آرشیو
انتخاب نشریه


ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب

اسماعيل خليلي
يکي از اهداف و شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي؛ «صدور انقلاب» است. حج به عنوان بزرگ ترين فريضه الهي و اجتماع مسلمانان ظرفيتي راهبردي است که مي توان از آن در صدور ارزش هاي انقلاب اسلامي و رسيدن به هدف غايي آن که ‎ تمدن سازي اسلامي است بهره برد. مقاله پيش رو به دنبال پاسخگويي به اين پرسش است که چگونه مي توان از ظرفيت حج در صدور انقلاب اسلامي بهره برد؟ 
ماهيت صدور انقلاب در کلام امام و رهبري
با پيروزي انقلاب اسلامي ايران در بهمن ماه سال 57 فصل تازه اي در بيداري مسلمانان جهان و تحول و شکوفايي باورهاي ديني ملت هاي جهان آغاز شد. يکي از اهداف و شعارهاي اصلي انقلاب اسلامي؛ «صدور انقلاب» است. بديهي است در منظومه فکري امام و رهبري؛ «انقلاب» به مثابه فرهنگ و ايدئولوژي اسلامي فرض شده است.
از آنجا که انقلاب ما يک انقلاب فرهنگي است صدور انقلاب نيزصدور پيام و رسالت انقلاب اسلامي و انتقال ارزش‏هاي معنوي و الهي به گوش جهانيان است که اين امر در سايه‏ زور و لشکرکشي انجام نمي‏شود بلکه جهت نيل به اين هدف بايد کليه‏ امکانات و ابزارهاي پيام‌رساني، محتواي پيام، موقعيت زمان و مکان، نيازهاي مخاطبان در مناطق مختلف دنيا مورد توجه و دقت قرار گيرد. ( سالار، محمد، مقاله «انقلاب اسلامي و صدور ارزش‌هاي فرهنگي»، ص 23 ) بنابراين هدف از «صدور انقلاب» آنچه در عرف سياسي به کشورهاي مختلف صادر کنيم نيست.
چيستي تئوري « صدور انقلاب» 
صدور انقلاب اسلامي از لحظه ورود حضرت امام (ره) به پاريس و اوج گيري نهضت مقدس مردم ايران در كانون توجهات جامعه جهاني قرار گرفت و اولين پرسش‌ها در اين باب، توسط نهادهاي سياسي غرب و قبل از پيروزي انقلاب اسلامي مطرح گرديد.»( دولت‌آبادي، فيروز، مقاله «صدور انقلاب تمنا و تقابلي از درون و بيرون»، ص 35)
در منظومه فکري امام و رهبري، صدور انقلاب يک راهبرد ديني-ملي است بدين معنا که نقشه راه جهانشمولي اسلامي و زمينه سازي تحقق جهاني آن است.  
از آنجايي که ماهيت مکتب اسلام، جهاني است و منحصر به يک ملت، نژاد و سرزمين خاص نمي‌باشد لذا انقلاب اسلامي نيز که برخاسته از دين 
جهان شمول اسلام است؛ آرمان‌هايي دارد که تنها محدود به يک منطقه جغرافيايي نيست ؛ همچنين؛ انقلاب اسلامي يک فرآيندي است که دائم در حال صيرورت است و اين سير  تا تشکيل تمدن اسلامي، ادامه دارد. از اين رو مي توان پيروزي انقلاب را گام اول در فرآيند تمدن سازي اسلامي به شمار آورد؛  بديهي است براي رسيدن به اين هدف مهم صدور انقلاب ضرورتي انکار ناپذير است. 
اصلي ترين روش صدور ارزش هاي انقلاب نيز روش تبليغ ايجابي-سلبي است. در اين روش از طريق ايجابي تلاش مي شود تا ذهن و عمل مخاطبان را در جهت خاصي هدايت شود و به لحاظ سلبي نيز به دنبال مقابله با تبليغات منفي دشمنان عليه اسلام راستين هستيم. در اين راستا اجتماعات مختلف با حضور اقشار مردمي و انديشمندان مي تواند نقش موثري در صدور انقلاب داشته باشند. در هر دو شيوه؛ حج اسلامي داراي پتانسيل بسيار مناسبي براي تبليغ ارزش هاي انقلاب اسلامي است.
مبادلات علمي و نظري ؛ اعزام دانشجو و مبلغ در ايام حج يا استفاده از ابزارهاي اقتصادي حمايت اقتصادي از جريان هاي همسو و جنبش هاي آزادي بخش و اسلامي در اين راهبرد کارگشاست. 
ظرفيت هاي حج در « صدور انقلاب »
اسلام از آن جهت که دين جهانشمول است و همواره دو اصل زوال ناپذير «همگاني» و «هميشگي» بودن را گوشزد مي کند بايد برنامه هاي آن هم جهاني بوده و نمودار زنده اي از کليت و دوام باشد، حج از شاخص ترين برنامه هاي جهاني اسلام است(جوادي آملي،1376؛19) 
به طور کلي مي توان گفت اين کنگره عظيم اسلامي از موضوعات راهبردي اما مغفول در نظام جمهوري اسلامي و تمدن اسلامي است که در ساختن پنج مرحله‎ تمدن سازي که مقام معظم رهبري ترسيم کرده اند؛ نقش کليدي دارد. 
 اين فريضه الهي به دليل اهميت و تاثيرگذاري بالاي  آن همواره از سوي دشمنان اسلام به سمت سطحي گرايي کشانده شده است، اما با ظهور انقلاب اسلامي امام(ره) حجّ را با همه ابعاد سياسي و اجتماعي آن تفسير کردند. 
بنابر اين حج در منظومه فکري امام و رهبري و در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و... داراي ظرفيت هاي بالقوه عظيمي است که در ادامه به برخي از آنها اشاره مي گردد: 
تحکيم وحدت ميان مسلمانان 
امروزه منازعات جهان، رو به افزايش نهاده و هر روز بر ميزان قربانيان اختلافات داخلي، منطقه اي و بين المللي افزوده مي گردد . اين منازعات در ميان امت مسلمين به دليل تفرقه افکني هاي غرب و دشمني هاي وهابيت رو به تزايد است. پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و گسترش فکر آن در سراسر آفاق اسلامي، يکي از ترفندهاي استکبار در مقابله با اين موج همه‏گير اسلامي اين بوده است که از سويي انقلاب اسلامي ايران را يک حرکت شيعي به معناي فرقه اي آن ـ و نه اسلامي به معناي عام ـ معرفي کرده و از سوي ديگر، در ايجاد نفاق و نقار ميان شيعه و سني سعي بليغ کنند. (پيام مقام معظم رهبري به حجاج، 26/3/70)
لذا اين کنگره عظيم اسلامي ظرفيت قابل توجهي در طرح موضوع «وحدت اسلامي ميان ملت هاي مسلمان»  دارد. بديهي است طرح موضوع وحدت ميان مسلمانان به معناي عقب نشيني شيعه و سني از اعتقادات خود نيست بلکه توجه به مشترکاتي که ميان همه مذاهب و فرقه هاي اسلامي وجود دارد و مي تواند همه مسلمانان جهان را در صف واحد قرار دهد. در اين راستا تاکيد بر  استوارترين محورهاي وحدت و برادري يعني قرآن کريم و سيره نبوي گام مهمي در جهت تقريب مذاهب به شمار مي آيد. 
تاکيد بر منافع مشترک مسلمانان
مسئله بعدي تاکيد بر منافع مشترک  مسلمانان جهان است که بر اين اساس 
مي توانند به اتحاد و همدلي بيشتري برسند. در اين راستا مي توان با برگزاري کرسي هاي 
مباحثه ميان نخبگان و علماي کشورهاي مختلف در ايام حج و يا تهيه بروشور و توزيع آنها در ميان کاروان کشورهاي مختلف بر منافع مشترک کشورهاي اسلامي تاکيد کرد. قطعا تبادل نظر و تفاهم در خصوص مسائل مسلمين و تبادل آرا در حلّ مشکلات به همدلي و نزديکي دولت ها و ملت هاي مسلمان مي انجامد.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9259/1/26836/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha