آرشیو
انتخاب نشریه


مواجهه کاخ سفيد با اروپاي واحد
خيز ترامپ براي بي ثبات سازي اروپا

جاش راجين
مترجم:سعيد سبحاني 
 اشاره: تقابل دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با اروپاي واحد ادامه دارد. پيشنهاد ترامپ به امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه مبني بر خروج از اتحاديه اروپا، بار ديگر از تلاش‌هاي خاص کاخ سفيد در مواجهه با اتحاديه اروپا و منطقه يورو پرده برداشته است. طي روزهاي اخير بسياري از رسانه هاي آمريکايي و اروپايي، به بررسي و تحليل رويکرد خاص دولت فعلي آمريکا در قبال قاره سبز پرداخته اند.واشنگتن پست در يادداشتي به قلم جاش راجين ،اين مواجهه را مورد واکاوي قرار داده است .متن اين يادداشت از نظرتان مي گذرد :
دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده ماه آينده به منظور شرکت در نشست ناتو به اروپا سفر خواهد کرد و پس از آن راهي ملاقات تاريخي خود با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه خواهد شد. اين موضوع (ملاقات با پوتين) در کنار حملات شخصي وي به اتحاديه اروپا و ديگر ستون‌هاي غرب، نگراني زيادي براي مقامات اروپايي ايجاد مي کنند. در اين ميان تلاش‌هاي کابينه ترامپ به منظور اطمينان خاطر دادن به شرکاي ايالات متحده در قاره سبز و تاکيد بر روي اعتقاد وي به عنوان رئيس جمهور آمريکا به پروژه هاي مشترک ميان دو سوي آتلانتيک که از سال‌هاي 1940 در جريان بوده، فايده‌اي نداشته است. 
طي يک جلسه خصوصي در کاخ سفيد که در اواخر ماه آوريل، و در خصوص تجارت  با فرانسه برگزار شد، امانوئل ماکرون، رئيس جمهور فرانسه با سوال بحث برانگيزي روبه‌رو شد. در اين جلسه ترامپ از ماکرون پرسيد: "چرا شما اتحاديه اروپا را ترک نمي کنيد؟" ترامپ سپس تاکيد کرد که در صورت خروج فرانسه از اتحاديه اروپا، وي معاملات تجاري ويژه اي را به فرانسه پيشنهاد خواهد داد که ارزش آن بيش از آن چيزي است که اتحاديه اروپا در کل از مراودات تجاري خود با ايالات متحده به دست مي آوردو در حالي‌که دو تن از مقامات اروپايي به اين گفته ترامپ تصريح نموده اند، کاخ سفيد ار تاييد و يا رد اين نقل قول سر باز زده است. 
فعلا نمي خواهيم به اين نکته بپردازيم که چنين پيشنهادي از سوي ترامپ بيانگر عدم در ک صحيح وي از نقطه نظرات ماکرون، و آن دسته از شهروندان فرانسوي است که وي را به عنوان رئيس جمهور خود بر گزيده اند. جداي از اين مسئله، اين رفتار ترامپ نمونه اي از انگيزه حقيقي رئيس جمهور ايالات متحده، مبني بر تجزيه سازماني است که متحد آن محسوب مي شود، و اين بر خلاف سياست‌هاي رسمي دولت آمريکا مي باشد.
واقعيت اين‌است که ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتي خود، اتحاديه اروپا و ناتو را ناديده گرفته است، اما سرعت و خشونت حملات او در ماه‌هاي اخير افزايش يافته است. ترامپ در اين هفته در جمع هواداران خود در داکوتاي شمالي گفت: "البته که اتحاديه اروپا ،براي استفاده ازبانک‌هاي ايالات متحده  تاسيس شد، تا به بانک‌هاي پر قدرت ما حمله کند." او سپس از 150 ميليارد دلار کسري بودجه در تجارت با اتحاديه اروپا شکايت کر. البته رقم واقعي اين مبلغ 101 ميليارد دلار مي باشد.  
همچنين گزارش هاي رسيده حاکي از آنست که ترامپ، به تازگي به رهبران گروه جي 7 گفته است که "ناتو نيز همانند نفتا، پيمان بدي محسوب مي شود." وي سپس به نخست وزير سوئد پيشنهاد خروج ار ناتو را داده، و حملات بي سابقه اي را نيز به آنجلا مرکل صدراعظم  آلمان داشته است. اين در حالي‌است که مرکل اکنون در جايگاه ضعيفي قرار گرفته است. چنان که مشخص است اين روند همچنان شدت بيشتري به خود مي‌گيرد و در نهايت تنها به يک نتيجه مي انجامد: اينکه ترامپ اعتقادي به ادامه بقاي اتحاديه اروپا و ناتو ندارد و هيچ تعهدي را براي ايالات متحده نسبت به اين دو پيمان قائل نيست.  
مدافعان ترامپ اغلب عنوان مي کنند که او در اين خصوص صرفا به بيان آنچه که به ذهنش مي رسد اکتفا مي کند و اقدام ويژه اي در راستاي تحقق سخنان خود صورت نمي دهد. برخي مي‌گويند انگيزه هاي او عمدتا سياسي و داخلي است - يا اينکه او بيش از آنکه دست به عمل بزند، صحبت مي کند. بسياري اميدوارند که مقامات ارشد ديپلماتيک و نظامي رئيس جمهور هنوز بتوانند سياست هاي صحيح را اجرا کنند، به متحدان اطمينان خاطر دهند، رفتار ترامپ را مديريت کنند و هر  نوع فاجعه واقعي را سر و سامان دهند.
اين توجيهات در طول نخستين سال قدرت ترامپ تا حدي قابل درک بود و متحدان اروپايي آمريکا نيز نسبتا مطمئن بودند. اما در طول سال دوم خود، تا کنون، ترامپ سعي در سست نمودن ريشه محدوديت هاي قبلي شده است. تيم جديد امنيت ملي او تنها مي تواند تلاش کند تا ترس ها ر در اين خصوصا از بين ببرد و تلاش کند تا با اتخاذ يک استراتژي مسئولانه،  شعار ترامپ يعني " آمريکا در وهله اول قرار دارد" را با يک استراتژي مسئولانه همراه سازد.
مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا در مصاحبه اي که ماه گذشته انجام شد، اعلام کرد که رئيس جمهور به دنبال "تنظيم مجدد" نظم جهاني، و يا تجزيه آن نيست، بلکه او مترصد است تا از طريق تخريب، متحدان ايالات متحده را مجبور سازد تا با اصلاحاتي که به سود منافع آمريکاست، موافقت کنند. معاون وزير امور خارجه، وس ميچل ماه گذشته در بروکسل، سخنراني ترامپ را "نوسازي استراتژيک" ناميد. آقاي ميچل استدلال کرد که مقابله با اختلاف نظرها مانند سرنوشت تجارت مي تواند اتحاد را براي رقابت استراتژيک با روسيه و چين به جلو ببرد.
اما اين تلاش ها براي اطمينان خاطر بخشيدن به اروپا ناموفق بوده است. مقامات اروپايي ديگر اعتقاد ندارند که سخنان ترامپ را مي توان همچنان ساده انگاشت و از کنار آن عبور کرد. . آنها ديگر ايجاد شکاف در اتحاديه اروپا را اقدامي روتين يا موقت نمي بينند. آنها ديگر باور ندارند که مي توان رابطه تخريب شده ميان دو سوي آتلانتيک را با وجود حضور ترامپ بازسازي کرد.براي کشورهاي اروپايي يگر هيچ گزينه اي نمانده است مگر جستجو براي يافتن جايگزيني براي ايالات متحده به منظور در دست گرفتن رهبري. 
"توني بلر، نخست وزير سابق بريتانيا  تاکيد کرد:" اگر امروز به جهان نگاه کنيد، متوجه مي شويد که براي نخستين بار طي چندين قرن، موضع غرب  مورد منازعه قرار گرفته است. " "و اگر اتحاد غرب  از هم بپاشد، ديگر به خوبي قادر نخواهد بود تا در برابر اين چالش ايستادگي کند. اين بسيار کمتر قادر به کنار گذاشتن اين چالش خواهد بود."
اگر اروپا احساس کندکه  ايالات متحده واقعا متحد آن نيست، اين خطر وجود دارد که کشورهاي اروپايي  به صورت جداگانه به ديگر نيروهاي ژئوپليتيکي گرايش پيدا کنند، و اين امر براي آمريکا بد است.
مشخص است که نظرات آقاي ترامپ، بسيار با عقايد پوتين همخواني دارد، از جمله در خصوص وضعيت کريمه، کمک به اوکراين و دخالت روسيه در انتخابات ايالات متحده. به طور کلي، حمله ترامپ به اتحاديه اروپا و رابطه ايالات متحده و اروپا، يک نقطه قوت بزرگ و استراتژيک براي روسيه محسوب مي شود. بنا به گفته جو بايدن معاون رئيس جمهور اسبق ايالات متحده، وجود يک اروپاي متحد بر خلاف منافع افرادي مانند پوتين مي باشد.
ايالات متحده و اروپا پيشتر نيز اختلاف نظر داشته اند. اين امکان وجود دارد که اين منازعه نيز نهايتا حل و فصل شده و خاتمه يابد.  با اين وجود بايد توجه داشت که ترامپ آسيب‌هاي عظيم و غير ضروري به بار مي آورد. اقدامات عمدي و فريبکارانه او براي تضعيف اتحاديه اروپا، ناتو و رابطه ايالات متحده با هر دو را ديگر نمي‌توان ناديده انگاشت و يا توجيه نمود. بلکه اين اقادامات از سوي شخص رئيس جمهور آمريکا، به واقع تلاش‌هايي بي سابقه به منظور از بين بردن زيرساخت‌هاي استراتژيکي است  که آمريکا و اروپا هر دو، بيش از هر زمان ديگري به آنها نياز دارند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9257/1/26697/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha