آرشیو
انتخاب نشریه


دو سناريو درباره طرح معاون اولي قاليباف

سيد محمد بحرينيان
اين روزها برخي رسانه‌هاي اصلاح طلب از احتمال معاون اول شدن محمدباقر قاليباف سخن مي‌گويند حرفي كه در نگاه اول به دليل سابقه اصلاح‌طلبان در برخورد با رقيب، چندان جدي گرفته نمي‌شود، اما در پس اين سخن چه چيزي نهفته است ، آيا اصلاح طلبان يا حتي اعتداليون واقعا درصدد جلب همكاري شهردار سابق تهران هستند يا مي‌خواهند از فشار افكار عمومي در هفته‌‌هاي اخير و در پي گراني‌ مهارنشدني ارز و سكه و خيلي از كالاهاي ديگر بكاهند و بگويند رقيب نه اجازه كاركردن مي‌دهد و نه پيشنهاد ما درباره همكاري كردن را مي‌پذيرد! در اين مورد به نظر مي‌رسد دو سناريو قابل طرح و بحث است.
سناريوي اول مي‌گويد هدف اصلاح‌طلبان از طرح اين موضوع، ناتوان نشان دادن متحد سابق خود يعني اعتدال‌گرايان و فاصله گرفتن تدريجي از آنها به همين بهانه آن هم در آستانه انتخابات مجلس شوراي اسلامي در سال 1398 است. طيف تندروي اصلاح طلب با طرح اين موضوع كه بيشتر به يك شايعه و عمليات رواني شبيه است مي‌خواهد به هواداران خود بگويد دولت اعتدال چنان درمانده و ضعيف شده كه دست به دامان رقيب اصلي خود در انتخابات 96 يعني قاليباف شده است و چنين متحدي اصول و پرنسيپ ائتلاف سياسي با اصلاح‌طلبان را كنار گذاشته است و لذا جدايي از آن يك ضرورت براي اصلاح طلبان است. اگر نامه اخير صد نفر از جوانان اصلاح طلب در انتقاد از بوروكراتيك شدن اصلاح طلبان در ائتلاف با اعتداليون را در نظر بگيريم ، اين فرض تقويت مي شود كه اصلاح طلبان با طرح چنين شايعه‌اي مي‌خواهند بگويند دولت اعتدال و برخي از متحدان اصلاح طلب آنچنان از ارزش‌هاي اصلاح طلبانه فاصله گرفته‌اند كه حتي حاضر به پذيرش معاون اولي قاليباف هستند و اگر بنا به فرض چنين اتفاقي افتاد و جهانگيري كه در مناظره‌هاي انتخاباتي 1396 خود را نماينده اصلاح طلبان مي‌ناميد از دولت كنار گذاشته شود و جاي او را قاليباف گرفت در آن صورت حجت بر اصلاح‌طلبان جهت همكاري و همراهي با دولت اعتدالي روحاني تمام است و ‌آنها بايد بي‌درنگ به اين ائتلاف پايان داده و هر چه سريع‌تر خود را منتقد وضع موجود و دولت اعتدال جلوه دهند تا بتوانند در انتخابات 1398 مجلس اقبال راي دهندگان به‌خود را حفظ كنند و كرسي‌هاي خود را در مجلس از دست ندهند.اين طرح افزون بر تضعيف دولت اعتدال (از نظر 
اصلاح طلبان) و موجه جلوه دادن جدايي آن دو فايده ديگري هم دارد و آن جلوگيري از وحدت اصولگرايان در آستانه انتخابات 1398 است كه قاليباف مي تواند در آن نقش سازنده و موثري داشته باشد. كمترين فايده اين شايعه مي تواند بدبين كردن بخشي از اصولگرايان نسبت به برنامه‌هاي نو اصولگرايانه قاليباف و طرح‌هاي او براي بازسازي اصولگرايي و جوان‌گرايي در آن باشد.
اما سناريوي دوم كه كمي خوش‌بينانه‌تر است اين پيشنهاد را صرفا شايعه يا عمليات رواني نمي‌داند بلكه معتقد است دولت اعتدالي به شدت در اداره كشور و كنترل گراني و برخي معضلات ديگر به مشكل برخورد كرده است و چاره كار را در دعوت از فردي مثل قاليباف مي‌داند كه توان اجرايي بسيار زيادي دارد و مي‌تواند مثل شهرداري تهران كارنامه موفقي در قوه مجريه و پست معاون اولي داشته باشد و اين به نفع اصولگرايان و اعتداليون است. اگر قاليباف پيشنهاد معاون اولي را بپذيرد خودبه‌خود مخالفت اصولگرايان با دولت اعتدال كمتر مي‌شود و اين امتياز و فرصت بسيار بزرگي براي دولت در شرايط دشوار كنوني است كه سرنوشت برجام در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. با جذب قاليباف نياز اعتداليون به اصلاح طلبان كمتر شده. 
و قدرت چانه‌‌زني‌شان در برابر اصلاح طلبان بيشتر مي شود در اين صورت اعتداليون مي توانند در انتخابات 98 مجلس به طيفي از اصولگرايان نزديك شوند و شانس پيروزي خود را در انتخابات افزايش دهند. گذشته از همه اينها دولت اعتدال مي تواند ادعا كند چنان فراجناحي عمل مي‌كند كه حتي حاضر به همكاري با قاليباف است . اما با رد اين پيشنهاد از سوي قاليباف چه اتفاقي مي‌افتد؟ دولت اعتدال مي تواند بگويد در اين شرايط سخت دست ياري به سمت اصولگرايان دراز كرد و دعواهاي جناحي را كنار گذاشت اما رقبايش حاضر به همكاري نشدند و لذا نبايد دولت اعتدال را متهم كرد كه با مخالفانش سرسازگاري ندارد و حاضر به استفاده از تجارب و توانايي‌ آنها نيست . طرح اين بحث از سوي دولت اعتدال يك پيام ضمني اما روشن دارد: حرف‌ها و برنامه‌هاي قاليباف در مناظره‌هاي انتخاباتي 1396 واقع بينانه ، درست و حاوي راهكاري عملي براي خروج از وضع موجود بود و هست با توجه به ريزش پايگاه اجتماعي اعتداليون و ناكارآمدي شديد آنها در مهار گراني‌ها در سه ماه گذشته، دولت اعتدال چندان نگران  توجيه چرايي دعوت از قاليباف براي هواداران خود نيست و بيشتر به اين دل بسته است كه بتواند از قبل  اين پيشنهاد، دل بخشي از اصولگرايان را به دست ‌آورد!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9256/1/26534/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha