آرشیو
انتخاب نشریه


توان موشکي يمن، برهم زننده معادلات غرب در منطقه و جهان

فاطمه صالحي
 يگان موشکي نيروهاي مقاومت يمن روز جمعه از توليدات موشکي جديد خود در حوزه بالستيک پرده برداشت. اين نيروها اعلام کردند که با اتکا به قواي داخلي و بومي خود توانستند يک فروند موشک بالستيک با برد کوتاه را به صورت موفقيت آميز آزمايش کرده و با اين موشک بالستيک جديد مواضع عناصر وابسته به ائتلاف متجاوز سعودي را در جبهه ساحل غربي هدف قرار دهند.بر اساس گزارش منابع يمني اين موشک بالستيک جديد داراي ويژگي هاي منحصر به فردي بوده که به زودي اعلام مي شود.
واحد موشکي نيروهاي مقاومت يمن در طول سال‌هاي تجاوز ائتلاف سعودي به اين کشور توانسته با اتکا به قدرت متخصصان محلي خود بدون وابستگي به کشورهاي خارجي سيستم هاي موشکي مورد استفاده اش را بهبود بخشد به طوريکه اين موشک‌ها در ابتداي کار از نوع ساده مانند موشک‌هاي الصرخه بوده و به مرور زمان و با افزايش تجربه و تخصص نيروهاي مقاومت يمن تبديل به سيستم‌هاي موشکي زلزال و قاهر، النجم الثاقب و در نهايت موشک‌هاي بالستيک برکان و بدر شده که نقش بسيار مهمي در هدايت روند جنگ و نبرد عليه متجاوزان سعودي طي سال‌هاي گذشته تاکنون و ايجاد توازن قوا و تقويت قدرت بازدارندگي در برابر آنها ايفا کرده است.به عنوان مثال مي توان به موشک پيشرفته «برکان H۲» اشاره کرد که توسط مرکز پژوهش‌هاي يگان موشکي يمن توسعه يافته است. اين موشک يکي از بارزترين موشک‌هاي بالستيک با برد متوسط است که مي تواند مسافتي در حدود ۹۰۰-۱۴۰۰ کيلومتر را بپيمايد.
موشک مذکور به راحتي مي تواند اهداف مطلوب در رياض را منهدم کند بنابراين نيروهاي يمني از استان صعده که تا رياض تنها ۹۱۹ کيلومتر فاصله دارد مي توانند به راحتي پايتخت عربستان را هدف قرار دهند.از اين موشک بارها براي هدف قرار دادن فرودگاه ها و مواضع نظامي عربستان استفاده شده است. موشک زلزال ۳ نيز از جمله موشک‌هاي ساخت داخل يمن و جزء موشک‌هاي بالستيک است که مي تواند مقادير زيادي از مواد منفجره و سرهاي منهدم کننده جنگي را با خود حمل کند.طول اين موشک به ۶ متر و تعداد ترکش‌هاي آن ۱۰ هزار عدد برآورد شده است. اين ويژگي‌ها باعث شده تا از اين موشک تخريبي و ويرانگر براي هدف قرار دادن مواضع و اتاق هاي عمليات دشمن در محدوده جغرافيايي مشخص استفاده شود.
موشک «قاهر ام۲» نيز که به صورت گسترده از سوي نيروهاي مقاومت يمن مورد استفاده قرار مي گيرد داراي ويژگي هاي منحصر‌به‌فردي است به طوري‌که برد اين موشک به ۴۰۰ کيلومتر مي رسد و سر جنگي به وزن ۳۵۰ کيلوگرم با خود حمل مي کند.
دقت هدف گيري آن نيز به ۵ الي ۱۰ متر مي رسد که نشانگر ميزان دقت اين موشک ساخت داخل دارد. موشک‌هاي توشکا نيز موشک‌هاي تاکتيکي زمين به زمين کوتاه برد به شمار مي‌آيد که کمترين برد آن ۱۲۰ کيلومتر است و يکي از دقيق‌ترين موشک‌هايي محسوب مي‌شود که ارتش هاي کشورهاي عربي آن را در اختيار دارند.
اين افزايش توان موشکي نيروهاي مقاومت يمن در واقع تبديل به اهرم فشاري بر ائتلاف سعودي شده که فکر نمي کرد نيروهايي که تجهيزات نظامي قابل ذکري ندارند و نمي توانند نهايتا چند ماه بيشتر در برابر حملات چند جانبه متجاوزان مقاومت کنند به اين صورت دست به توليد موشک و بومي سازي فن آوري آن بزنند؛ اهرم فشاري که در حال حاضر به مثابه برگ برنده اي براي چانه زني در مذاکرات بين المللي محسوب مي‌شود به طوري‌که کشورهاي عضو ائتلاف سعودي و در رأس آنها عربستان و امارات در کنار سازمان ملل بارها خواهان توقف اين حملات موشکي شده اند که خاک عربستان را در نورديده و در آينده اي نه چندان دور خاک امارات را نيز در بر خواهد گرفت چرا که وزارت خارجه انگليس اخيرا با انتشار بيانيه‌ اي نسبت به حمله موشکي به امارات  هشدار داده و از شهروندان خود در اين کشور خواست تا جوانب احتياط را رعايت کنند.وزارت خارجه انگليس در  وبگاه رسمي خود به همه اتباع خود در امارات و يا کساني که قصد سفر به شهرهاي اين کشور به ويژه دبي و ابوظبي را دارند هشدار داد که اطلاعات لازم را درباره ماهيت تهديدات عليه امارات دريافت کنند که مهم‌ترين آنها احتمال شليک موشک هاي بالستيک از يمن است. 
سودان نيز که يکي ديگر از کشورهاي شرکت کننده در ائتلاف سعودي است از اهداف در تير رس موشک‌هاي بالستيک يمن به شمار مي آيد. هشام شرف وزير خارجه دولت يمن اعلام کرده بود که در مقابل توقف حملات ائتلاف سعودي عليه خاک يمن حملات موشکي نيروهاي مقاومت عليه مواضع متجاوزان و نظاميان سعودي نيز متوقف خواهد شد.موشک‌هاي بالستيک و دوربرد نيروهاي يمني آنها را از داشتن جنگنده هاي پيشرفته براي هدف قرار دادن اهداف مطلوب خود در ديگر کشورها بي نياز مي کند و در واقع نيروهاي يمني به موشک‌هاي بالستيک خود به عنوان مهم ترين اهرم دفاعي در جنگ نابرابر کنوني نگريسته و بيش از پيش به دنبال تقويت آن هستند.
ائتلاف متجاوز سعودي براي فرافکني و منحرف کردن افکار عمومي از ناتواني خود و سيستم آمريکايي دفاع موشکي پاتريوت که با صرف هزينه هنگفت آن را خريداري کرده در دفع حملات موشکي نيروهاي مقاومت يمن از همان ابتدا ايران را به توان موشکي يمني‌ها گره زده به طوري‌که عربستان و امارات در کنار مجامع بين المللي بارها مدعي شده اند که ايران تجهيزات نظامي از جمله موشک‌هاي بالستيک به دست يمني ها مي رساند.
اين در حالي‌است که يمن در حال حاضر تحت محاصره زميني، دريايي و هوايي متجاوزان است. طرح اين ادعا در واقع در بطن خود اذعان به قدرت موشکي نيروهاي يمني دارد چرا که عربستان نمي تواند بپذيرد اين ميزان از توان موشکي به دست خودِ يمني‌ها محقق شده است. مسئولان نيروهاي مقاومت يمن نيز بارها اين ادعاها را تکذيب و اعلام کرده اند که قدرت دفاعي ارتش اين کشور کاملا بومي و با وجود محاصره همه جانبه يمن توسط رژيم سعودي روز به روز در حال افزايش است.محمد عبدالسلام سخنگوي رسمي جنبش انصار الله يمن تاکيد کرده است: کساني که مدعي‌اند ما نيرو و سلاح ايراني در يمن داريم تا به الآن حتي نتوانسته‌اند يک سند و مدرکي رو کنند. متجاوزان با طرح چنين ادعاهايي به دنبال توجيه «شکست اخلاقي، انساني، اجتماعي و نظامي» خود در يمن هستند.
«سيد صادق الشرفي» يکي از اعضاي انصارالله يمن نيز با بيان اينکه در يمن هيچ سلاح ايراني‌اي وجود ندارد، گفت: اگر ما موشک‌هاي ايران را داشتيم، وضعيت به گونه ديگري رقم مي‌خورد و شاهد مهاجرت دسته جمعي از شهرهاي عربستان بوديم. هيچ سلاح زميني، دريايي و هوايي از ايران به يمن نرسيده است. اگر حمايت تسليحاتي ايران از يمن واقعا وجود داشت، مي ديديد که اوضاع به صورت ديگري رقم مي خورد. 
ايران نيز بارها از طريق سخنگوي وزارت خارجه خود اين ادعاها را تکذيب و اعلام کرده که طرح چنين مسائلي براي فرافکني و وارد کردن اتهام به ديگران راه به جايي نخواهد برد. ائتلاف عربستان تلاش مي‌کند تا با تشديد بمباران مناطق مختلف يمن به ويژه شهر صعده سکوهاي پرتاب موشک نيروهاي مقاومت يمن را از بين ببرد چرا که يکي از شهرهاي پرتاب موشک يمن به اذعان ائتلاف سعودي شهر صعده محسوب مي‌شود.
کسي در ابتداي تجاوز عربستان به يمن و شليک چند موشک از سوي نيروهاي مقاومت اين کشور فکر نمي کرد که يگان موشکي يمني ها بعد از گذشت نزديک به چهار سال از آغاز اين حمله به حدي از قدرت برسد که با شليک موشک مواضع نظاميان سعودي را در خاک اين کشور هدف قرار داده و حتي تهديد به حمله موشکي به امارات و سودان نيز بکند.اين ميزان از پيشرفت تنها با اتکا به خود و توان داخلي در کنار تفکر و اعتقاداتي نمود پيدا مي کند که تا الان با دست خالي و بدون کمک ديگر کشورها و صرف هزينه هاي ميلياردي براي خريد تجهيزات در برابر ائتلاف چندگانه عربي ايستاده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9255/1/26490/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha