آرشیو
انتخاب نشریه


نسبت ابوظبي و نبرد الحديده
آخرين قطعه از پازل توسعه طلبي امارات

رامين حسين آباديان
  اکنون که بيش از سه سال از جنگ عليه يمن به عنوان فقيرترين کشور عربي سپري مي شود، مي توان از امارات متحده عربي به عنوان کشوري ياد کردکه در طول سال‌هاي گذشته و علي‌رغم اختلافات عديده با رژيم سعودي، بيشترين همکاري ها و همگرايي ها را با اين رژيم  داشته است.
هرچند که رياض و ابوظبي همچنان نيز بر سر مسائل مختلف در يمن با يکديگر اختلاف دارند اما اهداف مختلفي همچون نابودي ارتش و گروه هاي مردمي يمن، تخريب زيرساخت‌هاي اين کشور و اشغال مناطق راهبردي و استراتژيک آن از وجوه اشتراک اهداف آنها در يمن محسوب مي شود. از همين روي، پر واضح است که نقش آفريني امارات متحده عربي در قالب ائتلاف متجاوز سعودي عليه يمن همچنان ادامه دارد و مقامات ابوظبي تنها بر سَر نحوه تقسيم منافع و مصالح حاصل از جنگ يمن با يکديگر به مشکل برخورده اند.
از ظواهر امر پيداست اين مقامات اماراتي هستند که اداره جنگ الحديده و نبرد بزرگ در اين شهر را به دست گرفته و آن را مديريت و فرماندهي مي کنند. پس از اشغال جزيره استراتژيک و راهبردي «سقطري» امروز نوبت به الحديده رسيده است تا اماراتي ها آن را به عنوان لقمه آساني بلعيده و از آن خود کنند. اظهارات مقامات ارشد اماراتي خود به تنهايي گواه بر نقش مؤثر و مستقيم اين کشور در جنگ الحديده است. 
در همين ارتباط، پيشتر «أنور قرقاش» وزير مشاور در امور خارجه امارات در يک کنفرانس خبري در دبي مدعي شد که عمليات ائتلاف سعودي-اماراتي در الحديده تا زمان عقب‌نشيني بي‌قيد و شرط جنبش انصارالله از اين منطقه ادامه خواهد داشت. قرقاش گفت که ائتلاف سعودي-اماراتي در حال کمک به فرستاده سازمان ملل در يمن براي متقاعد کردن جنبش أنصارالله براي عقب‌نشيني بي‌قيد و شرط از الحديده است. وي در عين حال ادعا کرد که «اگر حوثي‌ها به عقب‌نشيني متقاعد نشدند ما براي تحقق اهداف خود مصمم هستيم».
اظهارات اين مقام ارشد اماراتي نشان مي دهد که اين ابوظبي است که براي الحديده و سرنوشت آن تعيين تکليف مي‌کند. اما سؤال اصلي اينجاست که چه چيزي موجب شده تا اماراتي‌ها با وجود گذشت بيش از سه سال از جنگ يمن و ظهور و بروز نشانه هاي وسيعي از شکست متجاوزان در اين جنگ، اکنون به فکر شهر استراتژک الحديده بيفتند. واقعيت اين است که مقامات ابوظبي قصد دارند از طريق سيطره بر الحديده پازل توسعه طلبي خود در يمن را کامل کنند. 
روند توسعه طلبي اماراتي ها در يمن از دو سال پيش کليد خورد؛ زماني که ابوظبي تصميم گرفت تا شهر عدن واقع در استاني به همين نام يعني عدن را به نوعي به «حياط خلوت» خود در يمن تبديل کند. ابوظبي اما براي تحقق اين هدفش، سعوديها را به عنوان بزرگترين مانع در برابر خود ديد اما از تلاش براي جامه عمل پوشاندن به خواسته اش دست نکشيد. اعزام نيروهاي بيشتر به عدن و همچنين مستقر ساختن هزاران مزدور در شهر عدن براي تسلط بر اين شهر از جمله اقداماتي بود که اماراتي ها در برابر سعوديها انجام دادند. مقامات اماراتي در سياست هاي خود در شهر عدن تقريبا موفق بودند و برخلاف ميل مقامات سعودي، تاحدودي توانستند کنترل برخي مناطق در اين شهر را به دست گيرند. اماراتي ها براي حکمفرما کردن حکومت خودخوانده خود در عدن حتي اقدام به ايجاد زندان هاي سرّي و مخوف در اين شهر کردند تا بدين ترتيب بتوانند در مقايسه با سعوديها، ابتکار عمل را در عدن در دست داشته باشند. 
زندان هاي سّري و بعضا زيرزميني اماراتي ها عمدتا در جنوب يمن قرار گرفته اند و سازمان ها و نهادهاي حقوق بشري طي سال ميلادي گذشته شماري از اين زندان ها را فاش کردند. طبق اعلام اين سازمانها، «خور مسکر»، «العشرين»، «الحزام الامني»، «بير أحمد»، «الإنشاءات» ازجمله اسامي برخي از اين زندان ها محسوب مي شوند که در استان عدن واقع شده‌اند. اين درحالي است که وجود زندان هاي مخوف اماراتي ها تنها در عدن محدود و محصور نمي شود و در ديگر مناطق و استان ها نيز مورد شناسايي قرار گرفته اند.
به عنوان مثال مي توان به زندان هاي واقع در شهر «المکلا» در استان حضرموت اشاره کرد که مهمترين آنها زندان «الريان» نام دارد. درهمين ارتباط، يک سازمان حقوق بشري مستقل به نام «سام» که توسط جوانان يمني تأسيس شده و در شهر ژنو واقع شده در گزارشي تأکيد کرده است: «زندانيان در زندان هاي سرّي و مخوف اماراتي تحت شديدترين انواع شکنجه هاي جسمي و رواني قرار مي گيرند. بازداشت شدگان در اين زندان ها از بديهي ترين و ابتدايي‌ترين حقوق خود نيز محروم هستند».
«آسوشيتدپرس» با انتشار گزارشي اعلام کرد که دستکم 
۱۷ زندان مخفي که توسط اماراتي ها در جنوب يمن ساخته شده، شناسايي شده است. اين رسانه آمريکايي در اين خصوص ادامه مي دهد: «اين زندان ها تحت نظر مستقيم نيروهاي اماراتي يا تحت نظر عناصر تحت آموزشِ نيروهاي اماراتي اداره مي شوند».
اين خبرگزاري همچنين مي افزايد: «اين زندانها در پايگاه‌هاي نظامي، بنادر، برخي فرودگاه‌ها و خانه هاي ويلايي و حتي باشگاه‌هاي شبانه قرار دارند». اماراتي‌ها شيوه هاي مختلف و وحشيانه اي را در اين زندانها براي شکنجه قربانيان خود دارند؛ به عنوان مثال، زندانيان را براي هفته ها به صورت چشم بسته در سطلي قرار داده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار مي دهند. آنها همچنين در اقدامي وحشيانه «آهن هاي گداخته» را بر روي جسم هاي عريانِ بازداشت شدگان و ربوده شدگان قرار مي‌دهند. اين تنها بخش کوچکي از اقدامات متجاوزان اماراتي در زندان هاي مخفي‌شان در يمن محسوب مي شود.
پس از عدن بود که اماراتي ها به سراغ جزيره راهبردي و استراتژيک «سقطري» رفتند. آنها حدود يک ماه و نيم پيش اين جزيره را به طور کامل به اشغال خود درآوردند. جزيره سقطري مجمع‌الجزايري است که در غرب اقيانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بين دو قاره آسيا و آفريقا قرار دارد و بين ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را در خود جاي داده است. 
اشغال اين جزيره از سوي امارات در شرايطي بود که کنترل سقطري در اختيار دولت مستعفي و فراري يمن با رياست منصور هادي قرار داشت و کشور امارات در مقام يکي از حاضران در ائتلاف عربي، در ظاهر، از اين دولت حمايت مي‌کرد. با تمام اين اوصاف، اشغال جزيره مهم سقطري از سوي ابوظبي که بدون اعلام قبلي بود، از يک سوي، نشان دهنده اختلافات ميان رياض و ابوظبي بوده و از سوي ديگر، انگيزه‌هاي توسعه‌طلبانه و چشم‌داشت اقتصادي امارات را به اين جزيره استراتژيک از نظر توريستي نشان مي دهد.
بر اساس آنچه که گفته شد، اکنون و پس از تسلط متجاوزان اماراتي بر بخش هايي از عدن و همچنين تسلط آنها بر جزيره استراتژيک سقطري، مقامات ابوظبي کامل شدن پازل توسعه طلبي وجاه‌طلبي خود در يمن را در گرو اشغال کامل الحديده مي دانند تا بدين ترتيب ضربه مهلکي را به رژيم سعودي وارد کرده باشند. در واقع، يمن در اين ميان به قرباني بزرگ جنگ قدرت ميان عربستان سعودي و امارات متحده عربي تبديل شده است. 
امروز مقامات اماراتي به الحديده به عنوان قطعه کوچکي از يک پازل بزرگ به نام توسعه طلبي در يمن نگاه مي کنند که اين قطعه مي تواند به رؤياهاي آنها براي بسط هيمنه‌شان در يمن جامه عمل بپوشاند. با اين حال، مقاومت ارتش و کميته هاي مردمي يمن در مقابل متجاوزان اماراتي تاکنون موجب شده تا متجاوزان به اهداف ازپيش تعيين شده خود در شهر استراتژيک الحديده نرسند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9251/1/25187/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha