آرشیو
انتخاب نشریه


حجاج را روبه روي مردم قرار ندهيم!

صادق نيکو
گاهي اوقات اخبار را که دنبال مي‌کنم به اين نتيجه مي‌رسم که جمهوري اسلامي مصداق آش نخورده و دهن سوخته است! براي کارهاي نکرده مواخذه مي‌شود و بابت محدوديت‌هاي اعمال نکرده زخم‌زبان مي‌شنود. در برخي موضوعات کوتاه مي‌آيد ولي بازهم زبان نقد بلند است و جمهوري اسلامي بدهکار است. مثلاً چند روز پيش رهبر انقلاب در خطبه‌هاي نماز عيد فطر از مردم خواست که عادت سفر خارجي رفتن را کنار گذاشته و فرمودند:‌ «کساني که عادت کرده‌اند به سفرهاي خارج بروند، اين عادت را رها کنند، ترک کنند. رفتن به سفرهاي خارجيِ تفريحي، به کشورهاي گوناگون -البتّه غير از سفرهاي زيارتي به عتبات يا به حج، اين موردنظر نيست؛ آن اين‌قدر خرج و هزينه‌اي هم بر دوش کشور نمي‌گذارد، داراي برکاتي هم هست- سفرهاي تفريحي، سفرهاي زائد با بهانه‌هاي گوناگون را کنار بگذارند» چند روز بعدازاين ماجرا صداوسيما کارشناسي را دعوت کرد که در يک برنامه تلويزيوني توصيه‌هاي عجيب و خنده‌داري را در قالب جايگزين گردشگري مطرح مي‌کند! آقاي کارشناس شروع حرف‌هايش با نقد خروج ارز از کشور آغاز مي‌شود و بعد مي‌گويد اگر دکوراسيون خانه را عوض کنيم و رنگ لوازم را تغيير دهيم همان کارکرد گردشگري را دارد! نتيجه آنکه برنامه‌اي که مخاطب زيادي ندارد کليپي توليد مي‌کند که هزاران بار در فضاي مجازي دست‌به‌دست مي‌شود و بساط کنايه و شوخي مي‌شود. حالا شما هزاران بار بگوييد اين برنامه حاصل کج‌سليقگي يک شبکه تلويزيوني و يا خودشيريني يک کارشناس است ولي کسي باور نمي‌کند! اين کليپ طنز درواقع به اسم تلاش جمهوري اسلامي براي منصرف کردن مردم از گردشگري دست‌به‌دست مي‌شود. از طرف ديگر شما مي‌توانيد با پول جمهوري اسلامي به‌صورت مجاني برويد! اگر مشتري تورهاي ارزان‌قيمت ترکيه و تايلند باشيد مي‌توانيد با کمترين هزينه مسافر آنتاليا و... شويد و جمهوري اسلامي بابت اين سفر به شما بين 500 تا 1000 يورو ارز مبادله‌اي در قالب ارز مسافرتي پرداخت مي‌کند که اگر اين پول را در بازار آزاد بفروشيد با سود آن تقريباً هزينه سفر براي شما رايگان تمام مي‌شود! واقعيت جمهوري اسلامي همين است که رهبري از مردم مي‌خواهد در شرايط ويژه کشور از سفرهاي سياحتي خارج از کشور پرهيزکرده تا ارز کمتري از کشور خارج شود و از سوي ديگر سازوکارهاي موجود طوري طراحي‌شده که شما اگر در خانه خودتان بمانيد هزينه زندگي‌تان بيشتر از سفر به ترکيه است. جالب اينجاست که رهبري در همان صحبت‌هاي عيد فطر تأکيد مي‌کنند که سفر زيارتي از اين توصيه مستثنا است ولي جدول ارز مسافرتي نشان مي‌دهد که کمترين ارز (200يورو) بين کشورهاي دنيا به عراق و عربستان تعلق مي‌گيرد.
شما اگر هرجاي دنيا بخواهيد برويد حداقل 2 تا 5 برابر بيشتر مي‌توانيد ارز مسافرتي دريافت کنيد.
حالا در همين روزگار ساليانه بيشتر از 2 ميليون نفر راهي کشور ترکيه مي‌شوند و به همين نسبت به کشورهاي دور و نزديک سفر مي‌کنند؛ اما ماجراي حج 70 هزار ايراني جنجال‌ساز مي‌شود. يکي از مسئولين ايراني چند روز پيش‌گفته بود که هزينه سفر حج تمتع امسال را با دلار 3900 توماني تأمين مي‌کنيم. گويي قرار است حاجيان ايراني از جيب همه مردم و با پول نفت حاجي شوند. همين حرف ناقص و نسنجيده موجي از زخم‌زبان و کنايه را متوجه حجاج کرد و گويي به دنبال توصيه رهبري در خصوص سفرهاي خارجي قرار است رانت ويژه نصيب حجاج ايراني شود! اما واقعيت چه بود؟‌ واقعيت اينکه داوطلبين حج تمتع سال 97 در دو مرحله در پاييز و زمستان سال 96 هزينه سفر را به‌طور کامل پرداخت کردند. آن روزهايي که داوطلبين حج در حال پرداخت هزينه سفر خود بودند دلار در بازار آزاد تهران از 3900 تومان هم کمتر بود؛ اما مسئولين محترم به‌جاي آنکه همان زمان پول‌هاي دريافت شده از مردم را به ارز تبديل کنند؛ اين پول در حساب‌هاي سازمان حج باقي‌مانده و حالا که ارز در بازار آزاد 8 هزار تومان شده، به مردم وعده مي‌دهند که نگران نباشيد و با ارز 3900 توماني شما را راهي حج مي‌کنيم. مسئولين کوتاهي خود و کارنکرده‌شان را به اسم منت بر سر حجاج خراب مي‌کنند و حواسشان نيست که با يک اظهارنظر ناقص عملاً 80 هزار حاجي را در مقابل کنايه مردم قرار مي‌دهند. حجاج نه‌تنها بدهکار نيستند بلکه خيلي پيش‌ازاين همه پول سفر خود را پرداخت کرده‌اند و اگر مسئولي بي‌تدبيري به خرج داده نبايد از جيب حجاج اين خسارت جبران شود؛ اما مهم‌تر اينکه اين خسارت از آبروي جمهوري اسلامي هزينه مي‌شود و جمهوري اسلامي براي رانتي که هيچ‌وقت به حجاج و مسافران سفرهاي زيارتي نداده است؛ بايد گردن کج کند و جواب منتقدين طلبکار را بدهد.
اين تنها يکي از ده‌ها مثالي بود که روزانه در ابعاد مختلف اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي به چشم مي‌خورد و به‌راحتي منويات رهبري در کشاکش دوستان نادان و دشمنان ذبح مي‌شود و جمهوري اسلامي بابت کارهايي که نکرده و محدوديت‌هايي که اعمال نکرده از منتقدين کنايه مي‌شنود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9254/1/26368/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha