آرشیو
انتخاب نشریه


در گفتگوي رسالت با اقتصاددانان مطرح شد؛
گلايه از كم‌تحركي دولت

بخش خبري: نمايندگان مجلس ديروز در جلسه 
غير علني با حضور جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به بررسي اوضاع اقتصادي كشور و انديشيدن درباره حل مشكلات نشستند.دولت نيز در اين مورد جلسات متعددي برگزار كرد.
گراني،تورم،اغتشاش در قيمت ها امروز مردم را آزار مي دهد.مردم از كم تحركي و بي عملي دولت گلايه دارند.اين گله در سطح نخبگان و صاحبنظران كشور بيشتر است.آنچه در زير مي خوانيد گفتگوي خبرنگار رسالت با تني چند از نخبگان سياسي و اقتصادي در اين مورد است. 
مصباحي‌مقدم:دولت توسعه درونزا را 
جدي نگرفت
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحي‌مقدم در گفتگو با خبرنگار روزنامه رسالت گفت: شايد الان نتوان گفت که دولت 
دست روي دست گذاشته است و کار خاصي نمي‌کند. البته اين موضوع تا پيش از اين صادق بود، ولي با نشستي که سران سه قوه داشتند و تصميماتي که راجع‌به واردات و تنظيم آن و نيز تخصيص ارز گرفتند، معلوم مي‌شود که دولت اهتمام لازم براي ورود به حل مشکل دارد و موجب اميدواري شده است که دولت بتواند با تصميماتي که اخيراً گرفته و البته نيازمند تصميمات تکميلي هم هست مشکلات را حل کند. البته متأسفانه دولت تاکنون، اين باور را پيدا نکرده بود که دچار جنگ جدي اقتصادي است، اما با اقداماتي که اخيراً توسط دولت آمريکا و وزير خزانه‌داري آمريکا صورت گرفت، دولت به اين نتيجه رسيد که جنگ اقتصادي جدي است. هر چند رهبر انقلاب پيش از اين توصيه‌هايي را در گذشته داشتند، اما به درستي مورد توجه قرار نگرفت، اگر نه، دولت خيلي قبل تر از اين مسائل، مي‌توانست اقدامات مفيدي انجام دهد و نگذارد ما به شرايط فعلي برسيم و مسئله پيچيده‌تر شود. 
مصباحي مقدم در ادامه گفت: هشدارهايي که بارها مبني بر عدم توجه به توسعه درون‌زا از سوي رهبر انقلاب داده مي‌شد تا چه حد مهم و کارساز بود. اما اکنون با اين شرايط گويا به اين نتيجه رسيده‌اند که مشکلات جدي است و بايد توسعه درونزا را جدي گرفت. به گونه‌اي مسائل ارزي و منابع نقدينگي کشور را مديريت کرد و بر توانمندي‌هاي داخلي توجه داشت.  
 محمد حسن‌نژاد:سيستم بانک مرکزي دچار مشکل است
محمد حسن‌نژاد عضو كميسيون اقتصادي مجلس نيزگفت: اين سؤال که چرا دولت دچار بي‌برنامگي بوده و اقدام خاصي انجام نمي‌دهد در مجلس نيز مطرح است. در يک نمونه آشکار، دولت طبق آيين‌نامه قيمت دلار را 4200 تومان تعيين نمود؛ اما مشاهده شد که خود دولت به بخشنامه خود پايبند نبود. يا در وضعيت نوسانات بازار خودرو به جاي آنکه بگويد بازار خودرو آزاد است و تا افت قيمت‌ها، خودروهايي وارد بازار شود، کل واردات خودرو را قدغن کرد و از اين طريق بر گراني خودرو دامن زد. گويا دولت به جاي ايجاد ثبات اقتصادي در بازار به دنبال تنش است. ما هم وقتي موضوع را مطرح مي‌کنيم عنوان مي‌شود که همه جيز تحت کنترل است. سؤال اين است که حالا که تحت کنترل است شاهد چنين وضعيتي هستيم اگر تحت کنترل نبود، چه مي‌شد؟ اين سؤال از رئيس‌جمهور مطرح شد، استيضاح وزيراقتصاد هم در مجلس در حال پيگيري است. البته اصل مشکل به سيستم بانک مرکزي و نحوه مديريت آن بارمي‌گردد. وقتي شما کسي را تحت عنوان معاون ارزي بانک مرکزي تعيين مي‌کنيد که هيچ سابقه‌اي ندارد يا اينکه وزارت امور خارجه به جاي آنکه دنبال گشايش در امور سياسي کشور باشد و بابت محکم نگرفتن مذاکراتش و بازگذاشتن دست آمريکا براي بر هم زدن مذاکرات و استفاده از تحريم، عذرخواهي کند از ملت هم طلبکار مي‌شود و دائم از کليدواژه تحريم استفاده مي‌کند، بايد هم شاهد چنين وضعيتي باشيم. سؤال ما از اين نهادها اين است که مگر قرار است تحريم چه کند؟ آيا قرار است دلار به صورت خودکار گرفته شود و کالا وارد گردد؟ دلار که توسط دولت داده مي‌شود پس مديريت بايد توسط دولت باشد .وي گفت:به نظر بنده در اين شرايط در وهله اول بايد يک فکر اساسي براي بانک مرکزي شود.
 دکتر صمصامي: دولت اجراي قانون 169مكرر ماليات مستقيم را در دستور كار قرار دهد
دکتر حسين صمصامي، استاد اقتصاد وعضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي با ارائه راهکار موقت براي گذر از بحران اقتصادي کشور گفت: آنچه دولت به عنوان تدابير اقتصادي براي گذر از بحران مي تواند به صورت موقت در کوتاه مدت انجام دهد اجراي قانون 169 مکرر ماليات مستقيم است که به سازمان  مالياتي امکان گردش منابع مالي اقتصادي را 
مي دهد تا در کنترل آن مانع از سوء استفاده اقتصادي شود. حسن اجراي اين قانون آن است که اگر فردي در بازار ارز يا سکه مي خرد و به نحوي وارد فعاليت هاي سفته بازي ودلالي مي شود به دولت ماليات پرداخت کند.
عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به عجز دولت در کنترل اوضاع اقتصادي کشور گفت: درشرايطي که مردم نااميد هستند و هر لحظه ارزش پول ملي آنها کم مي شود مردم به دنبال تبديل پول خود به دارايي هستند از اين روست که دلالي درجامعه افزايش يافته و مردم به سوي بازار سکه و دلار کشيده مي شوند.اينکه عنوان 
مي شود نصف سکه هاي فروخته شده توسط عده خاصي يعني پنجاه نفر خريداري شده بيانگر عجز دولت در کنترل دلالان است، آيا دولت نمي تواند گردش مالي افراد ياد شده را کنترل و مانع سفته بازي و دلالي عده اي سود جو شود؟ اگر ماليات بر سفته بازي و دلالي کشيده شود مسلما انگيزه سفته بازي از بين خواهد رفت. 
 دكتر بيژن عبدي: دولت سرمايه و فرصت ملت را به اميد همراهي غرب هدر داد
دکتر بيژن عبدي، اقتصاد دان با اشاره به وضعيت اقتصادي کشور گفت: برخي از مسئولين دولتي بر اين باور هستند که بايد اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد آزاد جريان داد تا دراين زمينه دولت دخالتي در روند بازار وعرضه و تقاضا نداشته باشد. مسلما از مسئوليني که چنين باورهايي دارند نمي توان در شرايط بحراني تورمي و افزايش قيمت ها انتظار مداخله در بازار را داشت. آنچه مسئولين دولتي امروز از خود به نمايش گذاشته اند تنها اقدامات صرف نمايشي است که بتواند براي مدت معدودي دهان منتقدين را ببندد در حالي که با افزايش روند مشکلات اقتصادي به غير از عده معدودي که از اين نابساماني سودهاي فراواني کسب مي کنند تعداد معترضان و مردم ناراضي بسيار افزايش يافته است.
وي با تاکيد بر کاهش امنيت رواني مردم در موضوعات اقتصادي گفت: با اين حال بايد خطاب به برخي از دوستداران اقتصاد آزاد در بدنه دولت گفت در حالي که اقتصاد کشور دولتي است ودولت در همه موارد اقتصادي دخالت مي کند آيا حرف زدن از آزاد بودن اقتصاد معقول است؟ بر فرض آزاد بودن اقتصاد کشور و کمرنگ بودن نقش دولت دراين اقتصاد مسلما هنگامي که شرايط بحراني مي شود دولت ها 
مکلفند به جلوگيري از به هم ريختگي فضاي اقتصادي جامعه هستند چرا که تنش هاي اقتصادي منجر به افزايش ناامني رواني در کشور شده و امنيت رواني وفضاي عمومي جامعه را تحت تاثير قرار مي دهد. دکتر بيژن عبدي نگاه دولت به غرب را دليل اصلي مشکلات اقتصادي عنوان کرده خاطر نشان شد: نکته اساسي اين است که تفکر مسئولين دولتي در بخش اقتصاد به هيچ وجه قابل 
حل وفصل نيست ، نمي توان از آنها انتظار داشت با واقعيت جامعه رو به رو شوند چرا که همچنان نگاه دولت به غرب است و دولت تمام تخم مرغهايش را در سبد برجام گذاشته بود تا با  فتح الفتوح حاصل شده از ارتباطات خارجي بتواند با فعال کردن شبکه بانکي منجر به ايجاد رونق اقتصادي شود. دولت منتظر افزايش سرمايه گذاري خارجي بود که با خروج ترامپ از برجام عملا اين موضوع محقق نشد و ايران يک بار ديگر به شرايط  قبل تحريم ها بازگشت با اين تفاوت که بازگشتن به فضاي هسته اي پيشين کشور نيازمند زمان و سرمايه اي هنگفت است.
وي دراين باره افزود:  متاسفانه بايد گفت دولت سرمايه و فرصت ملت را به اميد همراهي و کمک هاي غرب به هدر داد از اين رو نمي توان از دولتي که تنها چشم به راه حمايت دنياي غرب است اميد داشت که از برنامه توليد ملي دفاع کند. 
 دکترمحمد کهندل: دولت تكليف خود را 
نمي داند
دکترمحمد کهندل، اقتصاددان و تحليلگر مسائل اقتصادي در پاسخ سوال ما گفت: در پاسخ به اينکه چرا از 
ظرفيت هاي اقتصادي کشور استفاده نشده و آيا اقتصاد ما پتانسيل رشد و شکوفايي ندارد بايد گفت: حتي در حال حاضر در وضعيت بد اقتصادي؛ اقتصاد کشور از ظرفيت بسيار غني و بالايي برخوردار است چرا که در حوزه دانش فناوري،  نيروي انساني ،مواد اوليه ومعادن و... در بهترين شرايط موجود به سر مي بريم اما نکته حائز اهميت بحث نحوه به  کارگيري و سياست هاي راهبردي است که مي بايست در حوزه اقتصاد اتخاذ شود که ترکيب اين منابع به شکل مناسب منجر به کارگيري ظرفيت هاي اقتصادي کشور شود. 
وي در اين باره افزود: رشد و شکوفايي ظرفيت هاي ياد شده اقتصادي به زعم بنده به عنوان کارشناس اقتصادي در گرو حضور کارشناسان اقتصادي ومديران توانمندي است که توان به کارگيري دانش وامکانات موجود را براي عبور از بحران اقتصادي داشته باشند در غير اين صورت نمي توان به مسئوليني دل بست که اقتصاد ايران را به اين شکل از بحران کشانده اند.
دکتر کهندل تاثير غرب را بر دولت دهم اين گونه مثال زد: به نظر مي رسد دولت آقاي روحاني در فضاي اقتصادي نامطلوب موجود در يک فضاي ابهام قرار گرفته و حتي تکليف خود را نمي داند از اين رو نمي تواند تصميم مناسبي اتخاذ کند. غرب توانسته دولت را در شرايطي قرار دهد که توانايي نظام تصميم گيري دولت در مسائل اقتصادي بسيار تضعيف و کاهش بيابد به نوعي غرب دولت آقاي روحاني را بين زمين و آسمان نگاه داشته است.در شرايط ايجاد شده دولت يا بايد بر آسمان خيالات خود سير کند يا با تجديد نظر ودل کندن از غرب پاي خود را بر روي واقعيات زمين بگذارد. 
 اين اقتصاد دان با تاکيد براينکه آقاي روحاني يک بار براي مردم کشورش بازي کند، افزود: مسلما دولت بعد از خروج آمريکا از برجام بايد به اين نتيجه مي رسيد که ديگر نبايد اميدي به سرمايه گذاري خارجي و حضور کدخدا و همراهي اروپا با ما داشته باشد! متاسفانه به نظر مي رسد دولت 
هيچ گاه قصد ندارد با اين واقعيات آشنا شود از اين رو عمر دولت آقاي روحاني در دور اول و دوم پاي اين موضوع به هدر رفت. وي در پايان با اشاره به برخي از سياست هاي غلط اقتصادي دولت عنوان نمود: اينکه دولت آقاي روحاني براي جلوگيري از افزايش نقدينگي اقدام به توزيع هفت تن طلا مي کند موضوعي است که موجب تعجب بسياري از کارشناسان اقتصادي شده که دولت براي جمع آوري نقدينگي برچه اساس و معياري طلايي را به جامعه تزريق مي کند که خود نقدينگي است، طلايي که نه تنها موجب کاهش نقدينگي نمي شود بلکه نقدينگي را افزايش مي دهد!  
 دکتر محمد قلي يوسفي: وضعيت اقتصادي به مرز هشدار رسيده است
دکتر محمد قلي يوسفي، اقتصاد دان و عضو هيئت علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به ناکارآمدي سياست هاي اقتصادي دولت ها و تاثير آن بر بحراني شدن وضعيت اقتصاد کشور گفت: مشکلات اقتصادي امروز کشور ناشي از چهار دهه سياست گذاري غلط اقتصادي است که با انباشته شدن روي هم امروز به عنوان معضلي بزرگ تاثيرات  نامطلوب خود را در جامعه نشان مي دهد. هنگامي که در دهه ها ودر سال هاي 
گذشته هيچ مسئولي  دراين دولت يا در دولت هاي گذشته وقعي به نظر کارشناسان اقتصادي نمي گذاشت و روساي جمهور و وزرا به صورت نمايشي و شعبده بازي آمارهاي ساختگي خود را در زمينه رشد اقتصادي يا کنترل تورم اعلام مي کردند کسي اهتمامي به آنچه در دنياي واقعي اقتصاد مي گذشت نداشت تا اينکه امروز وضعيت اقتصادي کشور به مرز هشدار رسيده به نحوي که به زعم کارشناسان اقتصادي و جامعه شناسي ايجاد بحران هاي اقتصادي واجتماعي دور از ذهن نيست و مي تواند منجر به ايجاد  وضعيت مخاطره آميزي در کشور شود.
وي سياست هاي غلط دولت آقاي روحاني را در بحراني تر شدن اقتصاد جدي خوانده دراين باره عنوان نمود: هر چند که مي توان گفت فرق زيادي بين سياست هاي اقتصادي دولت آقاي روحاني با دولت هاي گذشته وجود ندارد چرا که بعضا سياست ها و کارکردهاي اقتصادي دولت ها مشابه هم بوده با اين تفاوت که دولت هاي پيشين حتي به اندازه گامي درعمل براي مردم قدم هايي برمي داشتند هر چند که ممکن بود در زمينه روابط خارجي ناموفق باشند اما براي توسعه وشکوفايي جزيي اقتصاد داخلي تلاش هايي را به منصه ظهور مي رساندند در حالي که دولت آقاي دکتر روحاني تمام تلاش و همت خود را صرف برقراري  روابط خارجي و مطلوب کردن ارتباط با دنياي غرب کرد که اين موضوع به شدت مورد توجه دولت قرار داشت به نحوي که مشکلات داخلي اقتصادي کنار گذاشته شد و مشکلات اقتصادي به خودي خود دست نخورده باقي ماند تا به امروز که مشکلات تورم، رکود وبيکاري دامنگير بخش بزرگي از جامعه شده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9247/1/24862/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha