آرشیو
انتخاب نشریه


واکاوي يک تهديد!

محمد کاظم انبارلويي
هشدار رئيس جمهور به غرب بويژه آمريکا در مورد اينکه اگر قرار باشد نفت ايران صادر نشود، نفت هيچ کشوري در منطقه صادر نخواهد شد، بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي داخلي و خارجي داشت.
مفهوم اين تهديد آن است که کساني که 0مي‌خواهند جاي نفت ايران را در بازارهاي جهاني تأمين کنند اولين دريافت کننده پاسخ ايران خواهند بود. مفهوم ديگر اين تهديد آن است کساني که باني مسدودسازي صادرات نفت ايران هستند از پاسخ ايران بي‌ نصيب نخواهند بود. امروزه 40 درصد انرژي جهان از منطقه ما تأمين مي شود. اگر جلوي صادرات نفت ايران گرفته شود، جلوي صادرات ديگر کشورها به طور طبيعي گرفته خواهد شد. بستن تنگه هرمز فقط يک راه حل است. راه‌ حل‌ هاي ديگري وجود دارد که با توجه به توان نظامي ايران شايد سهل الوصول تر از بستن تنگه هرمز باشد.
اين تهديد رئيس جمهور هم شنيدني است که خطاب به آمريکا گفت :
«جلوي صادرات نفت ايران را بگيريد تا  نتيجه ‌اش را ببينيد!» ده‌ها مرکز پژوهشي و آينده‌ پژوهي در واشنگتن وجود دارد که ترامپ مي تواند همين سوژه را به آنها بدهد و از آنها بپرسد با عملي شدن تهديد رئيس جمهور ايران قيمت نفت در بازار انرژي چه نرخي پيدا مي‌کند و با اين نرخ وضعيت اقتصاد اروپا و آمريکا و برخي کشورهاي گروه 7 چه مي شود؟ همچنين ترامپ مي تواند از پنتاگون صورت حساب جلوگيري از اين اقدام ايران را اگر عملي باشد، بپرسد و نيز از وزارت خزانه ‌داري آمريکا بپرسد آيا توان تأمين مالي آن را دارد؟! ترامپ مي‌ تواند از جامعه‌ شناسان بپرسد با جنگي که پديد آمد آيا مردم آمريکا پس از جنگ ويتنام و عراق و سوريه تاب تحمل نتايج حاصل از آن را دارند؟ ترامپ و باند فاسد کاخ سفيد امروز بايد از خود بپرسند موضوع تحريم ها را تا کجا مي خواهند پيش ببرند/ آنها که نام اين تحريم ها را "فلج کننده" گذاشته اند، فکر مي  کنند دولت و ملت ايران مي ‌نشينند و فقط نگاه مي‌ کنند، ببينند چه وقت "فلج" خواهند شد. ترامپ در تأمين ثروت آمريکا و پرکردن 
چاله چوله‌ هاي کسري بودجه اين کشور، جنگ تعرفه‌ ها را راه انداخته و نسبت به آن هم مُصر است. اينکه تا کجا مي تواند آن را مديريت کنند، خيلي جاي بحث دارد.
ترامپ امروز دست خود را در جيب اروپا برده و از چين و کانادا، 
بي‌ شرمانه به بهانه تعرفه‌ ها دزدي مي ‌کند. آيا فکر مي کنند آنها هم مي ‌نشينند نگاه مي کنند و هيچ عکس ‌العملي در اين دزدي آشکار نشان نمي‌ دهند. 
رئيس جمهور چين به ترامپ صريحا گفته؛ در فرهنگ چين مشت را با مشت جواب مي ‌دهند. اين پاسخ کشوري است که آمريکا 1150 هزار ميليارد تومان به خاطر خريد اوراق قرضه به آن بدهکار است. اين پاسخ نشان مي‌ دهد چيني ها هر شوخي‌ اي را مي ‌پذيرند جز شوخي ناموسي! تعرفه 200 ميليارد دلاري آمريکا عليه چين يک شوخي زشت ناموسي در حوزه اقتصاد است. چيني ها زير بار آن نمي روند.
در اروپا هم چنين است. البته ما کاري به دعواي آمريکا و اختلاف آنها در جي 7 نداريم چون اساسا به ما  مربوط نيست اما آمريکا و جي 7 بايد بدانند شوخي ترامپ با ايراني ها تا سرحد به صفر رساندن صادرات نفت ايران به آمريکا و گروه جي 7 مربوط است، آنها پس از اقدام و پاسخ ايران به اين شوخي بي ‌مزه، بايد به اين سؤال پاسخ دهند با قيمت نفت بشکه‌ اي 200 دلار چگونه مي‌ توانند اقتصاد جهان را اداره کنند؟
پيام استقبال سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس از مواضع اخير رئيس جمهور مي تواند براي محافل تصميم گير در غرب، معني دار باشد. اگر اين محافل معناي واقعي اين پيام را نگيرند معلوم است در فهم آنچه قرار است اتفاق بيفتد واقعاً عاجز هستند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9255/1/26497/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha