آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ: آلمان با قرارداد گازي گروگان روس‌هاست

بخش سياسي خارجي: اخبار رسيده از نشست ناتو حكايت از اختلاف شديد و بهم ريختگي در اين سازمان نظامي دارد.
ترامپ در ديدار به دبيركل ناتو گفت: آلمان يك درصد از هزينه‌هاي ناتو را در حالي مي‌دهد كه ميلياردها دلار به روس‌ها بابت خط لوله‌ گاز پرداخت كرده است. ترامپ گفت: آلمان با قرارداد گازي با روس ها كه 70 درصد انرژي خود را تامين مي‌كند در گروگان روس‌هاست. دبيركل ناتو خطاب به ترامپ گفت : اروپا حتي در دوران جنگ سرد با روسيه تجارت مي‌كرد.
ترامپ به او گفت: تجارت با وابستگي به انرژي تفاوت دارد اين را لهستان فهميد و حاضر نشد قرارداد گازي با روس‌ها امضاء كند. شما نمي‌توانيد اين رويداد را براي من توجيه كنيد. ترامپ در اين ديدار گفت: اروپا بايد هزينه زيادتري براي حفظ ناتو بپردازد و اين كار را خواهد كرد.ترامپ در حالي اين حرف ها را 
مي زد كه با بهت دبير كل ناتو روبه رو شد.وي تاكيد كرد:سران ناتو و آلمان بازيچه روسيه هستند.
سايه اختلافات آمريکا و اروپا بر نشست نشست ناتو در بروكسل چنان سنگين است که حتي رسانه هاي غربي نيز به آن اشاره کرده اند.براي مثال رويترز با تيتر «پارادوکس ناتو: متحد در برابر روسيه اما منشق شده بوسيله ترامپ» به تحليل اين نشست پرداخته است.اسپوتنيک نيز با اين تيتر به استقبال نشست ناتو رفته است: «به موجب کشمکش ميان آمريکا و اروپا جو بدي نشست ۲۰۱۸ ناتو را در بر گرفته است»
شکي در اين مورد نيست که شخص «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا موجب تشديد اختلافات ميان ايالات متحده و اروپا شده است. در حالي که هنوز نحوه خروج ترامپ از نشست اخير جي هفت در کانادا و پيامدهاي آن نقل محافل ديپلماتيک است وي و دولتمردانش با اميد به همراهي ناتو با واشنگتن پاي در بروکسل 
مي گذارند. ترامپ پيش از سفر به بروکسل سعي کرد تا با انتشار پيام هايي در توئيتر هم پيمانان آمريکا در ناتو را تحريک کند. وي روز گذشته در پيامي در توئيتر نوشت: براي حرکت به سمت اروپا آماده مي شوم. اين اولين حضور در نشست ناتو است. آمريکا در بسياري از مواقع بيش از سايرين براي حفاظت از آنها (کشورهاي اروپايي) هزينه کرده است. اين براي ماليات دهندگان آمريکايي عادلانه نيست. در مهمترين مورد ما در تجارت با اتحاديه اروپا ۱۵۱ ميليارد دلار از دست داده ايم. آنها ما را با تعرفه هاي سنگين و محدوديت ها مجازات مي کنند.ترامپ پس از اين پيام نيز با انتشار پيام هاي ديگري موضوع پرداخت سهم کشورها به ناتو را به چالش کشيده و نوشته بود: آمريکا بيش از هر عضو ديگر ناتو در اين سازمان هزينه کرده است. اين نه عادلانه و نه قابل قبول است. در حاليکه اين کشورها در حال افزايش سهم خود از زمان آغاز رياست جمهوري من هستند بايد اقدامات بيشتري در اين رابطه انجام بدهند. آلمان يک درصد و آمريکا چهار درصد هزينه مي کند اما منافع ناتو بيش از آنکه نصيب آمريکا شود نصيب اروپا مي شود.رئيس جمهور آمريکا در توئيت ديگري نوشت: بر اساس برخي حساب ها آمريکا در حال پرداخت بيش از ۹۰ درصد هزينه هاي ناتو است در حالي که بقيه کشورهاي عضو ۲ درصد سهم خود را نمي پردازند. در صدر اين کشورها اتحاديه اروپاست که داراي مازاد تجاري ۱۵۱ ميليون دلاري با آمريکاست در حالي که سد بزرگي بر راه ورود کالاهاي آمريکايي قرار داده است. نه اينطور نمي شود.
اما در پاسخ به اين پيام هاي ترامپ، «دونالد تاسک» رئيس شوراي اروپا خطاب به ترامپ و انتقادهاي او از اعضاي ناتو و کشورهاي اروپايي گفت: آمريکاي عزيز به متحدان خود احترام بگذار چون دوستان زيادي براي تو باقي نمانده است. ترامپ در روزهاي اخير پيام هاي متعددي را در خصوص ناتو (پيمان آتلانتيک شمالي) منتشر کرده و مدعي شده که آمريکا بيش از هر کشور ديگري در اين سازمان نظامي هزينه مي کند و ساير کشورها نيز بايد به تعهدات خود در اين رابطه عمل کنند. رئيس جمهور آمريکا مدعي است که کشورهاي اروپايي در برابر اقدام آمريکا در حمايت از آنها، تعرفه هاي تجاري بر کالاهاي آمريکايي اعمال کرده و از اين راه به مازاد تجاري زيادي مي رسند و اين عادلانه نيست. هر چند آمريکا با اروپا در مسائل مختلفي همچون پيمان تغييرات اقليمي، تعرفه هاي تجاري، توافق هسته اي ايران و ... اختلاف دارد اما با اين وجود اصلي ترين اختلاف بروکسل با آمريکا روسيه است.ترامپ خواهان نزديکي به روسيه است و اين موضوع را به هيچ وجه کتمان نکرده و حتي کارکنان کاخ سفيد را که مخالف تماس وي با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه بوده اند «احمق» خطاب کرده است و در سوي ديگر ميدان ديگر اعضاي ناتو هستند که به شدت با روسيه اختلاف دارند.اين ميل نزديکي به روسيه در حالي که ساير اعضاي ناتو موضعي متحد در قبال روسيه دارند مي تواند براي واشنگتن ايجاد مشکل کند و اين در حالي است که ترامپ و مردانش در بروکسل دو هدف را دنبال مي کنند يکي متقاعد کردن ساير اعضا به افزايش سهم پرداختي به  ناتو و دوم تلاش براي همراه کردن اروپا با موضع واشنگتن در خصوص ايران.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9260/1/27001/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha