آرشیو
انتخاب نشریه


رد درخواست دولت ترامپ توسط روسیه و اروپا
شکست نفتی کاخ سفید

بخش سياسي خارجي: درخواست نفتي  ايالات متحده آمريکا از شرکاي نفتي ايران، با واکنش منفي   آنها رو به رو شده است. وزير انرژي روسيه تاکيد کرد، اين کشور داراي قرارداد خريد نفت از جمهوري اسلامي است و به درخواست آمريکا در باره عدم واردات نفت از ايران، تنها از لحاظ حقوقي نگاه مي‌کند.
به گزارش گروه بين‌الملل خبرگزاري تسنيم به نقل از خبرگزاري «اينترفکس»، "الکساندر نوواک"وزير انرژي روسيه اعلام کرد که مسکو درخواست طرف آمريکايي در باره توقف واردات نفت از ايران را صرفا بر اساس ضوابط حقوقي مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.  نوواک بعد از مذاکرات خود با "ريچارد پري" وزير انرژي و "استيون منوچين" وزير خزانه داري آمريکا در واشنگتن، در پاسخ به سوال خبرنگاران در اين باره گفت: «ما داراي قرارداد خريد نفت از ايران هستيم که در سال 2014 امضاء شده که در حال اجراست و به همين دليل  وضعيت را در وهله نخست بر اساس ضوابط حقوقي ارزيابي کنيم.»يک مقام بلندپايه وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که اين کشور قصد دارد متحدان خود را متقاعد سازد که از ماه نوامبر از واردات نفت از ايران خودداري کنند.وزير انرژي روسيه همچنين اعلام کرد که در ديدار با همتاي آمريکايي خود مسئله فعاليت شرکت‌هاي آمريکايي در روسيه و تاثير تحريم‌ها در فعاليت آنها را مورد بررسي قرار داده است.
وي به خبرنگاران توضيح داد: «ما مسائل مربوط به همکاري‌هاي دوجانبه در زمينه انرژي و دورنماي همکاري‌ها را بررسي کرديم و همچنين فعاليت شرکت‌هاي آمريکايي در بازار نفتي روسيه که در نتيجه تحريم‌هاي آمريکا فعاليت‌شان در برخي طرح‌هاي مشخص متوقف شده است.»به گفته وي، طرفين همچنين در باره امکان گسترش همکاري‌ها از جمله در مسائل مربوط به توسعه گاز طبيعي به عنوان بهترين سوخت از لحاظ زيست محيطي صحبت کردند. به گفته وي، مسئله ساخت خط لوله گاز «جريان شمالي-2» نيز از ديگر موضوعات مورد بررسي بود.
وزير انرژي روسيه يادآور شد که در ديدار با همتاي آمريکايي‌اش، مسائل مربوط به تصميمات اتخاذ شده براي حل و فصل استخراج نفت در چارچوب توافقات اوپک ، مورد بررسي قرار نگرفته است.
يک ديپلمات ارشد اروپايي نيز  در واکنش به اعلام آمريکا مبني بر به صفر رساندن واردات نفت از ايران، گفت: «اين واقعا غيرسازنده و بخشي از طرح تشديد اوضاع است. ما قويا مخالف اين طرح هستيم.»اين مطلب را خبرنگار وال‌استريت‌ژورنال در بروکسل اعلام کرد.از سوي ديگر، نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد براي ديداري سه روزه از هند روز سه شنبه وارد اين کشور شده است. برخي مقام‌هاي مطلع از رايزني‌هاي آمريکا با هند پيرامون «برجام» خبر دادند.
بر اساس اين گزارش، هيئت نمايندگي آمريکا در سازمان ملل متحد اعلام کرده که هيلي قرار است در اين ديدار با مقام‌هاي بلند پايه هند و احتمالا «نارندرا مودي» نخست وزير اين کشور ملاقات کند.وزارت خارجه آمريکا نيز اعلام کرده که اين نشست بر افزايش روابط راهبردي، امنيتي، دفاعي و البته «برجام» تمرکز دارد.
برخي مقام‌هاي مطلع در اين زمينه اظهار داشتند: «ديدار هيلي براي بررسي موضوع‌هاي جهاني و خروج دولت آمريکا از برجام است و انتظار مي‌رود او در اين زمينه با مقام‌هاي هندي به رايزني بپردازد.»
درحالي که دولت آمريکا سعي در ترغيب کشورهاي درحال تعامل با ايران براي اعمال فشار اقتصادي بر تهران دارد، مقام‌هاي دولت هند اخيرا گفته‌اند که دهلي نو قصد دارد براي دور زدن تحريم‌هاي آمريکا، برخي پول‌هاي نفتي ايران را به «روپيه» پرداخت کند.
به نوشته خبرگزاري «رويترز»، مقام‌هاي هند پس از ديدار با بانکداران انگليس، آلمان و فرانسه به اين نتيجه رسيده‌اند که استفاده از بانک‌هاي اروپايي براي انجام پرداخت‌هاي ايران تقريبا غيرممکن است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9249/1/24994/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha