آرشیو
انتخاب نشریه


نقطه آشکارساز ساده انگاري اروپاييان!

حنيف غفاري
روزنامه واشنگتن پست در تازه ترين شماره خود، از پيشنهاد دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا به دولت فرانسه مبني بر خروج پاريس از اتحاديه اروپا پرده برداشته است. به نظر مي رسد اين پيشنهاد در جريان سفر اخير امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه به واشنگتن ارائه شده باشد. ترامپ به ماکرون پيشنهاد کرده است که در صورت خروج فرانسه از اتحاديه اروپا، آمريکا مي تواند توافق تجاري دوجانبه بهتري را با فرانسه داشته باشد.در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گيرد :
نخست اينکه ترامپ در جريان رقابت هاي انتخابات رياست جمهوري سال 2016 ايالات متحده آمريکا، مخالفت خود را با «موجوديت اروپاي واحد» بيان کرده بود. حمايت خاص ترامپ از پديده هايي مانند برگزيت و فراتر از آن، حمايت وي از گروههاي 
ملي گرا و راست افراطي در کشورهاي اروپايي ، بيانگر تقابل تمام عيار رئيس جمهور آمريکا با اتحاديه اروپا و منطقه يورو بود.شواهد و مستندات موجود نشان مي دهد که روابط ترامپ و گروههاي ملي گرا و مخالفان موجوديت اروپاي واحد همچنان به قوت خود باقي است. بنابراين، منازعه و تقابل کاخ سفيد با اروپاي واحد، نوعي تقابل ماهوي و زيربنايي است. تقابلي که تا زمان فروپاشي اروپاي واحد يا خروج کامل ترامپ از کاخ سفيد ادامه خواهد داشت. 
نکته دوم اينکه مصالحه سران اروپايي با دونالد ترامپ و سياست هاي ايالات متحده آمريکا، نه تنها تاثيري در کليت تقابل رئيس جمهور آمريکا با موجوديت اروپاي واحد نداشته است، بلکه ترامپ را در اين خصوص وقيح تر ساخته است. پيشنهاد اخير رئيس جمهور آمريکا به امانوئل ماکرون در همين راستا قابل تجزيه و تحليل است. اروپا تحت تاثير رويکرد مصالحه گرايانه سياستمداراني مانند ترزامي، نخست وزير انگليس و امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه و حتي آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هنوز از ظرفيت‌هاي خود براي مقابله با رفتارها و اقدامات دولت ترامپ استفاده نکرده است. کار به جايي رسيده است که نخست وزير انگليس از ديگر کشورهاي اروپايي خواهش کرده است که در مقابل وضع تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم اروپا سکوت کرده و اقدام متقابلي در برابر واشنگتن صورت ندهند! 
نکته سوم اينکه نقش سلبي کشورهاي اروپايي در قبال پرونده برجام  غير قابل انکار است. تروئيکاي اروپايي در ابتدا  با بازي مستقيم خود در زمين ايالات متحده آمريکا و پذيرش خواسته هاي چهارگانه  ترامپ مبني بر گنجاندن موضوع توان دفاعي و موشکي ايران در برجام، بازرسي از اماکن نظامي و حذف بندهاي موسوم به غروب آفتاب ( Sunset) و تحديد توان منطقه اي ايران ،دچار بدترين خطاي ممکن شدند. پس از خروج ايالات متحده آمريکا از برجام نيز کشورهاي اروپايي همچنان از به کار گيري تمامي توان و ظرفيت خود در تقابل با سياست هاي ضد برجامي ترامپ استنکاف مي کنند. 
بي دليل نيست که مايک پمپئو وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا از رايزني هاي مستمر و پشت پرده کاخ سفيد با وزراي امور خارجه سه کشور اروپايي بر سر توافق هسته اي با ايران خبر داده است. بدون شک، تا زماني که اتحاديه اروپا تقابل تمام عيار و کامل خود را با دولت ترامپ آغاز نکند و صرفا در صدد مديريت و مهار مقطعي رفتارهاي رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا بر آيد، تحرکات پنهان و آشکار کاخ سفيد عليه موجوديت اروپاي واحد تشديد خواهد شد. در اين ميان، امکان دارد مقامات اروپايي زماني متوجه عمق فاجعه شوند که ديگر نماد و نشانه اي از اروپاي متحد باقي نمانده باشد! سران اروپايي هم اکنون دريافته اند که "مصالحه با ترامپ" ديگر نمي تواند به مثابه نسخه اي شفابخش در مناسبات دو سوي آتلانتيک مورد توجه قرار گيرد اما همچنان با عينکي ايده  آل گرايانه مناسبات جاري در نظام بين الملل ، مخصوصا مناسبات خود و آمريکا را مورد رصد و تحليل قرار مي دهند. بدون شک ، استمرار اين خطاي محاسباتي و راهبردي در سياست خارجي اتحاديه اروپا هزينه هاي 
جبران ناپذيري را براي اين مجموعه و منطقه يورو در بر خواهد داشت. موضوعي که نسل فعلي سياستمداران اروپايي تاکنون  قادر به درک آن نبوده اند!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9250/1/25145/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha