آرشیو
انتخاب نشریه


تغييرات ساختاري السيسي در قاهره

بخش ديپلماتيک
 العربي الجديد در گزارشي نوشت: بعد از ۵ سال از کودتايي که «محمد مرسي» اولين رئيس جمهور منتخب مصر را از قدرت برکنار کرد، «عبدالفتاح السيسي» رئيس جمهور مصر همه مراکز قدرت را در کنترل خود قرار داده است و در اين مدت توانسته تمام کساني که به او در کودتا عليه مرسي در سال ۲۰۱۳ کمک کرده بودند را کنار بگذارد.
امروز ۳۰ ژوئن مصادف با سالروز روي کار آمدن محمد مرسي اولين رئيس جمهور مصر است و تنها يک سال بعد در چنين روزي تظاهراتي ميليوني در اعتراض به محمد مرسي شکل گرفت که در نهايت اين اعتراضات در ۳ جولاي منجر به کودتاي ژنرال السيسي عليه مرسي و برکناري او شد.
به اين ترتيب تصوير حکومت فعلي مصر حاکي از حکومتي کاملا نظامي است که سياست در آن جايي ندارد و در پيشبرد امور خود به سازمان هاي اطلاعاتي و جاسوسي و امنيتي تکيه مي کند و به سختي افراد فن سالار را به بدنه خود  راه مي دهد.عبدالفتاح السيسي در دوره اول رياست جمهوري خود طبقه حاکم جديدي را ايجاد کرده که از طريق آن بتواند پايه هاي حکومت خود را تقويت کند و همه افرادي که به نوعي در دايره قدرت حضور داشتند را کنار گذاشته و افراد جديدي را روي کار آورده که همه آنها يک ويژگي مشترک دارند و آن ويژگي وفاداري به اوست.
السيسي در راه رسيدن به اين وضعيت حتي از قرباني کردن نزديک ترين افراد به خود و کساني که سالها در کنار او بوده اند نيز دريغ نکرده است، يکي از نزديک ترين افراد به عبدالفتاح السيسي ژنرال «محمود حجازي» بود. او علاوه بر اينکه يکي از قويترين مردان ارتش مصر به شمار مي رفت در شوراي نيروهاي مسلح در سال ۲۰۱۱ جايگاه مهمتري از السيسي داشت و با رئيس جمهور فعلي مصر نسبت فاميلي هم دارد.
به گفته منابع آگاه، کنار گذاشتن ژنرال حجازي که بعد از روي کار آمدن السيسي خدمت هاي فراواني به او در ارتش کرده بود، به اين دليل بوده که السيسي از افزايش محبوبيت او نگران بوده و حجازي روابط خوبي با بخش هاي نظامي چندين کشور از جمله ايالات متحده آمريکا داشته است به همين دليل السيسي در اکتبر سال تصميم مي گيرد تا او را از ارتش دور کند.دور کردن فردي مانند حجازي از دايره قدرت توسط السيسي يک پيام مهم به همه ناظران داده بود که هيچ‌کس در کنار السيسي در امان نخواهد بود و سطح مسئولاني که به دليل نگراني السيسي از قدرت گرفتن‌شان ممکن است از کار کنار گذاشته شوند بالا خواهد بود.
او تمام جريان هاي سياسي که در تشکيل کودتا و بيانيه عزل مرسي با او همکاري کرده بودند را کنار گذاشته و تنها نهادي که همچنان در کنار رئيس جمهور مصر باقي مانده کليساي ارتودوکسي اين کشور است که تبعيت و پيروي کامل خود از السيسي را نشان داده است. عبدالفتاح السيسي از رسانه ها نيز به عنوان ابزاري قوي براي تثبيت قدرت خود استفاده کرده است و خيل عظيمي از خبرنگاران و کارشناسان تلويزيوني کار ترويج و تبليغات را براي رئيس جمهور مصر انجام مي دهند.
در حالي که اکثر احزاب سياسي مصر توانايي فعاليت را از دست داده و احزابي که در کميته تدوين قانون اساسي نمايندگاني داشتند از مطالبات خود براي اجراي قانون اساسي منع شده اند و با تغيير ساختاري افرادي که بعد از سرنگوني مبارک در سال ۲۰۱۱  يا بعد از برکناري مرسي در سال ۲۰۱۳ در روند سياسي مصر تأثير گذار بوده اند، عبدالفتاح السيسي يک حکومت نظامي تمام عيار در مصر راه بيندازد.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9253/1/25437/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha