آرشیو
انتخاب نشریه


475كشته و زخمي در حادثه مسجد الروضه
فاجعه آفريني هاي آمريكا در مصر

بخش سياسي خارجي: مهره هاي تکفيري وابسته به ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي موج تازه از خشونت‌ها را در جهان اسلام ايجاد کرده اند. آنها که به مانند اربابان غربي و صهيونيست خود از شکست و سقوط داعش در سوريه و عراق به شدت افسرده و وحشت‌زده هستند، دست به عمليات‌هاي کور تروريستي در کشورهاي مختلف منطقه با هدف ايجاد بحران امنيت در جهان اسلام زده اند. 
آنچه اخيرا در مصر رخ داد، از استمرار توطئه هاي ايالات متحده آمريکا و متحدان و عمال آن در منطقه پرده برداشته است. بديهي است که رد پاي دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا و ديگر مقامات اين کشور به همراه سران آل سعود و ديگر هاديان گروه‌هاي تکفيري و تروريستي در منطقه در حادثه غم انگيز روز جمعه در مصر مشاهده مي شود. 
انفجار روز جمعه مصر منطقه  را بار ديگر تکان داد، خبري خونبار از کشوري عربي که در حال اقامه نماز جمعه بودند، حمله کثيفي که در صحراي سيناء مقامات اين کشور را در بهت فرو برد. وزارت بهداشت مصر ساعاتي پس از حمله آمار قربانيان را 75 نفر اعلام کرد اما بعد از ظهر اين روز شوم خبر آمد که آمار قربانيان فراتر از تصور مقامات قاهره است.
ايرنا در گزارشي نوشته است: اين حمله تروريستي در روستاي الروضه واقع در 40 کيلومتري غرب العريش روي داد. نمازگزاران حاضر در اين مسجد از جمله پيروان يک گروه صوفيه موسوم به طريقت جريري اند که البته تکفيري ها
دشمني زيادي با آن ها دارند و آنان را مشرک مي دانند .مطابق آخرين آمار، 305 نفر در حملات مصر کشته و حدود 170 تن زخمي شده اند.  
شاهدان عيني اعلام کرده اند تروريست ها به گونه اي برنامه ريزي کرده بودند که در زمان حمله بتوانند بيشترين قرباني را بگيرند و در نتيجه با آغاز خطبه نماز جمعه و در حالي که مسجد پر از نمازگزار بود، افراد مسلح کنترل همه درهاي مسجد را به دست گرفتند، ابتدا چند بمب داخل مسجد انداختند و پس از آن نمازگزاران را به رگبار بستند.شاهدان عيني شمار افراد مسلح را بين 15 تا 20 نفر دانستند و گفتند آنها با چهار دستگاه خودرو به اين محل آمده بودند و پس از کشتار مردم، منتظر ماندند تا خودروهاي امدادي هم برسند و به آنها نيز شليک کنند.
بر اساس آنچه شاهدان عيني گفته اند،  ده‌ها مرد مسلح با خودرو وارد محل شدند و مسجد را که مملو از عبادت‌ کنندگان بود منفجر کردند و هنگام فرار نيز به سوي آنها آتش گشودند.گفته مي‌شود اين عده براي بستن راه‌هاي منتهي به مسجد خودروهاي پارک شده در محدوده اطراف مسجد را به آتش کشيدند.تصاوير منتشر شده رديف‌ بدن‌هاي خون‌آلود قربانيان را که کف زمين مسجد دراز شده بودند را نشان مي داد.
بهرام قاسمي سخنگوي وزارت خارجه اقدام تروريستي و وحشيانه در شهر العريش مصر كه صدها کشته و مجروح از ميان نمازگزاران بر جاي گذاشت را به شدت محكوم كرد.قاسمي ضمن ابراز همدردي با خانواده هاي قربانيان اين حادثه و مردم مصر، تصريح كرد: بي ترديد تروريسم تكفيري كه اين روزها متحمل سخت ترين شكست هاي خود در منطقه شده، از هيچ كوشش مذبوحانه و اقدام بي رحمانه اي براي ابراز وجود مجدد دريغ نمي ورزد و اين مسئوليت دولت هاي منطقه را براي شناخت واقعي و دقيق تروريسم و مقابله جدي و جمعي با آن دو چندان مي کند.سخنگوي دستگاه ديپلماسي تمامي ملت ها و دولت ها را در اين برهه خاص به هوشياري هرچه بيشتر در برابر توطئه هاي جديد شكست خوردگان خون ريز و مرگ آفرين فراخواند. محمد جواد ظريف در توييتر خود نوشت: «بار ديگر دست تروريسم بُزدل به ملت عزيز مصر ضربه زد و دوباره ثابت کرد تروريسم تفاوتي ميان ارزش‌هاي الهي و انساني قائل نيست؛ همانطور که ميان مکان‌ها حتي اگر مسجد و عبادتگاه باشد فرقي نمي‌گذارد. من اين اقدام تروريستي پست را به شدت محکوم کرده و از خداوند براي شهداي اين حادثه رحمت و براي مجروحان شفاي عاجل مسئلت دارم.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9091/1/2597/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha