آرشیو
انتخاب نشریه


فاکتور اتهام‌زني به ايران توسط اتحاديه عرب روي ميز رياض و تل‌آويو
اتحاديه عرب به کجا مي رود؟

رامين حسين آباديان 
 به نظر مي رسد اتحاديه عرب فاکتور تک تک اتهامات خود عليه ايران و حزب الله را روي ميز سعودي و صهيونيسم قرار داده تا حق‌الزحمه مناسبي را بابت آنها دريافت کند. نشست اضطراري وزراي خارجه اتحاديه عرب که به درخواست مقامات عربستان سعودي برگزار شد، در حالي يک‌شنبه شب پايان يافت که در بيانيه پاياني صادره از اين نشست اتهامات بي پايه و اساسي به جمهوري اسلامي ايران و همچنين حزب الله لبنان نسبت داده شد.
 در بيانيه پاياني اين نشست که نماينده لبنان حاضر به امضاي آن نشد و عراق نيز مخالفتش را با آن اعلام کرد، جمهوري اسلامي ايران به دخالت در امور کشورهاي عربي متهم شده است. امضاء‌کنندگان اين بيانيه از ايران خواسته اند تا از روند اخلال در امنيت ملي کشورهاي عربي ازجمله عربستان سعودي پرهيز کند! حاميان اين بيانيه حتي ايران را بدون وجود اسناد و مدارک متقن، به حمايت نظامي از ارتش و کميته هاي مردمي يمن متهم کردند. 
از سوي ديگر، دبيرکل اتحاديه عرب پس از پايان نشست وزراي خارجه اين اتحاديه اعلام کرد که در مرحله کنوني صرفا اقدامات ايران محکوم مي‌شود و اعلام جنگي صورت نخواهد گرفت. «احمد ابوالغيط» مدعي شد که ايران بيش از يک دهه است که تلاش مي‌کند نفوذ خود درباره تصميم‌گيري در کشورهاي عربي را گسترش دهد. وي در ادامه گفت: هنوز تصميمي براي بردن پرونده ايران به شوراي امنيت وجود ندارد، بلکه در صدد هستيم تا مواضع کشورهاي عربي را به خوبي بشناسيم اما بعيد نمي‌دانم که گام بعدي رفتن به شوراي امنيت باشد. دبيرکل اتحاديه عرب در پاسخ به سؤالي درباره ضرورت توقف جنگ يمن از اين امر طفره رفته و گفت: کسي که به اين سوال بايد پاسخ دهد ائتلاف است نه ما.
بيانيه پاياني اتحاديه عرب و اظهارات تند و تيز مقامات ارشد اين اتحاديه، واکنش هايي را نيز به دنبال داشت.  جنبش جهاد اسلامي فلسطين با صدور بيانيه اي نسبت به محتويات بيانيه پاياني نشست اتحاديه عرب واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد. اين جنبش اعلام کرد: در بيانيه نشست اتحاديه عرب اشاره اي به تجاوزات دشمن صهيونيستي در فلسطين نشده است و در مقابل مي‌بينيم کشورهاي حامي مقاومت در برابر اشغالگري هاي رژيم صهيونيستي محکوم شده اند. جهاد اسلامي فلسطين، تروريستي قلمداد کردن حزب الله لبنان از سوي کشورهاي عربي را محکوم و خاطرنشان کرد: اين اقدام در راستاي خدمت به دشمن صهيونيستي است. اتحاديه عرب با اتخاذ چنين مواضعي، زمينه را براي برانگيخته‌شدن فتنه‌ها و درگيري هاي طائفه اي و مذهبي در منطقه فراهم مي‌کند، درگيري هايي که تنها به نفع اسرائيل است. جنبش مقاومت اسلامي حماس و طرف هاي مختلف لبناني هم اين بيانيه را محکوم کردند.
اما واقعيت اين است که کشورهاي شرکت کننده در نشست اخير اتحاديه عرب که البته با چندين غايب نيز همراه بود، نه براي دفاع از حقيقت که براي خوش رقصي و خوش خدمتي به عربستان سعودي و رژيم صهيونيستي به طرح اتهامات بي‌پايه واساس عليه جمهوري اسلامي ايران مبادرت ورزيدند. کشورهاي عربي  به خوبي مي دانند که ايران تاکنون در امور هيچ‌يک از کشورهاي حاشيه خليج فارس دخالت نکرده و برعکس، اين عربستان سعودي بوده است که با هدف افزايش نفوذ  و سلطه خود بر کشورهاي عربي، همواره حق مداخله نابجا در امور آنها را براي خود محفوظ نگاه داشته است. 
نگاهي گذرا به ادبياتي که در بيانيه پاياني نشست اتحاديه عرب به کار برده شده است، به خوبي حاکي از اين واقعيت است که اين بيانيه توسط خاندان سعودي نگاشته شده است و نه وزراي خارجه عضو اتحاديه عرب. بسياري از اتهامات نسبت داده شده به ايران در بيانيه وزراي خارجه کشورهاي عضو اتحاديه عرب درست همان اتهاماتي است که طي هفته هاي اخير توسط خاندان سعودي به تهران نسبت داده شده است. اتهاماتي در خصوص مداخله در امور کشورهاي عربي، حمايت تسليحاتي از ارتش و کميته هاي مردمي يمن و همچنين حمايت از شبه نظاميان مسلح! ازجمله اتهامات مشابهي است که هم توسط عربستان سعودي و هم توسط اتحاديه عرب متوجه تهران شده است. برهمين اساس، پر واضح است که اين بيانيه با ادبيات عربستان سعودي و به دنبال بسط نفوذ آن بر اتحاديه عرب، صادر شده است. 
آنچه که موجب شده تا سعوديها از اتحاديه عرب و همچنين ديگر نهادهاي رسمي عربي براي عقده گشايي عليه جمهوري اسلامي ايران بهره برداري کنند، شکست هاي سنگيني است که در جبهه هاي مختلف ميداني متحمل شده اند. سعودي ها به خوبي مي دانند که اگر مزدورانِ تروريست تحت الحمايه آنها در سوريه و عراق شکست خورده اند، اين دستاورد به فضل اقدامات ايران و متحدان آن در نبرد با تروريسم حاصل شده است. آنها همچنين به اين واقعيت واقف هستند که آرامش نسبي در لبنان حاصل حمايت هاي جمهوري اسلامي از دولت و ملت اين کشور است. برهمين اساس، همين اساس شکست در نزد شاهزادگان مغرور سعودي همچون محمد بن سلمان موجب شده تا رياض براي جبران شکست هاي خود در عرصه ميداني، جبهه نبرد را به عرصه سياسي و ديپلماتيک بکشاند و عليه ايران فضاسازي هاي سياسي و رسانه اي انجام دهد. 
از سوي ديگر، بيانيه پايان نشست اتحاديه عرب که يک‌شنبه شب صادر شد، نوعي خوش خدمتي به رژيم صهيونيستي نيز به شمار مي رود. تل آويو  همواره تلاش کرده است تا براي منحرف کردن اذهان عمومي از خطرات ناشي از وجود رژيم جعلي صهيونيستي، جمهوري اسلامي ايران را به عنوان خطر اصلي براي کشورهاي عربي معرفي کند؛ حال آنکه صهيونيست‌ها، خود به تنهايي دشمن شماره يک منافع و مصالح کشورهاي جهان عرب و جهان اسلام هستند. برهمين اساس، همانگونه که گفته شد، بيانيه ضد ايراني اتحاديه عرب تأمين کننده منافع صهيونيست‌ها و تکميل کننده پازل ايران هراسي و ايران ستيزي تل آويو است. 
بر اساس آنچه که گفته شد، مي توان اينگونه گفت که اکنون اتحاديه عرب فاکتور تک تک اتهامات خود عليه ايران و حزب‌الله را روي ميز سعودي و صهيونيسم قرار داده تا حق‌الزحمه مناسبي را بابت آنها دريافت کند. اما با اين حال، لکه ننگ سرسپردگي به سعودي و صهيونيسم و تبعيت محض از سياست هاي مخرب آنها در منطقه و به ويژه عليه جمهوري اسلامي ايران، براي  هميشه بر پيشاني اين نهاد عربي باقي خواهد ماند. مقامات اتحاديه عرب از اين واقعيت آشکار غافل هستند  يا خود را به تغافل زده اند که مجاهدت هاي ايران و حزب الله در منطقه و عليه گروه هاي تروريستي ـ تکفيري نبود، امروز حتي موجوديت اين اتحاديه در هاله اي از ابهام قرار داشت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9091/1/2580/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha