آرشیو
انتخاب نشریه


گفتگو با کاوه خداشناس بازيگر جوان تئاتر، تلويزيون و سينما؛
با پول و پارتي نمي توان بازيگر ماند

ناهيد جعفرپور کامي
اشاره:
کاوه خداشناس سال هاست وارد هنر بازي و بازيگري شده است. او اين هنر را از مرحوم استاد سمندريان و فردوس حاجيان آموخته است. موسيقي، عکاسي، تئاتر و دستياري کارگرداني را تجربه کرده و بعد با ايفاي نقش در فيلم متفاوت "خداحافظ رفيق" به کارگرداني اقاي بهزاد بهزادپور به سينما راه پيدا کرد. در عرصه تلويزيون هم مخاطبان، او را بيشتر با ايفاي نقش در مجموعه هاي "رستگاران"، "عمليات 125" و "برادر" مي شناسند.
مجموعه هايي که با بازي کاوه خداشناس ساخته شده، عموماً نقش هاي پسري آرام، خانواده دوست و نجيب است.
گفتگو با اين هنرمند جوان تقديم حضورتان 
مي شود؛
* مخاطبان حرفه اي دنياي هنر سال هاست شما را مي شناسند و بازي هاي متفاوت تان را در آثار گوناگون به ياد دارند. کارنامه هنري تان به لحاظ بازي در عالم تلويزيون کمي خالي تر است. دليلش چيست؟ آيا ميان عرصه هاي مختلف بازيگري مرزي قائل هستيد؟
- نه. گاهي اوقات قسمت نمي شود در آثار تلويزيوني بازي کنم. بعضي وقتها هم سرم شلوغ است يا در شرايطي هستم که نمي توانم سر چنين کارهايي بروم. اتفاقا به نظر من تلويزيون بخصوص در مدت اخير رونقي دوباره گرفته است، چرخ سريال سازي اش راه افتاده و همه مشغول کار و فعاليت هستند ولي خب بايد فرصتش را داشته باشم در اين آثار تازه بازي کنم. با وجود اين تلويزيون برايم رسانه اي جدي است و هميشه به آن توجه دارم.
* در مجموع بيشتر به دنبال چه نوع نقش هايي هستيد؟ آن معياري که باعث مي شود بازي در نقشي را که به شما پيشنهاد مي شود بپذيريد، چيست؟
- در وهله اول به دنبال پرسوناژي هستم که در جريان سريال، تاثيرگذار باشد. پرسوناژي که در مسير کلي سريال و داستان کم اهميت نباشد.
* شما در سريال "رنج پنهان" نقش جواني را بازي مي کرديد که فعال در عرصه سياسي بود. چقدر شخصيت خودتان شبيه به شخصيت يوسف سريال است؟
- مسلماً شباهت هايي دارم و هميشه تمام تلاشم را کردم زماني را که خودم دانشجو بودم در اين سريال بازسازي کنم و از آن يادآوري کمک بگيرم.
* اصلاً چه شد که اين نقش را قبول کرديد و بازي در سريال "رنج پنهان" را پذيرفتيد؟
- ابتدا قصه را شنيدم و دوست داشتم. داستان "رنج پنهان" قصه زيبايي داشت. نويسنده کار هم از دوستان خوب من بود که سال هاست با او آشنا هستم. در مجموع ديدم "رنج پنهان" قصه اي دارد که برايم جذاب است و پذيرفتم که نقش يوسف را بازي کنم. 
* کاملاً مطابق با متن پيش رفتيد يا خودتان هم تعاريفي به نقش اضافه کرديد؟
- خود فيلمنامه کافي بود، به قدري خوب به 
موقعيت هاي گوناگون پرداخته بود که لازم نبود کسي از جانب خودش چيزي به آن اضافه کند. تصاويري که ديده ايد همان تعاريفي بود که در اول فيلمنامه هم وجود داشت.
* به نظر شما مشکل بعضي از بازيگران با تلويزيون چيست که زياد در اين مديوم حضور پيدا 
نمي کنند؟
- شايد چارچوب هاي تلويزيون و اين گروه و شايد هم مردم چندان همسو نباشند، مي تواند دلايل فني هم داشته باشد از جمله اينکه بازيگر احساس مي کند در تلويزيون و سريال خيلي مي تواند در دسترس باشد و زيادي ديده شدن شايد خيلي به نفع يک بازيگر نباشد. شايد هم به اين فکر کند وقتي شما اين قدر در جعبه جادويي همه خانه ها حضور داريد ديگر خيلي راضي نشوند تا براي ديدنش به سينما بيايند. دليل ديگر علاقه شخصي بازيگر به سينماست و اصلاً کار با تلويزيون را دوست ندارد حتي براي نقش هاي کوتاه.
* خود شما که بازيگر سينما هم هستيد چرا حاضر شديد در تلويزيون بازي کنيد؟
- براي خود من فقط کار خيلي خوب مهم است و زياد مديوم آن در عرصه هاي مختلف فرقي نمي کند. من مشکل چنداني با اينکه تلويزيون، تئاتر يا سينماست ندارم. دليل ديگر خط قرمزهاي تلويزيون است که به هر حال با سينما فرق مي کند و خلقيات برخي بازيگران در اين چارچوب نمي گنجد. دليل ديگر اينکه وقتي در يک سريال هر شب و زماني روي آنتن هستيد از نظر فني کمي خطرناک است.
* چطور؟
- به اين جهت که شما بايد يک شخصيت را در تايم بلندتر داشته باشيد و حفظش کنيد، با همه اين حواشي نگهش داريد. همه به لحاظ فني ممکن است براي بعضي ها 
خيلي دشوار باشد تا در سينما و در قالب يک فيلم سينمايي و موارد ديگر هم نحوه پرداخت مالي که براي برخي هنرمندان بسيار مهم است.
* شما در تئاتر "پاره هاي ساده" هم ايفاي نقش داشتيد که در سال 96 به روي صحنه رفت. از اين تئاتر برايمان بگوييد؟
- نمايش "پاره هاي ساده" نوشته مهدي ميرمحمدي به کارگرداني سيد علي هاشمي بود. در اين نمايش خانم ها سيما تيرانداز، الهام شکيب، الناز شاهوردي، هاله گرجي، شکوفه هاشميان، فرزانه سکوتي، و آقايان 
علي دستانپور و رضا سخايي بازي مي کردند. اين نمايش به مدت يک ماه در تالار باران هر شب در ساعت ۲۱ اجرا شد. نمايش درباره خاطرات روزانه دختري به نام مهرناز در ۱۳ روز نوروز بود که در اين تئاتر از روابط و برخورد مهرناز با آدم‌هاي مختلف روايت شد.
* نگاه شما که هم سينما را تجربه کرده ايد و هم تلويزيون و تئاتر را، به تلويزيون چگونه است؟
- کلاً در دنيا سينماروها کمتر شده اند. تلويزيون بسيار جا باز کرده است. البته فکر مي کنم که تلويزيون بايد چندين برابر قبل تلاش کند تا به شرايط نسبتاً مطلوب برسد.
* در اين چند سال اخير به جز آثاري که خودتان در آنها حضور داشتيد سريال هاي ديگري از تلويزيون ديده ايد که نظرتان را جلب کند؟
- سعي مي کنم کارهايي را ببينم که آثاري از کارهاي خودم در آنها باشد تا به نقطه ضعف هايم پي ببرم.
* بيشتر به دنبال چه نوع نقش هايي هستيد؟
- به عنوان يک بازيگر، تنوع در نقش ها برايم جذاب است. يکي ديگر از دلايلي که موجب شده کم کار باشم اين است که عموماً دوستان بر اساس همان نقش هايي که هميشه از من مي بينند سراغم مي آيند. اينکه تکرار شوم برايم جذاب نيست و به همين دليل ترجيح 
مي دهم در هر نقشي بازي نکنم.
* شما گوينده نريشن مستند هم هستيد. صداي خوبي هم داريد. چرا کار دوبله را ادامه نمي دهيد؟
- بله. خيلي ها هم گفته اند و همچنان هم مي گويند، اما احساس مي کنم صداي من به درد دوبله نمي خورد.صداي دوبله يک صداي خاص و گيرا مي خواهد، صدايي که وقتي پايش بنشيني ديوانه ات کند. اما صداي من صداي دوبله نيست. به خاطر همين دوست ندارم بي خودي وقتم را براي اين کار بگذارم در صورتي که 
مي دانم کار دوبله براي من ساخته نشده است.
* اگر همزمان دو کار خوب به شما پيشنهاد شود که يکي تلويزيوني باشد و ديگري سينمايي، کدام يک را انتخاب مي کنيد؟
- قصه هر کدام از کارها را اگر دوست داشته باشم، مي پذيرم.
* شما در سريال "برادر" نقش جواني را بازي 
مي کرديد که در حجره حاج کاظم پهلوان مشغول به کار بود. چه بازخوردي از مخاطبان اين سريال گرفتيد؟
- اين سريال توانسته بود مخاطبان بسياري را به خود جلب کند. اين را صرفاً از رفتار و بازتاب سريال در بين دوستان و خانواده نمي گويم، بلکه در برخورد با مردم نيز اين حس را داشتم که "برادر" توانست مخاطبان خود را از همان ابتدا، به کار جذب کند. البته به دليل داستان و محتواي  آن هم بود و تيم خوبي که با هم همراه شده بودند. در کنار داستان و مضموني که سريال داشت و براي مردم جذاب بود، فکر مي کنم زمان پخش مناسبي بود که اين کار داشت. 
* فکر مي کنيد خودتان از همه فرصت هايي که برايتان در سال هاي بازيگري پيش آمده استفاده کرده ايد؟
- خيلي چيزها دست ما نيست و گاهي سياست ها مشخص کرده که آيا کار کنيم يا نه؟ آيا فعاليت مان ممنوع است يا نه؟ بعضي مواقع بدون اينکه دليلش به ما گفته شود از کار ممنوع مي شويم. به نظرم دولت بايد از هنرمندان حمايت کند، بايد دستمزدها افزايش يابد.
* حالا که به عقبه حرفه اي خودتان نگاه 
مي کنيد، از آن رضايت داريد يا خير؟
- ناراضي نيستم. فقط دلم مي خواهد به مسئولين بگويم از جوانان علاقه مند به بازيگري حمايت کنيد تا رفته رفته به سمت شبکه هاي ماهواره اي کشيده نشوند.
* به نظرتان خصوصيات رفتاري و اخلاقي شما روي بازي تان هم تأثير دارد؟
- بله. به هر حال خصوصيات فردي و اخلاقي هر فردي در نقشش تأثيرگذار است. چون من هر نقشي را که در نهايت بازي کنم بالأخره فيلتري دارد به نام خصوصيات فردي خودم و اينکه من به عنوان کاوه خداشناس با اين خصوصياتي که دارم اگر در چنين شرايط و خانواده اي بودم چه واکنشي از خودم بروز مي دادم؟ من در وهله اول اين حالت را براي خودم ترسيم مي کنم و بعد به اين مي رسم که چطور از من واقعي خودم دور شوم و به نقش مورد نظر برسم.
* آيا با بازيگري مي شود بين مردم سليقه سازي کرد؟
- يک بازي خوب در يک فيلم يا در يک سريال چنانچه الگوي خوبي باشد، در جامعه تأثيرگذاري خوبي دارد.البته اين الگو مي تواند از جنبه اي هم بد باشد چون بعضي مواقع انسان وقتي بدي ها را مي بيند، ياد مي گيرد که نبايد بدي کند و از بدي به خوبي مي رسد.
* با تجربه اي که داريد چه توصيه اي به جوانان براي انتخاب هايشان داريد؟
- اگر جواني علاقه مند به سينماست اول به اين نکته توجه کند که بايد استعداد اين کار را داشته باشد. بازيگر بايد ذاتاً بازيگر باشد، به زور کلاس نمي توان بازيگر شد، با پول و پارتي شايد بتوان يکي دو نقش به دست آورد اما نمي توان بازيگر ماند. هر چه بيشتر تلاش کنيد، موفق تر هستيد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9248/1/24923/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha