آرشیو
انتخاب نشریه


دستاوردسازي

مجتبي توانگر
پژوهشگر اقتصادي 
در روز اول اجلاس اخير اوپک اعلام کردند که عربستان سعودي به دنبال افزايش عرضه نفت است تا از اين رهگذر با کاهش قيمت نفت عملا به آمريکا کمک کند و بيژن زنگنه در اعتراض به اقدام نماينده سعودي اجلاس را ترک کرده است. اما روز دوم در کمال تعجب اعلام شد که عربستان خواسته ايران را پذيرفته و هيچ افزايش عرضه اي از سوي اوپک نخواهيم داشت.
براي راستي آزمايي اين پروژه تبليغاتي بايد بررسي شود که آيا کشورهاي عضو اوپک از جمله عربستان، تمايلي به افزايش عرضه داشته است؟ آيا روسيه به عنوان مدعو غير اوپک، خواهان افزايش يا کاهش قيمت نفت است؟ همچنين کاخ سفيد در مورد ميزان عرضه نفت چه نظري داشته است؟
1- ايالات متحده مخصوصا بعد از روي کارآمدن ترامپ تمايل دارد تا حجم بيشتري از نفت شيل استخراج نمايد. به مدد اين نوع معادن نفتي، امروز آمريکا از يک واردکننده نفت به صادرکننده تبديل شده است. اين در حالي است که با قيمت هاي پايين، استخراجِ نفت شيل، مقرون به صرفه نيست. غيرمتعارف به انواعي از منابع نفتي گفته مي‌شود که با روش‌هاي غيرمتعارف به دست مي‌آيد. بسياري از کشورها که منابع بزرگي از اين نفت دارند در حال سرمايه‌گذاري براي پيدا کردن راههاي مقرون‌به‌صرفه براي استحصال اين نوع نفت هستند که اين به دليل کاهش منابع نفت متعارف در سرتاسر جهان است. نفت فوق سنگين، ماسه‌هاي نفتي و نفت شيل از انواع نفت‌هاي غيرمتعارف هستند. روسيه نيز منابع نفت غيرمتعارف  در اختيار دارد.
2- جنگ تعرفه اي چين و آمريکا نيز در اين ميان، ماجراي جالبي دارد. واشنگتن روي تعداد قابل توجهي از کالاهاي چيني تعرفه هاي قابل توجهي وضع کرده است.
پکن نيز اقدام متقابلي صورت داده به طوري که برخي کالاهاي صنعت نفت آمريکا نيز گران شده است. همين موضوع موجب شده تا توليد نفت آمريکا نيز گران تمام شود بنابراين براي جبران اين مشکل و رفع گراني عوامل توليد، بايستي قيمت نفت افزايش يابد.
3- با کاهش غيراصولي قيمت نفت، عملا دلار نيز با عدم استقبال کشورهاي نفتي مواجه مي شود و پايان دوران پترودلار که برخي از گذشته آن را پيش بيني مي کردند زودتر از موعد سرمي‌رسد. در اين تضعيف پترودلار، چين آمادگي دارد تا جايگزين شود و پترويوان، جاي پترو دلار را بگيرد و جايگاه اول اقتصاد را از آمريکا تصاحب نمايد. موضوعي که شديدا کاخ سفيد و آقاي دونالد ترامپ را نگران کرده است.
4- الف- برخلاف آنچه منابع سعودي ادعا مي کنند نهادهاي معتبر 
بين المللي معتقدند که عربستان هيچ ظرفيت اضافي براي عرضه نفت بيشتر ندارد که بر اساس آن بتواند قيمت نفت را کاهش دهد و اين تبليغ رسانه‌اي باورپذير نيست که آمريکا از عربستان انتظار کاهش قيمت نفت را دارد.
بودجه سال 2018 عربستان نشان مي دهد که قيمت نفت براي هر بشکه بالاتر از 60 دلار در نظر گرفته شده است. همچنين جنگ عليه مردم يمن، حمايت از گروه‌هاي تروريستي در منطقه موجب شده تا حداقل در دوسال گذشته 350 ميليارد دلار از ذخاير ارزي اين کشور مصرف شود و عملا در جيب کارخانه هاي تسليحاتي غرب و آمريکا قرار گيرد.
ب- در عين حال که محمد بن سلمان وليعهد سعودي تلاش دارد در سال 2020، شرکت بزرگ نفتي آرامکو را خصوصي نمايد.
ج- بر اساس اين سه رخداد يعني قيمت نفت در بودجه2018، کاهش بالاي ذخاير نفتي و خصوصي سازي آرامکو، عملا عربستان سعودي به قيمت‌هاي کنوني نفت و حتي افزايش قيمت احتياج ضروري دارد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9252/1/25351/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha