آرشیو
انتخاب نشریه


معاون فرهنگي قوه قضائيه در گفتگو با رسالت:
باندهاي قدرت و ثروت از اجراي عدالت ناراحتند

حجت الاسلام دکتر هادي صادقي معاون فرهنگي قوه قضائيه معتقد است که اجراي طرح تکريم ارباب رجوع به صورت جدي توسط اين معاونت دنبال مي شود. وي در گفتگو با ما به مناسبت هفته قوه قضائيه از برنامه هاي 
اين معاونت سخن گفت.
جناب آقاي دکتر صادقي با تشکر از وقتي که در اختيار ما گذاشتيد، به نظر حضرت عالي مهمترين وظيفه همکاران شما در قوه قضائيه چيست؟
قوه قضائيه به دنبال تحقق بخشيدن به عدالت در جامعه است و از حق مظلوم دفاع کرده و با هر نوع زورگويي و فساد مقابله مي کند. قوه قضائيه با ايجاد دادگاه ها در کشور اختلافات و دعاوي حقوقي مردم را برقرار و با عدالت سعي در احقاق حقوق عامه دارد. از سوي ديگر برخورد با مفسدان در کشور به خصوص مفسدان اقتصادي که به صورت جدي در سالهاي اخير صورت گرفته باعث شده برخي باندهاي قدرت و ثروت به شدت از اين موضوع عصباني باشند و به همين دليل است که مي بينيم به دستگاه قضائي هجمه وارد مي کنند.همچنين همکاران قضائي ما بايد متوجه باشند که بر مسند شخصيتي مانند علي ابن ابي طالب عليه السلام تکيه زده‌اند و بايد رفتارشان بر مبناي رفتار علوي باشد و علوي شدن دستگاه قضائي، ماموريت معاونت فرهنگي است.
براي اينکه قوه قضائيه به بهترين شکل عدالت را اجرا کند شما در معاونت فرهنگي چه وظايفي بر عهده داريد؟
افزايش رضايتمندي مردم از مراجعه به دستگاه قضائي از جمله وظايف معاونت فرهنگي است و بايد با برنامه‌هايي که پياده مي‌کنند، در نهايت به احقاق حق و رضايت مردم دست پيدا کنيم.
در حال حاضر ما دستور‌العمل تکريم ارباب رجوع را داريم،  اين رسالت قوه قضائيه است  که جلوي کج سليقگي‌ها و کج‌رفتاري‌هاي موجود در دادگستري ها در مقابل ارباب رجوع گرفته شود. رياست محترم قوه قضائيه نيز در سخنراني که به مناسبت هفته قوه قضائيه داشتند بر اين موضوع تاکيد کردند که تکريم ارباب رجوع  حفظ شود.در واقع تکريم ارباب رجوع را بايد مهمترين برنامه معاونين فرهنگي دادگستري ها دانست و نتيجه آن به نحوي بايد باشد که کيفيت ظواهر رفتاري و برخورد با ارباب رجوع ارتقا يابد.
معاونت فرهنگي به طور خاص چه برنامه هايي دارد و چه رويکردي را دنبال مي کند؟
بخشي از رويکرد ما در برنامه ريزي ها براي ارتقاء فرهنگ ديني و سازماني کارکنان نگاه به درون قوه قضائيه است و مأموريت ديگر ما نيز پرداختن به بيرون از قوه قضائيه و بالابردن فرهنگ حقوقي مردم است و البته بيشترين توان را بر روي درون قوه متمرکز کرده ايم تا امور مربوط به درون قوه بهبود يابد و رفتارها اخلاقي تر شود، اثرش در بيرون بيشتر خواهد بود و بهبود وضعيت و اصلاح قوه قضائيه موجب اصلاح برخي موارد در سطح کشور خواهد شد.تلاش ما اين است که بحث هاي معرفتي و در درجه اول قرآن کريم و بعد احاديث و ساير منابع از جمله نهج البلاغه ترويج پيدا کنند و نيز سعي کرديم تا گستره آموزش هاي قرآني در سطح کارکنان و خانواده هاي 
قوه قضائيه وسيع تر شود که بطور مثال در سال گذشته بيش از 12 هزار نفر در کلاس ها و دوره هاي آموزشي شرکت کرده اند و هدفمان افزايش کمي و نيز کيفي اين آموزش هاست.ما  مسابقات قرآن در 
بخش هاي مختلف و آموزش نهج البلاغه  را اجرا کرده ايم، درس هاي اخلاق موعظه اي را به طور منظم در سراسر کشور برگزار مي کنيم، يعني همه دادگستري هاي سراسر کشور مکلفند که حداقل ماهي يکبار از اين نوع جلسات برگزار نمايند.در کنار اين موارد، کلاس هاي مربوط به اخلاق حرفه اي را که به مباحث مديريتي و برنامه ريزي و رفتار با مراجعان است هم به طور جدي مورد توجه قرار داديم و تا امروز بيشتر از 600 کارگاه اخلاق حرفه اي به منظور فرهنگ سازي در امور مربوطه برگزار شده است که محصول نهايي اين کلاس ها، چيزي جز تکريم ارباب رجوع نيست، گرچه تکريم ارباب رجوع را به صورت يک دستورالعمل مصوب کرديم و به همه دادگستري هاي کل کشور ابلاغ کرده ايم.
درباره طرح تکريم ارباب رجوع بيشتر توضيح دهيد
هر قاضي يا کارمند دستگاه قضائي براساس رفتارهاي خود و با توجه به دستورالعمل مربوطه، در صورت رفتار درست و منطبق با چارچوب ها از امتيازاتي برخوردار خواهد شد و در غير اين‌صورت از اين امتيازات بي بهره مي ماند.
يکي ديگر از کارهاي ما فرهنگ سازي براي صلح و سازش، رضايت و بخشايش است که هم در درون قوه و هم بيرون از قوه مورد پيگيري قرار مي گيرد و به قضاتي که به اين امر اهتمام بيشتري داشته باشند جايزه 
مي دهيم و همايش هاي استاني تحت عنوان همايش "صبر" تشکيل مي شود و تا به امروز در چندين استان تشکيل شده و بقيه استانها هم در دستور کار دارند و هدف آن ترويج فرهنگ و صلح و سازش است.
متاسفانه در حال حاضر بسياري افراد و جريان ها تهمت هاي ناروايي به قوه قضائيه مي زنند، نظر شما در اين خصوص چيست؟
برخي افراد با بزرگنمايي مشکلات، وارونه کردن امور و دروغ ‎هايي که به دستگاه قضا نسبت مي‌دهند خدمات گسترده‌اي که توسط اين دستگاه در ابعاد مختلف انجام مي‌شود را ناديده مي‌گيرند.
بسيار طبيعي است آنهايي که مي خواهند از منافع مردم سوء استفاده کنند از اجراي عدالت ناراضي باشند، 
سنگ پراکني اين افراد به اين دليل است که عدالت در حال اجرا است، قوه قضائيه به صورت جدي حقوق مردم را پيگيري مي کند و هر شخص و گروه و باندي بخواهد به حقوق مردم به خصوص بيت المال دست درازي کند، قوه قضائيه با جديت با او مقابله خواهد کرد.
برنامه هاي شما در معاونت فرهنگي قوه قضائيه چيست؟
برنامه ها و اقدامات خوبي در معاونت فرهنگي قوه قضائيه طراحي و اجرا شده است. يکي از اين برنامه ها طراحي و استقرار مدل تعالي فرهنگي و برگزاري جايزه تعالي فرهنگي قوه‌قضائيه است که شامل  طراحي، آموزش و پياده‌سازي مدل تعالي فرهنگي (به عنوان اولين مدل تعالي در حوزه فرهنگ در سطح کشور و اولين مدل تعالي سازماني در سطح دستگاه قضائي) در طي سه سال گذشته در دادگستري‌هاي سراسر کشور بوده است.
همچنين پيش‌نويس مدل تعالي فرهنگي و نظام ارزيابي و رتبه‌بندي «سازمان‌ زندان‌ها و اقدامات تأميني» و «تربيتي و سازمان قضائي نيروهاي مسلح تدوين و بيش از هزار نفر ساعت مفاهيم تعالي فرهنگي در سطح دادگستري‌هاي سراسر کشور آموزش داده شده است.
 طرح جامع قرآني قوه‌قضائيه در طول اين سالها اجرا شده است که بر اساس آن  5 دوره مسابقات سراسري قرآن کريم قوه‌قضائيه در 11 رشته،‌ که به‌طور متوسط در هر سال قريب به 8 هزار نفر از کارکنان و خانواده ايشان در سطح شهرستان،‌ استان، ‌منطقه و کشور در اين مسابقات شرکت کرده‌اند؛ اين مسابقات به عنوان يک روش ترويجي موفق پس از تشکيل معاونت فرهنگي قوه‌قضائيه شکل گرفته و به‌طور سالانه در موضوعات، تعدد شرکت‌کنندگان و شيوه اجرايي توسعه يافته است.
دارالقرآن در دادگستري استان‌ها و برگزاري جلسات مستمر آموزشي قرآن کريم، که به‌طور متوسط در هر سال قريب به 20 هزار نفر از کارکنان و خانواده ايشان، در سراسر کشور در اين جلسات شرکت کرده‌اند تاسيس شده است.
10 دوره آموزشي و ترويجي «قرآن در خانه»، که به‌طور متوسط در هر سال قريب به 10 هزار نفر از ميان کارکنان و خانواده ايشان، در سراسر کشور در اين دوره‌ها شرکت کرده‌اند برگزار شده است.
 معاونت فرهنگي همچنين برنامه‌هاي زيادي براي ارتقاي فرهنگ حقوقي و قضائي جامعه انجام داده است و با تهيه و انتشار انواع برنامه هاي تلويزيوني و كليپ هاي آموزشي و بروشورها و جزوات آموزشي در جهت ارتقا آگاهي هاي مردم تلاش مي كند.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9250/1/25149/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha