آرشیو
انتخاب نشریه


در دولت روحاني‌ بيرانوند باشيم!

صادق نيکو
چند روز پيش يکي از کاربران فضاي مجازي در توئيتر خود از آذري جهرمي وزير ارتباطات پرسيد «چرا وقتي واردکنندگان گوشي از ارز 4200 توماني آقاي جهانگيري بهره‌مند هستندگوشي‌هاي موجود در بازار با احتساب ارز آزاد فروخته مي‌شود؟ درحالي‌که سامانه رجيستري گوشي‌ها فعال است و گوشي به‌صورت قاچاق امکان فعال شدن ندارند يعني تمام گوشي‌هاي فعلي از طريق مبادي قانوني واردشده است وگرنه غيرفعال باقي خواهد ماند!» وزير هم در ذيل همان توئيت به اين کاربر وعده داد تا نام تمام دريافت‌کنندگان ارز 4200 توماني را منتشر کند و بعد از چند روز وزارت ارتباطات فهرستي از تخصيص ارز مبادله‌اي جهت واردات گوشي را منتشر کرد و در کنار آن ليست گوشي‌هاي واردشده توسط همان شرکت‌ها منتشر شد تا مشخص شود کدام شرکت چقدر ارز دريافت و چقدر موبايل وارد کرده است. واقعيت اين است که اين ليست و اعداد موجود در آن در مقايسه با حجم مبادلات بازار ايران و حجم رانت‌هاي موجود به‌اندازه پَر کاهي است! اما همين شفافيت ناچيز از چشم مردم و رسانه‌ها دور نمي‌ماند. در روزگاري که رئيس‌جمهور رنگ ريش و گرم‌کن خود را باهم سِت مي‌کند و صبح‌ها با تله‌کابين پايتخت را رصد مي‌کند؛ اينکه يک وزير برخلاف جريان اصلي دولت به‌اندازه يک پَر کاه در مسير شفافيت گام برمي‌دارد قابل‌ستايش است.
در همين ليست منتشرشده مشخص شد چگونه يک شرکت با عمر کمتر از يک سال توانسته ميليون‌ها يورو ارز مبادله‌اي دريافت کند. در همين ليست مشخص شد چگونه يک شرکت ميليون‌ها يورو ارز دريافت کرده ولي تنها کسري از آن ارز تبديل به گوشي شده و الباقي آن سرنوشتي نامعلوم دارد! در همين ليست مشخص شد که چگونه شرکتي با ارز مبادله‌اي ارز وارد کرده اما در بازار همان گوشي را با دلار 7 هزارتوماني به مردم مي‌فروشد! اين‌ها همگي از فوايد دو برگ کاغذ شفافيت است اما گام بعدي مسئله امروز ماست!
امروز تقريباً همگي مي‌دانيم کدام شرکت چقدر ارز دريافت کرده و چقدر موبايل وارد کرده است. حتي به لطف طرح رجيستري موبايل مي‌توانيم به‌راحتي کشف کنيم چقدر از گوشي‌هاي واردشده در بازار توزيع و فعال‌شده و چقدر از محموله گوشي موبايل همچنان در انبارها و يا در مغازه‌هاست. «شفافيت» گام اول است ولي خانه آخر نيست. توقع زيادي نيست اگر امروز از وزير دهه شصتي مطالبه کنيم گام بعدي را هم بردارد و به مدد قوه قضائيه با کم‌فروش و گران‌فروش برخورد کند.
مطالبه عجيبي نيست اگر بخواهيم سازوکار تقسيم ارز دولتي ميان اين شرکت‌ها مشخص شود و اگر مسئولي در اين ميان خلاف کرده با او نيز برخورد شود. آن‌قدر نمک‌نشناس نيستيم که در دولت خسته روحاني قدردان وزير جوان نباشيم اما نبايد توقع داشته باشيد با يک ليست بازار آرام شود و مردم راضي شوند!
واقعيت اين است که ما 40 سال است که در گروه مرگ زندگي مي‌کنيم. تمام سازوکارهاي جهاني عليه ما فعاليت مي‌کنند. ابرقدرت‌ها تحريم مي‌کنند، سازمان‌هاي بين‌المللي هم با ويدئو چک عليه ما رأي مي‌دهند! حتي حق خريد کفش و دارو و خيلي چيزهاي مشابه را هم نداريم. مردم هم اين شرايط را خوب مي‌دانند. توقع هم ندارند در هر بازي 6 گل به قدرت‌هاي جهاني بزنيم و دلار دوباره به قيمت هزار تومان برگردد؛ اما امروز دوست دارند وزيراني را ببينند که مثل ميلاد محمدي گوشه زمين مي‌دوند! اصلاً مهم نيست ميلاد به توپ رسيد يا نرسيد، شايد بعد از يکي دو روز مردم يادشان رفته ميلاد به توپ رسيد يا نه؛ ولي همه تصوير ميلاد در ذهنشان هک شده وقتي چشمانش را بسته بود و با تمام وجود مي‌دويد. آن‌قدر با تعصب دويد که امروز ما از مردم پرتغال و اسپانيا خوشحال‌تر هستيم و بيشتر احساس غرور مي‌کنيم! امروز بيش از آنکه دلار 8 هزارتوماني و سکه 3 ميليون توماني مردم را اذيت کند، تلاش نکردن مسئولين مردم را آزار مي‌دهد. رئيس‌جمهوري که در توچال مي‌خندد و در همايش قوه قضائيه از دستاوردهاي دولت مي‌گويد بيش از آن دلار 8 هزارتوماني روي اعصاب مردم است! دشمني ترامپ و طمع دزدها و کينه ضدانقلاب چيز عجيبي نيست، عجيب دولتي است که در زمين فوتبال قدم مي‌زند و نمي‌خواهد اندازه توان خودش و اندازه اسم کشورش و اندازه انتظار مردم تلاش کند! مربي تيم دولت شباهت چنداني به کي‌روش ندارد اما ما رسم نداريم در ميانه گروه مرگ و کوران مسابقات مربي را تعويض کنيم! هيچ‌وقت هم چنين کاري نکرديم مگر يک‌بار که آن‌هم خود مربي اصرار به رفتن داشت؛ اما توقع داريم مربي دنبال بازيکن‌هاي جنگنده برود. بيرانوندها و وحيد اميري‌ها و اميد ابراهيمي‌ها را وارد زمين کند و خسته‌ترها و مصدوم‌هاي ازکارافتاده را تعويض کند. ما قانع‌ترين منتقدين دولت هستيم. فقط مي‌خواهيم دولت‌مردان در دولت روحاني‌ها بيرانوند باشند. نتيجه هرچه باشد ما شاد مي‌شويم!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9248/1/24917/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha