آرشیو
انتخاب نشریه


بي منطقي در بي حجابي توريست‌ها!

مهدي عامري
حجت الاسلام محسن غرويان در واکنش به اينکه برخي اخيرا مطرح مي‌کنند قانون حجاب اجباري براي توريست‌هايي که به ايران مي‌آيند در مناطق آزاد ملغي شود، گفت: «همانطور که ما به کشورهاي ديگر مي‌رويم و طبق قوانين خودمان عمل مي‌کنيم، بايد به توريست‌ها هم اجازه داده شود در کشور ما طبق قوانين خودشان عمل کنند».
او  ادامه داده است: «توريست‌ها از نظر شرعي و فقهي جبري در اجراي موازين ديني ما ندارند، آنها مي‌توانند خودشان حجاب را اختيار کنند و از نظر مذهبي اجباري براي آنها وجود ندارد. فقه ما با مسيحيان در مواردي همچون معاملات مغايرت‌هايي با يکديگر دارند اما احکام فقه و حتي ازدواج آنها براي ما محترم است».
غرويان در پاسخ به اين سوال که آيا اين قانون در خصوص توريست‌هاي کشورهاي مسلماني مثل ترکيه که حجاب در آنها اجباري نيست، هم قابل اجراست يا خير ،
گفت: اين مباحث جنجالي است که بايد به مجلس برود و بايد صاحب‌نظران هم در خصوص آن نظر بدهند، اما به نظر من بهتر است، اين مسئله را به اختيار خود توريست‌ها بگذاريم».
وي گفت: «صاحب نظران بايد در اين خصوص به صورت منطقي سخن بگويند تا به مرحله تصميم و قانون برسد».
در باره اين اظهارات چند نکته قابل تامل است: 
يک- در سخنان آقاي غرويان بين فقه و قانون خلط صورت گرفته است و مرز آنها روشن نيست! جايي مي‌گويد ما در کشورهاي خارجي قانون خود را عمل مي‌کنيم و آنها هم بايد اينجا قانون خودشان را عمل کنند، جايي ديگر مي‌گويد از لحاظ فقهي اجباري بر حجاب توريست‌ها نيست! و در پايان باز اعلام مي‌دارد بايد اين مطالب قانون شود!
اگر بين اين دو تفکيک قائل شويم بدين معناست که هنگامي که ايرانيان به خارج مي‌روند در واقع دارند به شريعت خود عمل مي‌کنند نه به قانون ايران. شريعت اسلام هم تابع مکان نيست! همچنين از سويي در بسياري از موارد ممکن است و بايد به قوانين آن کشورها عمل شود، مانند ثبت نام در مدارس و قوانين بيمه و راهنمايي رانندگي! يعني اين گزاره که از دو جهت ايراد دارد اول آنکه ما در کشورهاي ديگر لزوما قانون کشور خود را عمل نمي‌کنيم بلکه تابع شريعت هستيم در ثاني بر مواردي به قوانين آن کشورها هم عمل ميشود! 
اگر هم ايشان قائل است بين قانون ايران و فقه نمي‌توان تفکيک نمود باز هم بحث به همان ترتيبي است که بيان شد و در واقع شريعت مورد عمل است.
به هر تقدير چون مقدمات با اشکال مواجه است اين نتيجه که بايد به توريست ها 
هم اجازه دهيم تا به قانون خود عمل کنند نادرست است! 
دو- اينکه ايشان مي‌فرمايد توريست ها اجبار مذهبي براي حجاب ندارند، در مورد اقليت هاي مذهبي ايران هم صادق است. طبق قاعده ايشان بايد اين حرف را در مورد اقليت هاي مذهبي کشورمان نيز بزند و اعلام نمايد که ايشان نيز اجباري به پوشش ندارند! آيا ايشان حاضر به چنين موضع گيري خواهد بود؟ اگر پاسخ ايشان منفي است بايد روشن شود چگونه توريست ها از اين کليت استثنا مي شوند؟ 
ضمن اينکه دليلي ندارد اين بحث را فقط در توريست منحصر کنيم بلکه سفرا و مهمانان و تجار و ورزشکاران خارجي و .. هم مي بايست مشمول اين حکم ايشان بشوند. آيا نظر ايشان اين چنين است؟
ممکن است ايشان بحث را به قواعد ثانوي احکام سوق دهد که در اين صورت همين امر را مي توان در مورد حجاب توريست ها گفت و آن را طبق احکام ثانوي دانست!
سه- سوال بعدي اينجاست اين حکم را چرا و با کدام دليل عقلي يا نقلي بايد منحصر در پوشش نماييم؟ اگر طبق اين استدلال چون فقه مسيحيت و ساير اديان براي ما محترم است پس بايد بگذاريم در کشور ما در ملاعام به فقه خود عمل کنند، پس نتيجتا نظر ايشان در مورد شرب خمر، خوردن گوشت خوک، رقص و ساير مواردي که در فقه مسيحيت و ساير اديان وجود دارد چيست؟ 
در فقه مسيحيت هيچ حدي براي پوشش زنان وجود ندارد آيا بايد اجازه داد توريست ها برهنه شده و به دريا يا اماکن ديگر بروند؟ در فقه مسيحيت نه تنها اجباري به پوشيدن روسري نيست بلکه براي پوشيدن شلوار و پيراهن نيز محدوديتي وجود ندارد! طبق منطق آقاي غرويان بايد پاسخ به همه اين سوالات مثبت باشد..
جداي از مسائل فقهي و شرعي بحث، ايشان که به منطق و علوم عقلي مشهور هستند، شايسته است طبق ضوابط و استدلال هاي منطقي به سوالات فوق که لوازم سخن ايشان است پاسخ دهند و به يک عبارت کلي و مبهم که به قول خود ايشان سبب جنجال خواهد شد اکتفا ننمايد! 
بي ترديد اگر نگاه سياسي به اين مباحث کنار گذاشته شود، مجراي بحث بهتر و دقيق تر خواهد بود!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9261/1/27848/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha