آرشیو
انتخاب نشریه


تبرئه شيخ سلمان به اتهام جاسوسي
رسوايي بزرگ براي آل خليفه

رامين حسين آباديان 
 ديدبان حقوق بشر گزارش داد که شيخ علي سلمان دبير کل جمعيت الوفاق بحرين در دادگاهي که براي بررسي اتهام وارده عليه وي در خصوص جاسوسي براي قطر تشکيل شده بود بي گناه شناخته شد. در ادامه اين گزارش آمده است که شيخ حسن سلطان و علي الاسود، دو تن ديگر از رهبران جمعيت الوفاق نيز از اتهامات وارده در اين خصوص مبرا شدند. بر اساس گزارش سايت العهد، صدور حکم برائت شيخ علي سلمان به اين معني است که دوره محکوميت وي در تاريخ ۲۸ دسامبر (۷ دي) به پايان مي رسد.
دادگاه محاکمه شيخ علي سلمان در حالي برگزار شد که بسياري از سازمان ها و نهادهاي حقوق بشري پيشتر خواستار توقف محاکمه وي شده بودند. به عنوان نمونه چندي پيش۳۴ سازمان حقوقي بين المللي خواستار توقف محاکمه شيخ علي سلمان در بحرين و آزادي فوري و 
بي قيد و شرط وي شدند. اين سازمان ها اعلام کردند که با وجود اعتراضات رو به افزايش بين المللي در خصوص اقدامات آل خليفه براي ساکت کردن صداي شيخ علي سلمان، مقامات منامه همچنان به اقدامات ضد حقوق بشري عليه وي ادامه مي دهند. 
افزون براين، «جواد فيروز» نماينده سابق پارلمان بحرين و رئيس انجمن حقوقي «سلام» براي حقوق بشر و دموکراسي نيز در کنفرانس خبري مرتبط با محاکمه شيخ علي سلمان دبيرکل جمعيت الوفاق اظهار داشت که شيخ علي سلمان پيش از متهم شدن به جاسوسي براي دستگاه هاي خارجي، در پرونده اي سياسي متهم و محکوم به تحمل ۴ سال حبس گشته است که اکنون آخرين سال از اين محکوميت را در زندان سپري مي‌نمايد و بايد در ماه نوامبر سال گذشته آزاد مي شده است.اما واقعيت مطلب آن است که رژيم آل خليفه با صدور حکم برائت شيخ علي سلمان، دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين به عنوان بزرگترين جريان اپوزيسيون اين کشور، رسوايي بزرگي را براي خود به ارمغان آورد. مقامات 
آل خليفه مدت‌هاست که شيخ علي سلمان را متهم به جاسوسي براي قطر! کرده اند؛ اين درحالي است که تاکنون حتي کوچکترين سند و مدرک دالّ بر گناهکار بودن شيخ علي سلمان در اين زمينه به افکار عمومي ارائه نشده است. 
پس از گذشت چندين ماه از نسبت دادن چنين اتهام عجيب و غريبي به شيخ علي سلمان، مقامات آل خليفه تلاش زيادي کردند تا بتوانند در اين عرصه براي وي پرونده‌سازي کرده و در نهايت بر شدت و حدّت محکوميت وي بيفزايند. با اين حال، تمامي اين تلاش‌ها با شکست مواجه شد و مقامات منامه نتوانستند سناريوي شوم خود را عليه شيخ علي سلمان پياده سازي کنند. مقامات منامه قصد داشتند تار در پرونده اتهامات جاسوسي عليه شيخ علي سلمان، در نهايت حکم اعدام را عليه وي صادر کنند. 
با تمامي اينها، فشارهاي گسترده افکار عمومي بحريني و همچنين فريادهاي سازمان ها و نهادهاي حقوق بشري خارجي مانع از آن شدند تا رژيم آل خليفه در سکوت رسانه اي به اجراي سناريوي شوم خود عليه دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين بپردازد. شدت اعتراضات داخلي به پرونده سازي هاي آل خليفه عليه شيخ علي سلمان و همچنين افزايش مطالبات خارجي براي آزادي فوري و بدون قيد و شرط اين عالم برجسته بحريني در نهايت مانع از آن شد که حکم اعدام وي در پرونده اتهامات واهي جاسوسي براي دستگاه هاي بيگانه، صادر شود.
اين نکته را نيز نبايد فراموش کرد که حکم حبس 
۴ ساله و ظالمانه شيخ علي سلمان حدود ۶ ماه ديگر يعني در دِي‌ماه آينده به پايان خواهد رسيد و قاعدتا دبيرکل جمعيت الوفاق مي بايست از چنگ ظلم و جور رژيم آل خليفه رهايي يابد. درست به همين دليل است که از چند ماه پيش رژيم آل خليفه با نسبت دادن اتهام واهي جاسوسي براي قطر، تلاش کرد تا مقدمات طولاني‌تر شدن محکوميت شيخ علي سلمان را فراهم آورد تا بدين ترتيب وي نتواند در تاريخ مقرّر در دِي ماه از زندان آزاد شود. لذا نزديکي زمان آزادي شيخ علي سلمان به زمان مطرح شدن اتهامات جديد عليه وي نشان از آن دارد که آل خليفه به دنبال طولاني تر کردن محکوميت اين عالم برجسته بحريني است. از همين روي مي توان اين‌گونه نتيجه گرفت که در طول ۶ ماه آينده نيز هيچ تضميني براي عدم نسبت دادن اتهامات جديد عليه شيخ علي سلمان از سوي رژيم آل خليفه وجود ندارد؛ بلکه برعکس بسيار محتمل به نظر مي رسد که آل خليفه براي جامه عمل پوشاندن به نيت هاي شوم خود عليه شيخ سلمان دادگاه هاي جديدي را براي محاکمه وي تشکيل دهد. 
در هر صورت، يکي از ابعاد محاکمه شيخ علي سلمان نيز به پروژه هدف قرار دادن روحانيون برجسته در بحرين باز مي گردد که رژيم آل خليفه از سال ۲۰۱۱ تاکنون آن را در دستور کار خود قرار داده است. آل خليفه خود به خوبي مي داند که علماي برجسته بحريني از جمله شيخ علي سلمان چه نقش مهم و مؤثري در پيشبرد انقلاب مردمي در بحرين داشته اند؛ به همين دليل است که منامه تحت هيچ شرايطي نمي خواهد که دبيرکل جمعيت الوفاق بحرين در موعد مقرر خود در دي ماه و پس از اتمام زمان محکوميتش، آزاد شود. 
مقامات مستبد و ديکتاتور آل خليفه بايد اين حقيقت آشکار را درک کنند که نمي‌توانند تمامي علماء و چهره‌هاي برجسته اين کشور را بازداشت و محاکمه کنند. علماي بحرين طي سال‌هاي اخير ثابت کرده اند که با يکديگر هم‌صدا بوده و نوعي وحدت و همدلي و همبستگي ميان آنها وجود دارد. در طول اين سال‌ها هيچ‌گاه شاهد انشقاق در صوف علماي بحريني نبوده ايم. اکنون نيز اوضاع هيچ فرقي نکرده است و علماء بحريني از جمله شيخ علي سلمان در خط مقدم مبارزه با رويکرد ديکتاتورمآبانه 
آل خليفه ايستاده اند.
بدون شک انقلابي که شعله هاي آن طي بيش از هفت سال گذشته خاموش نشده و ماه‌هاست که وارد هشتمين سال خود شده است، با سرکوب علماي برجسته بحريني همچون شيخ عيسي قاسم و شيخ علي سلمان و ديگر علماي بحريني، سرکوب نخواهد شد. امروز در بحرين ده‌ها و بلکه صدها عالم حضور دارند که پرورش يافته همين علماء و روحانيون برجسته و در بند آل خليفه هستند و مي توانند راه و مسير اساتيد ديني شان را به خوبي ادامه دهند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9249/1/24986/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha