آرشیو
انتخاب نشریه


جنگ يمن؛ سياهچاله‌اي که اقتصاد و نظاميان امارات را مي‌بلعد

 فرزاد فرهادي
  جنگي که ائتلاف سعودي-اماراتي-آمريکايي در تاريخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ ضد يمن به راه انداختند تاکنون به اهداف خود نرسيده است. امارات قريب به ۱/۳ ميليارد دلار در ماه و ۱۶ ميليارد دلار در سال هزينه مي کند. علاوه بر هزينه سنگين بايد به تلفات نيروهاي اين کشور و مزدوران آن نيز اشاره کرد. اين جنگ روز به روز تاثيرش را بيش از گذشته بر امارات و اقتصاد و نيروي انساني آن نمايان تر مي کند.
گواه اين نيز جديدترين تصميم امارات در هفتم جولاي ۲۰۱۸ مبني بر افزايش مدت خدمت اجباري از يکسال به ۱۶ ماه يعني يکسال و چهار ماه است. به نظر مي رسد که اماراتي ها 
تاوان سياست هاي مقامات خود را مي دهند.از سويي هم اختلافات امارات و عربستان بيشتر مي شود و هم تعداد زياد آمار غيرنظامياني که به دست اماراتي ها و سعودي ها قرباني مي شوند؛ افکار عمومي جهاني را بر ضد آنها کرده است. امارات در نبرد اخير الحديده نه تنها دستاوردي نداشت بلکه از بيم جنگ خياباني از ادامه تحرکات خود در الحديده کاست.
نيروهاي وابسته به امارات در يمن
امارات سه نوع نيرو در يمن دارد؛ نخست، اماراتي ها که بيشتر از امارات شمالي هستند، دوم، مزدوراني يمني که از نيروهاي اماراتي دستور مي گيرند و سوم مزدوراني از ديگر کشورها که امارات آنها را اجير کرده است.اماراتي ها؛ دولتمردان امارات تعداد نيروهاي اماراتي در يمن را اعلام نکرده اند اما گزارش ها 
حاکي است که حدود ۱۵۰۰ نظامي و افسر از نيروهاي ويژه امارات به طور مستقيم در جنگ و آموزش مزدوران وابسته به خود حضور دارند. بر اساس گزارشها صدها نظامي اماراتي از سال ۲۰۱۵ در يمن کشته شده اند. 
 مزدوران يمني
بر اساس گزارشها اماراتي ها بيش از ۳۵ هزار نفر يمني را مزدور خود قرار داده و به آنها آموزش داده اند. اين افراد از طريق شيوخ قبايل جذب مي شوند. اماراتي‌ها تنها در عدن ۱۴ هزار نفر را اجير کرده اند و در ابين ۳۰۰۰، در المهريه ۲۰۰۰ و در سقطرا نيز ۲۰۰۰ نفر اجير شده اند تا به جنگ ارتش و کميته هاي مردمي يمن بروند.
مزدوران خارجي
مزدوراني از کشورهاي آمريکاي لاتين، استراليا، آفريقاي جنوبي، السالوادور، شيلي و پاناما، کلمبيا و غيره از سوي اماراتي ها جذب شده اند. اين مزدوران به شکنجه، اعدام هاي 
ميداني و علاوه بر آنها جنگ ضد ارتش و کميته هاي مردمي يمن مشغولند.اين مزدوران در کشورهاي خود ۵۳۰ دلار در ماه دريافت مي کنند اما اماراتي ها به آنها بيش از ۲۸۰۰ دلار در ماه مي دهند. تعداد مزدوران کلمبيايي در يمن ۸۰۰ نفر است که در خطوط مقدم حضور دارند و ۱۰۰ نفر از آنها نيز در بندر عدن هستند.طبق گزارش يمن نت، مزدوران آفريقايي در کنار طارق صالح وابسته به ابوظبي در ساحل غربي يمن مي جنگند که شامل سوداني ها، سوماليايي ها، سنگالي ها، اوگاندايي ها، چادي ها، کنيايي ها، اريتره مي شوند. اين مزدوران در صحراي حضرموت و پايگاه هاي اماراتي در ابوظبي و اردوگاهي ميان ذوباب و بندر المخا در غرب يمن آموزش ديده اند.
مزدوراني از کشورهاي شرق آسيا شامل فيليپيني ها، بنگلادشي ها، 
افغانها، چچني ها و پاکستاني ها نيز از سوي امارات و عربستان اجير شده اند. علاوه بر ماموريت هاي جنگي از مزدوران پاکستاني، بنگلادشي و فيليپيني در امور لجستيک و خدمات درماني متجاوزان به يمن استفاده مي شود و آنها در بيمارستانهاي صحرايي و آشپزخانه هاي ائتلاف ضد يمن حضور دارند.
اماراتي ها از زندانيان سابق، راهزنان و باندهاي تبهکار نيز در جنگ عليه ارتش و کميته هاي مردمي يمن و امور جاسوسي بهره مي برند. مزدوران تکفيري و سلفي نيز در خدمت اماراتي ها 
هستند.بر اساس گزارش رسانه ها؛ حقوق مزدوران در مقايسه با دستمزدشان در کشورهايشان زياد است. شرکت ها 
وابسته به امارات با مزدوران که نيروي بدني قوي داند وارد مذاکره مي شوند. در صورتي که مزدوراني که جذب مي شوند زبان بدانند يا تجارب نظامي قبلي داشته باشند دستمزد آنها افزايش مي يابد.مزدوران آمريکايي لاتين حقوق ماهانه ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ مي گيرند در حالي که در کشورهاي خود به ۴۰۰ دلار در ماه  نيز حقوقشان نمي رسد. اين مزدوران هفته اي ۱۰۰۰ دلار به خاطر حضور در يمن نيز مي گيرند.
هزينه هنگفتي که کمر اقتصاد امارات را مي شکند
با توجه به آنچه گفته شد هزينه ۱۵۰۰ سرباز  افسر اماراتي، ۳۵ هزار مزدور يمني و ابسته به امارات و ۱۸۰۰ مزدور خارجي که مجموعا بيش از ۳۸۰۰۰ نفر مي شود بسيار هنگفت است که هزينه اي معادل ۱۵ ميليارد دلار در سال بر امارات تحميل مي کند. اين جداي ازهزينه ۳۰ جنگنده اماراتي و نيز ناوهاي جنگي امارات در درياي سرخ است که در جنگ يمن مشارکت دارند. امارات در ماه ۵۰ ميليون دلار هزينه حملات هوايي مي کند که در سال معادل ۶۰۰ ميليون دلار فقط براي حملات هوايي است.
طبق گزارش مراکز مطالعاتي
 هزينه جنگ در يمن براي امارات سالانه حدود ۱۶ ميليارد دلار است يعني معادل ۱/۳ ميليارد دلار در ماه. اين جداي از هزينه هايي است که براي بهبود وجهه امارات، اداره سياسي و قدرت نرم از سوي اماراتي ها هزينه مي شود. با اين حال يمني ها به عنوان اشغالگر به اماراتي ها نگاه مي کنند. امارات بدون برآورده و ارزيابي مناسب وارد جنگ يمن شده است و بايد تبعات آن را نيز بپردازد. يمني ها از اماراتي ها نفرت دارند زيرا بنادر يمن را اشغال کرده، پايگاههاي نظامي در جزيره بريم در ورودي باب المندب و جزيره سقطرا در 
بحر العرب احداث کرده و زندانهاي سري ايجاد کرده است که صدها يمني در اين زندانها شکنجه مي شوند.
زندان‌هاي مخفي که يمني ها را ناپديد مي کند
عربي ۲۱ در گزارشي اعلام کرد: امارات و نيروهاي همپيمان آن در جنوب يمن زندان هاي سري دارند. بازجويان آمريکايي در بازجويي از برخي بازداشت شدگان دخالت دارند. بر اساس گزارش رسانه ها در جنوب يمن ۱۸ عمليات بازداشت سري ثبت شده است که اين از سوي اماراتي ها 
يا نيروهاي يمني که آنها تاسيس و آموزش داده اند، صورت مي گيرد. سازمان ديده بان حقوق بشر ۴۹ مرد از جمله ۴ کودک که در معرض بازداشت اجباري قرار گرفته اند، پرده برداشته است.
اين زندانهاي ويژه و سري در داخل پايگاه هاي نظامي، بنادر و فرودگاهها، ويلاهاي خصوصي و کلوپهاي شبانه در عدن قرار دارند. برخي بازداشت شدگان به پايگاه اماراتي از طريق درياي سرخ در اريتره منتقل شده اند. دو هزار شهروند در زندان هاي مخفي اماراتي ها ثبت شده است. در المکلا در جنوب يمن بيش از ۴۰۰ مرد پس از بازداشت ناپديد شده اند. 
در عدن بيش از ۱۵۰۰ نفر بازداشت و ناپديد شده اند».
يمني ها نگران سيطره امارات بر باب المندب، مناطق نفت خيز و نيز گسترش القاعده و تکفيري ها از سوي اماراتي ها 
هستند.
تاثير جنگ بر شهروندان اماراتي
طي سال ۲۰۱۵ تا پايان ۲۰۱۷ بار سنگيني بر دوش اقتصاد امارات وارد شده و براي جبران کسري بودجه اي که امارات با آن روبه‌رو است، مردم اين کشور مجبور به تحمل تبعات اقتصادي آن هستند.جنگ يمن به حفره سياه و سياهچاله اي 
تبديل شده است که اقتصاد امارات را مي بلعد و افزايش ماليات و عوارض را بر شهروندان اماراتي و افراد مقيم در اين کشور به دنبال داشته است. دولتمردان امارات به صندوق ذخاير ملي روي آورده اند و دارايي هاي اين صندوق از ۵۰۲ ميليارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۴۷۵  ميليارد دلار در پايان سال ۲۰۱۵ کاهش پيدا کرده است. امارات با کسري بودجه شديد روبه‌رو است.
آري شهروند اماراتي بايد هزينه هاي جنگ را با دادن ماليات و عوارض بيشتر، هزينه هاي آب و برق بيشتر و هزينه هاي بيشتر بپردازد. زندگي در امارات به ويژه ابوظبي و دبي بسيار گران شده است و از اين دو شهر مي توان به عنوان گرانترين مناطق دنيا از نظر معيشتي ياد کرد. اين به سرمايه گذاري در امارات نيز ضربه زده است و با افزايش تورم و گراني 
سرمايه گذاران امارات را ترک مي کنند.
امارات که زماني بهشت سرمايه گذاران محسوب مي شد با ورود به سياست هاي جنگ طلبانه و مداخله جويانه به کشوري که در راستاي دشمن تراشي نه تنها در يمن بلکه در مناطق ديگر حرکت مي کند، تبديل شده است. نسلهاي آتي امارات از سياست هاي فاجعه بار کنوني لطمه خواهند ديد.جنگ يمن نه تنها ثمري براي اماراتي ها نداشته بلکه روز به روز هزينه هاي بيشتري را اماراتي تحميل مي کند و فرزندان آنها بايد مدت بيشتري به خدمت اجباري بپردازند. مردم امارات مي پرسند که چرا بايد خون فرزندان آنها در جنگ يمن ريخته شود؟ چرا در اوضاع حساس کنوني منطقه منافع ملي امارات مورد بي توجهي واقع مي شود؟ چگونه است که امارات در خارج از کشور پايگاه احداث مي کند ودر داخل به آمريکايي ها و اروپايي ها نياز است؟ چه نيازي به سياست جنگ افروزي در منطقه وجود دارد؟ چرا بايد نسلهاي آتي امارات تاوان جنگ هاي خارجي حاکمان کنوني امارات را بدهند؟

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9258/1/26729/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha