آرشیو
انتخاب نشریه


حاشيه را متن نکنيد!
مشكلات اقتصادي جدي است

سيد مسعود علوي
اين روزها به بهانه بازي هاي جام جهاني، اتاق فکر حاميان دولت کارهاي مسخره اي براي توليد حاشيه انجام مي دهند. توصيه مي کنيم حاشيه را متن نکنيد! متن مشکلات را نمي توان از صفحه ذهن هوشمند مردم پاک کرد.
قيمت ارز 87 درصد و قيمت سکه 100 درصد افزايش يافته است. سخنگوي دولت افزايش 70 تا 80 درصدي برخي کالاها را انکار نکرده است. بانک مرکزي اعلام کرده از 11 گروه کالاي اساسي، 8 گروه افزايش يافته است. نرخ بيکاري 12/9 درصد اعلام شده و شمار بيکاران به 6 ميليون نفر رسيده است.
دعوت مردم به ورزشگاه آزادي خالي از «بازي» و «بازيکن» و «تيم» و «مسابقه» و سپس طرح مسائلي همچون ورود زنان به ورزشگاه و نفي حجاب اجباري و... براي سرپوش گذاشتن بر چه دغدغه هايي از مردم است؟ به اين دعوت با همه زوري که زده شد، سه ده هزارم جمعيت 
10 ميليوني تهران لبيک گفتند و 3 تا 5 هزار نفر به آنجا رفتند.
چرا مي خواهند با بزرگ نمايي سه ده هزارم جمعيت 10 ميليوني تهران پوشش دهد؟ اين کليد قفل كدام مشكل را باز مي كند؟
- آگاهان معتقدند نبايد به شعور مردم اهانت کرد و حاشيه را به متن جلوه دادن و متن را به طاق نسيان کوبيدن، بازي با افکار عمومي است. کساني که اين کارها را مي کنند، کليد در دست به عرصه رقابت هاي سياسي آمده بودند و مي گفتند کليدهاي آنها به همه قفل هاي مشکلات مي خورد و آنها را باز خواهند کرد. آقاي روحاني قسم جلاله خورده بود که؛ «اگر مشکلات کشور راه حل نداشت، من کانديدا نمي شدم.» نهاد اين خبر درست است اما گزاره آن صحيح نبود و آقاي روحاني نتوانست مشکلاتي را که وعده حل آنها را داده بود، از پيش راه بردارد.
- گفته بودند؛ «اقتصاد ايران را نجات مي دهيم.» اما ده ها مشکل به آن اضافه کردند و راه حل هايي را که در قوانين کشور و ابلاغ سياست هاي کلي نظام بود، نيز به کار نبردند. 
- گفته بودند؛ «توليد را احيا مي کنيم.» اما با واردات بي رويه از خاک بستر گربه ها تا سطل آشغال گرفته تا ژله، مربا و کود انساني، کيف و کفش و قرقره و نوشابه و آب پرتقال و... وارد کردند و کمر توليد در کشور را شکستند و هنوز هم آن را رها نمي کنند.
- گفته بودند؛ «شفاف سازي مي کنيم و اطلاعات مربوط به دولت را در اختيار مردم مي گذاريم.» اما از گفتگوهاي برجامي گرفته تا پذيرش غير قانوني تعهدات بين المللي و آمارها و تصميمات اقتصادي را مُهر سرّي زدند و حتي آن را از نهادهاي رسمي و نظارتي هم دريغ فرمودند.
- گفته بودند؛ «با جهان، تعامل سازنده مي کنيم و قفل روابط با غرب را مي گشاييم.» رفتند با دشمنان قسم خورده 
نظام توافق يک سويه کردند و بر آن عنوان فتح الفتوح، بزرگ ترين دستاورد و معجزه قرن نهادند و سپس خودشان رسماً اعلام کردند؛ دستاورد آن تقريباً هيچ است!
- گفته بودند؛ «نقدينگي را مهار نموده و به سمت توليد مي بريم.» امروز پس از گذشت 5 سال آن را چند برابر کردند و به گفته يکي از وزرا، يک ريال آن هم به سمت توليد نرفت،.
- و بالآخره سوگند خورده بودند؛ «به نقد و نقادي احترام مي گذاريم.» اما بيش از 50 فحش و ناسزا، نثار منتقدين کردند و اعتنايي هم به نقدهاي مشفقانه و رهگشايي منتقدين نکردند.
آقاي روحاني بايد براي بازگشت از اين راه بي سرانجام، فکري بکند. تا دير نشده بايد از ظرفيت هاي عظيم کشور و نيز اعتماد مردم براي رفتن به مسيري درست که همان مسير قانون، تدابير نظام، مردم و نخبگان است، استفاده کرد. قوه مجريه را پس از انتخابات بايد فارغ از بازي ها و رقابت هاي سياسي، مديريت کرد. رعايت مصالح و منافع ملي، يک ذهن فارغ از دغدغه هاي صندوق رأي، مي طلبد. انتخابات دو دوره رياست جمهوري تمام شده است. مردم وظيفه خود را وفق وعده هايي که داده شد، انجام داده و به دولت اعتماد کرده اند. دولت نبايد با تداوم بي مهري به رأي مردم، کارنامه ناخوشايندي از خود باقي بگذارد. 
قفل مشکلات مردم، کليد دارد و معلوم شده است کليد ادعايي نتوانسته است اين قفل را باز کند. بياييد از کليدهاي رقبا، نخبگان و مردم که صبورانه ناکارآمدي برخي مسئولين را تحمل وارائه طريق مي کنند، استفاده کنيد. اين پيشنهاد، خيلي نامعقول نيست. ديروز عده اي با سوء استفاده از نارضايتي بازار با فرصت طلبي درصدد اغتشاش برآمدند و اعتراض صنفي برخي از اصناف را رنگ و لعاب سياسي دادند.بلافاصله سركرده منافقين و برخي عناصر ضد انقلاب با استقبال از اين رويكرد بر اين موج اعتراض همانند دي ماه گذشته سوار شدند.آنها مي خواهند اوضاع را چنان شلوغ كنند كه معلوم نشود اعتراض چيست و چه كسي مسئول پاسخگويي است.اصناف تهران با هوشياري اين توطئه را خنثي و در نطفه خفه كردند.ضد انقلاب با تحريك و هدايت هيجانات با كمك اراذل و اوباش در صدد غارت بازار است.بايد بازاريان هوشمندي خود را در خنثي كردن اين توطئه بيش از پيش نشان دهند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9247/1/24853/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha