه نرفته اند و حاضرند تا سرحد مرگ بجنگند زيرا ديگر جايي وجود ندارد که آنها بخواهند از ادلب به سوي آن حرکت کنند. در اين صورت است که جنگ در ادلب با توجه به اينکه تروريستها مدت زيادي در اين استان حضور دارند و همه زواياي آن را به خوبي مي شناسند، بسيار سخت خواهد بود.
قدر مسلم آن است که بايد از نبرد ادلب به عنوان نبرد بزرگ و سرنوشت ساز ياد کرد که با پايان يافتن نبرد جنوب و بازگشت درعا به آغوش سوريه شروع خواهد شد. از نبرد ادلب مي توان به عنوان مادر نبردها ياد کرد زيرا بيش از ۵۰ هزار تروريست که تفکر افراطي دارند در اين استان قرار دارند که اين جنگ را بزرگ و در عين حال خطرناک مي کنند.همانطور که گفته شد اين تروريستها تا سرحد مرگ خواهند جنگيد زيرا نه تنها در سوريه ديگر جايي براي رفتن ندارند بلکه کشورهاي خارجي هم آنها را نمي پذيرند و اين نبرد را براي هر دو طرف به مثابه نبرد مرگ و زندگي مي کند.
اما ارتش سوريه که نبردها را به نفع خود رقم زده است پس از عمليات پاک‌سازي جنوب سوريه از گروه‌هاي مسلح رهسپار شمال سوريه و ادلب خواهد شد تا ضربه نهايي را برآنها وارد کند.شمال سوريه آبستن تحولات بسياري و تحولات نظامي مهمي در آن رخ خواهد داد. مرحله آينده مرحله پيروزي‌هاي بزرگ ارتش سوريه از جنوب تا شمال و شرق تا شمال شرقي است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9262/1/27949/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha